Polmic - FB

archiwum

MUZYKA W TVP KULTURA - Instrumentarium

TVP KULTURA zaprasza na nowy cykl programów pt. Instrumentarium. Autorzy cyklu, dwaj multiinstrumentaliści - Konrad i Kamil Rogińscy zapraszają w podróż do krainy dzwięku. Bohaterami każdego z odcinków będą ludzie o wyjątkowej wrażliwości muzycznej. Autorzy prezentują ich zachowania, obyczaje, a także tworzone przez nich instrumenty muzyczne. Emisja w TVP Kultura od 24 października 2010 roku w każdą niedzielę o godz. 9.00.

INSTRUMENTARIUM

Zamiarem autorów cyklu programów pod tytułem Instrumentarium jest ukazanie ludzi kształtujących dźwiękiem otaczający nas świat poprzez prezentację ich wyjątkowej wrażliwości muzycznej, zachowań i obyczajów, a także tworzonych przez nich instrumentów muzycznych. Po kolejnych, wielobarwnych zakątkach, widzów oprowadzać będzie dwójka prezenterów, a motywem łączącym cykl w całość są lokalne instrumenty muzyczne, używane przez mieszkańców odwiedzanych miejsc. Moderatorzy programu to bracia multiinstrumentaliści, a ich opowieść w każdym odcinku osnuta wokół jednego miejsca, posługiwała się będzie nieznającym żadnych granic językiem muzyki.

Konrad i Kamil zamierzają odkrywać coraz to nowe rejony muzyczne kraju, by później przekroczyć granice i wędrować po świecie w poszukiwaniu kolejnych inspiracji znajdując poprzez muzykę graną na charakterystycznych dla odwiedzanego regionu instrumentach wspólny język z ich mieszkańcami. Poznajemy przedstawicieli różnych kultur i klimat miejsc, a poprzez wspólne muzykowanie nawiązujemy z nimi bliski, bezpośredni kontakt. Dzięki muzyce, która odzwierciedla ludzkie uczucia, tworzy się specyficzna więź pomiędzy prowadzącymi program i mieszkańcami odwiedzanego przez nich punktu na kuli ziemskiej. To poczucie więzi - pomimo odmienności ras czy przekonań - staje się również udziałem widzów programu, co w zamyśle autorów cyklu ma stanowić przyczynek do budowania przekonania o jedności rasy ludzkiej.

Charakterystyczne, bardzo często zbudowane rękami grających na nich ludzi, instrumenty mogą także stanowić kanwę rozmowy z kompozytorami, opowiadającymi o swoich spotkaniach z muzyką (nie tylko etniczną) i wypływających z niej doświadczeniach i inspiracjach. A ponieważ muzykowanie niemal zawsze wiąże się z grupą ludzi – czy to wspólnie grających, czy też występujących w roli słuchaczy, a najczęściej jednych i drugich razem – daje to pretekst do odwiedzania imprez muzycznych.

Autorzy cyklu zamierzają odwiedzać zarówno spontaniczne koncerty - kiedy to wokół lokalnego wirtuoza gromadzą się współmieszkańcy, jak i te zorganizowane, z udziałem wielu zaproszonych muzyków i liczną publicznością. Jednak obojętnie gdzie dotrą moderatorzy, wszędzie – jako muzycy-multiinstrumentaliści – włączają się w prowadzony językiem muzyki dialog i nigdzie nie pozostają biernymi słuchaczami. Poznają sposoby budowania miejscowych instrumentów, wydobywania z nich dźwięków, a wreszcie sami na nich grają, a także porównują brzmienia lokalnych instrumentów z dokonaniami współczesnej techniki budowy sprzętu muzycznego.

Dzięki takiemu podejściu do tematu poznajemy interesujących ludzi – budowniczych instrumentów, muzyków i kompozytorów. Mamy możliwość zetknąć się z ich niematerialnymi potrzebami, ale też całkiem prozaicznymi, materialnymi czynnikami: surowcami do budowy instrumentów czy wykorzystywanymi do tej pracy narzędziami. Tak, więc poznajemy lokalną społeczność pod różnymi aspektami: materialnym i duchowym, poznajemy zarówno elementy łączące je z innymi kulturami, jak i te, które różnią ją od "reszty świata".

Czas trwania jednego odcinka programu: do 25 minut.
Autorzy: Kamil i Konrad Rogińscy, Zbigniew Werema, Andrzej Drygas