Polmic - FB

archiwum

Muzeum Fryderyka Chopina - otwarcie 1 marca 2010

Muzeum Fryderyka Chopina W poniedziałek, 1 marca 2010 roku, dokładnie w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina zostanie otwarte Muzeum Jego imienia w Zamku Ostrogskich w Warszawie. Będzie to  najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie.
W zabytkowych wnętrzach barokowego budynku stworzono nową przestrzeń muzealną wraz z salą koncertową. Koncepcję multimedialnej części ekspozycji przygotowała pracownia architektoniczna Migliore + Servetto z Mediolanu. Goście będą wybierać jedną z czterech tras zwiedzania, od kilkugodzinnej dla koneserów po skróconą dla niecierpliwych, a dzięki elektronicznym przewodnikom i kartom chipowym będą mogli włączać multimedialne prezentacje, muzykę i komentarze w ośmiu językach. Wśród sal zaplanowano kolorowy pokój dla dzieci, który ma rozbudzić fascynację muzyką Chopina, kapsułę do odsłuchiwania jego kompozycji, paryski salon z odgłosami lekcji muzyki, ulicznego gwaru i urywków rozmów po polsku i francusku. Dzięki nowoczesnej technologii - płaskim ekranom, projektorom, setkom ukrytych głośników, ale też kopiom dziewiętnastowiecznych mebli - będzie można przenieść się w czasie i przestrzeni do pokoju małego Fryderyka w Żelazowej Woli, a także do francuskiego Nohant. Ekspozycja ma oddziaływać na różne zmysły: wzrok, słuch, dotyk, węch - w jednym z pomieszczeń poczujemy zapach fiołków, ulubionych kwiatów kompozytora. Najcenniejsze rękopisy trafią do nowoczesnych gablot, wykonanych przez belgijskich rzemieślników z firmy Meyvaert Glass Engineering.
- Chcemy, by zwiedzanie było przygodą, podróżą przez miejsca, które miały wpływ na kreowanie osobowości twórczej Chopina, oraz przez przestrzenie, które on kreował. - podkreśla Alicja Knast, Kurator Muzeum Fryderyka Chopina. - Chcemy, aby muzeum było miejscem uniwersalnym, inspirującym, a równocześnie odpowiadającym w przemyślany sposób na indywidualne potrzeby zwiedzających.
Obok Muzeum Fryderyka Chopina stanęło Centrum Chopinowskie. W siedmiopiętrowej wieży ze szkła znajdzie się punkt informacji turystycznej, restauracja, kawiarnia, księgarnia, biblioteka, fonoteka i biura. Centrum i Zamek łączy podziemny korytarz.