Polmic - FB

archiwum

CHOPIN OPEN - La Folle Journée w Warszawie

La Folle Journee - Szalone Dni Muzyku - CHOPIN OPENFestiwal CHOPIN OPEN, La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki odbędzie się w Warszawie, w dniach 11-13 czerwca 2010 roku i będzie kolejnym kulminacyjnym punktem obchodów Roku Chopinowskiego w Polsce.

Podczas trwającego 3 dni Festiwalu odbędzie się ok. 120 koncertów, wystąpi ok. 450 artystów w tym 60 solistów, 15 dyrygentów, 20 orkiestr i zespołów z całego świata. Na festiwalu wystąpią światowej sławy artyści, między innymi: wokalistki Barbara Hendrics i Olga Pasiecznik, pianiści Boris Berezovsky (po raz pierwszy w Polsce), Anne Queffélec i Abdel Rahman El Bacha, klawesynista Pierre Hantaï, dyrygenci: Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Marc Minkowski, Krzysztof Penderecki, George Tchitchinadze, Antoni Wit, Michel Corboz, chór Ensemble Vocal de Lausanne, zespół Ricercar Consort, dyrygent Philippe Pierlot - viola da gamba, orkiestry: Sinfonia Varsovia, Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Sinfonia Iuventus, Musica Viva, zespoły Levity Trio i Motion Trio.
 Na Festiwalu CHOPIN OPEN zaprezentowane zostaną wszystkie dzieła Fryderyka Chopina, w tym między innymi: oba Koncerty fortepianowe, Rondo á’la Krakowiak, Andante spianato i Polonez Es-dur, Wariacje na temat Là ci darem la mano Mozarta, Fantazja na tematy polskie, Trio fortepianowe, Introdukcja i Polonez na fortepian i wiolonczelę, Grand Duo concertant na tematy z opery Robert Diabeł Meyerbeera na wiolonczelę i fortepian, Sonata na wiolonczelę i fortepian, Wariacje na flet i fortepian oraz pieśni. Nie zabraknie dzieł kompozytorów z paryskiego świata muzycznego, w którego życiu Chopin uczestniczył, a więc: rzadko wykonywanych dzieł kompozytorów takich jak Kalkbrenner, Moscheles, Thalberg, Alkan i Paganini (Koncert skrzypcowy), dzieł wielkich twórców współczesnych Chopinowi – Mendelssohna (Symfonie, Variations serieuses, Trio), Liszta (Koncert fortepianowy, Walc Mefisto, Rapsodie, Sonata) i Schumanna (Symfonia, Koncert fortepianowy, Trio, uwertury) oraz fragmentów oper włoskich Rossiniego, Donizettiego i Belliniego. Chopin prawdziwym kultem otaczał Bacha, Haendla i Mozarta. Kilka wielkich dzieł tych kompozytorów zostało więc włączonych do programu Festiwalu, wśród nich Preludia i Fugi z Das Wohltemperierte Klavier Bacha oraz arie Haendla. Podczas koncertu rekonstruującego program pogrzebu Chopina zostanie wykonane Requiem Mozarta. Podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną również dzieła kompozytorów, którzy w swojej twórczości doświadczyli oddziaływania Chopina, takich jak Debussy, Skriabin, Rachmaninow, Ravel, Fauré.

Organizowany po raz pierwszy w Polsce międzynarodowy Festiwal CHOPIN OPEN La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki odbędzie się w Warszawie w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, Teatrze Narodowym oraz namiocie ustawionym na placu Teatralnym. W czasie Festiwalu sale koncertowe obu teatrów będą nosiły nazwy nawiązujące do francuskiego epizodu z życia Fryderyka Chopina, będzie więc Sala Fontana, Sala Delacroix, Sala George Sand, Sala Pleyel, Sala Nohant, Sala Pianopolis.
Festiwal CHOPIN OPEN wyróżnia atrakcyjna i niekonwencjonalna forma prezentacji muzyki klasycznej, otwarta i przyjazna dla odbiorców koncepcja, koncerty z udziałem wybitnych artystów, genialne dzieła muzyczne Fryderyka Chopina i innych wielkich kompozytorów oraz przystępne ceny biletów. Publiczność festiwalowa będzie mogła uczestniczyć w wielu koncertach, oraz przemieszczać się w obrębie obiektów festiwalowych, co w praktyce oznacza możliwość samodzielnego komponowania własnego programu. Ceny biletów na koncerty odbywające się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz Teatrze Narodowym wynoszą 5, 7 i 10 zł.
 

La Folle Journée - Szalone Dni Muzyki to festiwal muzyczny wymyślony i prowadzony przez René Martina. Po raz pierwszy odbył się we francuskim Nantes w 1995 roku. Wkrótce potem edycje Festiwalu przeniosły się Lizbony (2000 rok), Bilbao (2002), Tokio (2005 rok), Rio de Janeiro (2007) oraz Warszawy (2010).
Każdego roku organizatorzy wybierają muzycznych patronów (w tym roku jest to Fryderyk Chopin), których muzyka rozbrzmiewa podczas Festiwalu. Koncerty odbywają się od rana do wieczora w kilku salach, w tym samym budynku i w tym samym czasie. Każdy z nich trwa nie dłużej niż godzinę (zwykle 45 minut). Bilet wstępu kosztuje kilka, czasem kilkanaście euro. Dzięki temu koncerty cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród melomanów. Dla wielu gości jest to pierwszy kontakt z muzyką poważną.
Mówi się, że muzyka klasyczna przeżywa kryzys. Aby zmienić ten negatywny trend musimy zmienić sposób myślenia i prezentowania muzyki. Chciałbym, aby La Folle Journée było prawdziwym świętem muzyki, podczas którego wszyscy, bez ograniczeń wiekowych i społecznych, mogą się spotkać i wspólnie cieszyć muzyką. – mówi René Martin. W ramach La Folle Journée 2010, ok. 400 tysięcy słuchaczy wysłucha 700 koncertów (270 we Francji, 60 w Bilbao, 221 w Japonii, 48 w Brazylii, ok. 100 w Polsce). Od początku istnienia Festiwalu La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki Orkiestra Sinfonia Varsovia uczestniczy we wszystkich jego edycjach.

 

Tegoroczne chopinowskie Szalone Dni Muzyki odbyły się w Nantes (27-31 stycznia: 270 koncertów, 1500 artystów, 120.000 słuchaczy), w Bilbao (5-7 marca: 60 koncertów, 29.000 słuchaczy), Niigata (30 kwietnia i 1 maja), Tokio (2-4 maja), Kanazawa (3-5 maja) i Biwako (2 maja), gdzie 221 koncertów  wysłuchało w sumie 192.000 słuchaczy. Festiwal gościć będzie następnie w Rio de Janeiro (2-6 czerwca) i na koniec w Warszawie (11-13 czerwca pod hasłem: „Chopin Open”).


Sprzedaż biletów na wszystkie koncerty odbywające się w ramach Festiwalu Chopin Open, La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki rozpocznie się w pierwszych dniach maja 2010. Bilety będzie można kupić w kasach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Teatru Narodowego, w sieciach Empik, Shortcut w Traffic Club oraz na www.ebilet.pl oraz www.bileteria.pl 

Więcej informacji na stronach internetowych: www.chopinopen.pl oraz www.sinfoniavarsovia.pl 

Organizatorem Festiwalu CHOPIN OPEN jest Orkiestra Sinfonia Varsovia, Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Ogrody Muzyczne przy współpracy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Teatru Narodowego.
Dyrektor artystyczny festiwalu: René Martin (C.R.E.A. Centre de réalisations et d'études artistiques).

Festiwal CHOPIN OPEN uzupełnia program edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży, który ma na celu przygotowanie dzieci do odbioru muzyki klasycznej.
Więcej na stronie: www.muzykajest.pl