Polmic - FB

patronaty

Polsko-ukraiński zespół wyruszy w tournée po Ukrainie

Neo Temporis GroupNeo Temporis Group to pierwsza polsko-ukraińska grupa tworząca muzykę współczesną. Powstała w 2013 roku z inicjatywy trójmiejskego kwartetu smyczkowego NeoQuartet oraz ukraińskiego Ensemble Nostri Temporis. W dniach 20-24 kwietnia 2016 roku muzycy zagrają cztery koncerty na Ukrainie, natomiast latem wydadzą debiutancką płytę w warszawskiej wytwórni Requiem Records.

Ideę projektu stanowi ponadnarodowa kulturalna wymiana, przenikanie się muzycznych doświadczeń, poszukiwanie nowych jakości w sztuce – płaszczyźnie, na której nie ma znaczenia narodowość czy system edukacji, który nas ukształtował. Ukraińskie koncerty zespołu to także szansa na przybliżenie tamtejszej widowni i środowisku muzycznemu najnowszych polskich dzieł muzyki współczesnej wraz z sylwetkami kompozytorów, a także przekazanie informacji na temat działania polskiego rynku kultury oraz możliwości współpracy dla twórców w obu krajach. W programie koncertów znajdą się cztery utwory polskich kompozytorów (Sławomir Kupczak, Karol Nepelski, Dariusz Przybylski, Jerzy Kornowicz) oraz cztery utwory ukraińskich (Oleksij Shmurak, Bohdan Sehin, Max Kolomiiets, Zoltan Almashi).

Neo Temporis Group to jedno z najbardziej oryginalnych zjawisk w dziedzinie muzyki współczesnej ostatnich kilku lat, spontanicznie powstałe podczas Ukrainian Biennale of New Music, jeszcze przed historycznymi wydarzeniami na kijowskim Majdanie. Grupa składa się z utalentowanych muzyków i kompozytorów z Polski i Ukrainy i mimo krótkiej działalności ma na swoim koncie występy na prestiżowych festiwalach. Zespół zadebiutował w 2014 roku podczas festiwalu Warszawska Jesień, wykonując cztery kompozycje, napisane na tę okazję przez polskich i ukraińskich kompozytorów. Koncert został powtórzony w październiku 2014 w Gdańsku podczas festiwalu NeoArte Spektrum Muzyki Nowej oraz w lwowskiej Filharmonii na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Kontrasty. W roku 2015 zespół zamówił kolejną kompozycję u Maxa Kolomiietsa. Premiera odbyła się w październiku 2015 we Lwowie, a kolejne wykonania utworu w Gdańsku oraz w Krakowie.

Podczas ukraińskiego tournée zespołem będzie dyrygował Łukasz Wódecki. Każdy koncert poprzedzony zostanie prelekcją prowadzoną przez krytyczkę muzyczną Monikę Pasiecznik. Polska publiczność będzie mogła zapoznać się z koncertami chwilę później – wydanie płyty planowane jest na sierpień tego roku.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.


Trasa koncertowa zespołu odbędzie się w kwietniu 2016 i obejmie cztery koncerty w następujących miejscach:
- Lwów - Sala Koncertowa Filharmonii (20.04.2016)
- Iwano Frankowsk - Sala Koncertowa Filharmonii (21.04.2016)
- Kijów - Dom Master Klass, Education and Culture Concert Hall (23.04.2016)
- Odessa - Międzynarodowy festiwal Muzyki Współczesnej „Two days and two nights in Odessa” (24.04.2016)

Ukraińskim partnerami projektu są Filharmonia we Lwowie (główny koordynator działań na Ukrainie), Festiwal Muzyki Współczesnej w Odessie, Związek Kompozytorów Ukraińskich Filharmonia w Iwano - Frankowsku. Koordynatorem zadania po stronie polskiej będzie Paweł Kapica (NeoQuartet, Prezes Zarządu Stowarzyszenia NeoArte), po stronie ukraińskiej - Bohdan Sehin (Dyrektor artystyczny Festiwalu Kontrasty we Lwowie oraz Dyrektor Ensemble Nostri Temporis).

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Program koncertów i uczestnicy:
Oleksii Shmurak/UA/*1982/ - I have lost my Eurydice the four lost dances for ensemble (2014)
Sławomir Kupczak/PL/*1979/ - Concerto for eleven for ensemble (2014)
Maksym Kolomiiets/UA/*1981/ - Supremus for ensemble (2015)
Jerzy Kornowicz/PL/*1959/ - Znaki z przestrzeni for ensemble (2015-2016)
Karol Nepelski/PL/*1982/ - Bio-chorales for wind quintet (2014)
Zoltan Almashi/UA/*1975/ - nowy utwór na kwintet dęty (2016)
Bohdan Sehin/UA/*1976/ - Talos for string quartet (2014)
Dariusz Przybylski/PL/*1984/ - Green and Maron. Hommàge a Mark Rothko (2013)

NeoQuartet:
Karolina Piątkowska Nowicka (1 skrzypce)
Paweł Kapica (2 skrzypce)
Michał Markiewicz (altówka)
Krzysztof Pawłowski (wiolonczela)
Jędrzej Kacprzyk (kontrabas)

Ensemble Nostri Temporis:
Arina Shapochkina (flet)
Maksym Kolomiiets (obój)
Dmytro Pashynsky (klarnet)
Artem Gordyk (fagot)
Sergiy Loginov (waltornia)
Oleksii Shmurak (fortepian)
Bohdan Sehin (dyrektor artystyczny)
Łukasz Wódecki (dyrygent)
Monika Pasiecznik (prowadzenie koncertów)