Polmic - FB

archive

Otwarcie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Żelazowa Wola 2010Dnia 7 maja 2010 roku Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli wraz z otaczającym go zabytkowym parkiem zostanie udostępniony dla zwiedzających. Otwarcie będzie zwieńczeniem cyklu prestiżowych inwestycji w ramach Roku Chopinowskiego 2010.

 

Najważniejszym jak dotąd wydarzeniem w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Kompozytora było otwarcie nowego Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. Pałac Ostrogskich przy ul. Okólnik 1 jest centralną jednostką narodowej pamięci o wielkim poecie fortepianu. Muzeum podlega pod Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, wraz z dwiema filiami: Salonikiem Chopinów, zlokalizowanym przy Krakowskim Przedmieściu 5 oraz położoną nieopodal Sochaczewa Żelazową Wolą.

Dworek, w którym przyszedł na świat Fryderyk Chopin nie jest muzeum w dosłownym rozumieniu tego słowa. Jest to raczej miejsce pamięci, w którym podjęto próbę zrekonstruowania klimatu epoki, w której żył wielki Kompozytor. Tak jak w Pałacu Ostrogskich można „doświadczać Chopina” poprzez eksponaty związane z jego życiem i twórczością, tak w Żelazowej Woli można „doświadczać przestrzeni”, w której przyszedł na świat i gdzie dorastał. Atmosferę wspomnień podkreślają czarno-białe fotografie, eksponowane głównie przy użyciu szkła jako materiału, który niemal nie ingeruje w przestrzeń, nie przytłacza też zwiedzających i nie narzuca się zmysłom. Także muzyka eksponowana jest na szkle w postaci zapisu nutowego umieszczonego w oknach dworku. Dzięki temu goście Żelazowej Woli oglądają pejzaż dzieciństwa Fryderyka przez symboliczny pryzmat jego muzyki. Ekspozycja wnętrz podzielona jest na dwie części, nawiązujące do tradycyjnego podziału na pomieszczenia gospodarcze i mieszkalne funkcjonujące w czasach, kiedy dworek zamieszkiwała rodzina Chopinów. W północnej części oficyny, od której zwiedzający zaczną wędrówkę, dominują wspomniane czarno-białe fotografie, które stopniowo „nabierają barw”, aby w prawej części dworku „zmaterializować się” w postaci przedmiotów i dokumentów, które składają się na drugą część ekspozycji. Dzięki temu ma ona charakter narastający, a atmosfera wspomnień budowana jest stopniowo i osiąga punkt kulminacyjny w miejscu urodzin Kompozytora. W dworku zwiedzający znajdą także cykl fotografii dokumentujący proces rekonstrukcji Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, w wyniku którego „oficyna dworska stała się ‘dworkiem’”. Jest to symboliczny gest pamięci wobec pokoleń Polaków, które kultywowały pamięć o Kompozytorze starając się zachować dworek i park w duchu Jego epoki. Zrewitalizowana ekspozycja w Żelazowej Woli także wpisuje się w tę tradycję, umożliwiając nowym pokoleniom „Doświadczanie Chopina”.