Polmic - FB

archiwum

Rozstrzygnięcie konkursu na scenariusze zajęć edukacyjnych dotyczących "Roty" Feliksa Nowowiejskiego

100 lat Roty Feliksa Nowowiejskiego Towarzystwo Feliksa Nowowiejskiego zaprasza w środę, 25 listopada 2009 roku o godz. 11.00 do Salonu Muzycznego Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu na uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu na scenariusze zajęć edukacyjnych poświęconych Rocie i Feliksowi Nowowiejskiemu w 100. rocznicę skomponowania i pierwszego wykonania jednej z najważniejszych polskich pieśni patriotycznych.

Do Towarzystwa wpłynęły 53 scenariusze, które oceniała specjalnie powołana 9-osobowa Komisja Konkursowa w składzie: Leszek Walkowiak (Dyrektor Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza) – Przewodniczący Komisji, dr Jan Chudobiecki (Wiceprzewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania) – Zastępca Przewodniczącego Komisji, prof. Antoni Szczuciński (Przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania), Maria Jedlińska-Pyssa (starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu – Wydział Kształcenia Ponadgimnazjalnego i Ustawicznego), Justyna Szychowiak (doradca metodyczny ds. muzyki Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu), doc. dr Teresa Śnitko (Katedra Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu), dr Justyna Humięcka-Jakubowska (Pełnomocnik Dziekana ds. dydaktycznych w Katedrze Muzykologii Wydziału Historycznego UAM), Eliza Malarecka (Przedstawiciel Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania) i Jan Nowowiejski (Prezes Honorowy Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego, Syn Kompozytora). Po dokonaniu wnikliwej analizy i indywidualnej oceny wszystkich prac, członkowie Komisji wyłonili 6 najlepszych scenariuszy, których autorów nagrodzono regulaminowymi nagrodami i wyróżnieniami finansowymi oraz 6 scenariuszy, którym przyznano wyróżnienia pozaregulaminowe w postaci ufundowanych przez Towarzystwo zestawów materiałów dotyczących Feliksa Nowowiejskiego, płyt CD oraz DVD.

Nagrody otrzymali:

  • w kategorii „szkoła podstawowa”: Karolina Dębicka z Ziębic za pracę pt. Feliks Nowowiejski – Kompozytor, który przyspieszył bicie serca wszystkich Polaków żyjących pod zaborami
  • w kategorii „gimnazjum”: Alicja Krajewska ze Świerczyny za pracę pt. Geneza „Roty” lekcją historii
  • w kategorii „szkoła ponadgimnazjalna”: Jolanta Stefańska z Zawiercia za pracę pt. „Rota” – w stulecie pieśni

Wyróżnienie otrzymali:

  • w kategorii „szkoła podstawowa”: Wanda Szymanowska z Gołaszyny za pracę pt. Twym znakiem – orzeł biały!
  • w kategorii „gimnazjum”: Beata Smeja z Jeżewa za pracę pt. Z „Rotą” do Europy
  • w kategorii „szkoła ponadgimnazjalna”: Beata Irzyk z Dynowa za pracę pt. Droga do sławy Feliksa Nowowiejskiego – kompozytora melodii do „Roty”

 

Warto podkreślić, że Rada Miasta Poznania w dniu 17 listopada 2009 roku ogłosiła rok 2010 Rokiem Roty Feliksa Nowowiejskiego.

Więcej informacji na stronie www.rota.nowowiejski.pl w zakładce „scenariusze zajęć”

 

 

Konkurs na scenariusze zajęć edukacyjnych poświeconych Feliksowi Nowowiejskiemu i Rocie ogłoszony został 17 czerwca na łamach dziennika „Rzeczpospolita” oraz na stronach internetowych organizatorów: Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego, Miasta Poznania i Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Zamiarem organizatorów jest umożliwienie nauczycielom skorzystania z gotowych atrakcyjnych scenariuszy lekcji, zajęć pozalekcyjnych i innych form aktywności szkolnej, które przyczynią się do popularyzacji wśród młodzieży postaci i twórczości Feliksa Nowowiejskiego, upowszechnienia wykonywania Roty w szkołach oraz aktywnego włączenia się pedagogów i uczniów do obchodów rocznicowych, a które także zwrócą uwagę na potrzebę wychowania patriotycznego młodzieży na przykładzie postawy Marii Konopnickiej i Feliksa Nowowiejskiego. Szczególnie pożądane były prace które m.in. ukażą genezę skomponowania Roty, rolę, jaką pieśń odgrywała dla Polaków na przestrzeni wieku, zinterpretują przesłanie pieśni dla mieszkańców Zjednoczonej Europy.