Polmic - FB

archiwum

Chiny rozpoczęły obchody Roku Chopinowskiego

National Centre of Performin ArtsW poniedziałek, 7 grudnia 2009 roku National Centre of Performing Arts w Pekinie rozpoczęło cykl recitali chopinowskich z okazji 200-lecia urodzin wielkiego kompozytora. Przy klawiaturze zasiadł Lang Lang. Gości przywitał Waldemar Dąbrowski - Przewodniczący Komitetu Obchodów Chopin 2010, który wcześniej spotkał się z przedstawicielami ministerstwa kultury, a także z Komitetem Honorowym Roku Chopinowskiego w Chinach, w skład którego wchodzą, m.in.: Hervé Ladsous – Ambasador Francji w Chinach, Wu Jianmin – były Ambasador Chin we Francji, były Rektor Chińskiej Akademii Dyplomatycznej, Wang Meng – były Minister Kultury, wybitny pisarz, Zhu Shouchen – Sekretarz Generalny Ogólnochińskiego Zrzeszenia Dziennikarzy, Li Yundi –światowej sławy pianista. Na zaproszenie National Centre of Performing Arts Waldemar Dąbrowski wziął udział w konferencji prasowej i zaprezentował chińskim dziennikarzom program Roku Chopinowskiego w Polsce i na świecie.
To początek obchodów Roku Chopinowskiego w Chinach - seria koncertów przygotowana przez NCPA ofiarowuje publiczności muzykę Chopina w wykonaniu najwybitniejszych pianistów z Azji, Europy, i Ameryki, w tym również zwycięzców Międzynarodowych Konkursów im. Fryderyka Chopina odbywających się co 5 lat w Warszawie. Zagrają m.in.: Lang Lang, Maurizio Pollini, Garrick Ohlsson, Makoto Ozone, Dang Thai Son.

National Centre of Performing Arts, zwane przez architektów „Jajkiem” to nowoczesne centrum muzyczne zaprojektowane przez francuskiego architekta Paul Andreu i otwarte w 2007 roku podczas przygotowań do olimpiady. Ogromna eliptyczna budowla umieszczona na sztucznym jeziorze mieści Operę, Salę Koncertową, Teatr i Teatr Eksperymentalny.

Warto dodać, że w 2009 roku staraniem strony polskiej narodził się już nowy konkurs pianistyczny - Asia Pacific Chopin Competition, który będzie się odbywał co 3 lata w Korei Południowej. Od 27 października do 12 listopada 2009 roku na Uniwersytecie Keimyung w Daegu (współpracującym z Uniwersytetem Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie) odbyła się pierwsza jego edycja. Celem konkursu było odkrycie młodych, utalentowanych pianistów z szybko rozwijających się krajów Azji i Pacyfiku oraz umożliwienie im rozwoju własnych umiejętności poprzez uczciwą rywalizację. Uczestnicy konkursu, pianiści w wieku 10–29 lat, podzieleni na dwie grupy wiekowe (juniorów i seniorów), wykonywali utwory Fryderyka Chopina. Pierwsze miejsce zajęły: w kategorii juniorów - znana już w Polsce Aimi Kobayashi z Japonii, która koncertowała podczas V Festiwalu „Chopin i jego Europa” - oraz ShiYu Yang z Chin, natomiast w kategorii seniorów pierwszej nagrody nie przyznano.