Polmic - FB

aktualności

Niech żyje wolna Ukraina!

uBandycka napaść Putina na Ukrainę niszczy nasz świat, w którym kultura odgrywa ważną rolę. To są międzyludzkie relacje, więzi ponad granicami, współpraca i przyjaźnie.

W bezpośrednim zagrożeniu znaleźli się nasi ukraińscy Przyjaciele, z którymi od lat wymieniamy nasze muzyczne doświadczenia. W tych tragicznych dniach myślimy o Was szczególnie ciepło, życząc Wam przetrwania i powrotu do normalności. Wspominamy Igora Szczerbakowa – Prezesa Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy, Bohdana Sehina – szefa festiwalu „Kontrasty” we Lwowie czy Karmellę Tsepkolenko – dyrektor artystyczną festiwalu „Dwa Dni i Dwie Noce” w Odessie i wielu innych muzyków, kompozytorów i organizatorów życia muzycznego na Ukrainie.

A Ukraina zwycięży, Putin przegra!

Mieczysław Kominek

Prezes Związku Kompozytorów Polskich

_____________________________________________________________________________________

MKiDNW polskich instytucjach kultury nie powinno być miejsca dla poparcia rosyjskiego reżimu

W związku z eskalacją rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę i jej coraz bardziej ludobójczym charakterem oraz licznymi pytaniami kierowanymi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MKiDN ponownie zdecydowanie zaleca instytucjom kultury wstrzymanie się od wszelkiej współpracy z przedstawicielami świata kultury Federacji Rosyjskiej.

Więcej: https://www.gov.pl/web/kultura/w-polskich-instytucjach-kultury-nie-powinno-byc-miejsca-dla-poparcia-rosyjskiego-rezimu 

_____________________________________________________________________________________

Instytucje kultury podejmują działania, aby solidarnie okazać wsparcie dotkniętym wojną mieszkańcom Ukrainy i przybywającym do Polski artystom uchodźcom.

#DlaUkrainy – nowa zakładka na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego!

🔹 Instytucje kultury, muzea, archiwa, biblioteki oraz szkoły i uczelnie artystyczne aktywnie włączają się w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

🔹 Na stronie w poszczególnych zakładkach publikowane są informacje na temat udzielanego wsparcia, zarówno w obszarze materialnym (oferty pracy, zamieszkania, stypendia i rezydencje dla ludzi kultury i sztuki), jak i w sferze kultury (koncerty, wystawy, spektakle, oferta edukacyjna).

🔹Dane dotyczące możliwości skorzystania z pomocy są również dostępne na stronach internetowych regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, które przygotowały także specjalne wydania serwisów informacyjnych w języku ukraińskim.

🔹 Ponadto instytucje kultury prowadzą także zbiórki pieniędzy i najpotrzebniejszych produktów oraz środków medycznych. Kontakty do poszczególnych punktów znajdują się na stronach internetowych.

🔹 Jeśli chcecie Państwo, aby informacja o podejmowanych przez Wasze instytucje inicjatywach znalazła się na tej stronie – należy przesłać taką informację na adres ➡ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/kultura/dla-ukrainy--nowa-zakladka-na-stronie-mkidn 

_____________________________________________________________________________

Instytut Adama Mickiewicza, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku włączają się w pomoc Ukrainie, organizując rezydencje artystyczne. Wsparcia udziela również Instytut Teatralny, który dzięki funduszom otrzymanym od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozszerzył funkcjonujący program rezydencji artystycznych o artystów z Ukrainy.

Instytucje oferują artystom m.in. miejsca do pracy twórczej, dostęp do galerii, bibliotek oraz innych obiektów należących do instytucji, opiekę kuratorską przy współpracy ze środowiskiem artystycznym, a także zakwaterowanie w Warszawie lub Orońsku – zarówno dla twórców oraz ich rodzin. Instytucje zapewniają także pomoc organizacyjną w sprawach administracyjnych i związanych z opieką medyczną.

Szczegółowe informacje dotyczące rezydencji oraz warunków uczestnictwa dostępne są w języku angielskim i ukraińskim na stronie https://www.gov.pl/web/kultura/rezydencje-kryzysowe-dla-artystow-z-ukrainy 

_____________________________________________________________________________

Wojna to nieszczęście, które niesie za sobą, ból, rozpacz, strach i dewastację psychicznąNIMiT, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, od lat wspierający psychologicznie polskich artystów, muzyków i tancerzy, w obliczu bezprecedensowych wydarzeń za wschodnią granicą uruchamia specjalny program bezpłatnej pomocy psychologicznej on-line „wspieraMY Ukrainę".

Program jest kierowany do obywateli Ukrainy, nie tylko artystów, zarówno do tych mieszkających w Polsce od dłuższego czasu, jak i tych, którzy przybyli do Polski w ostatnich dniach. Ludzie Ci konfrontują się z lękiem o życie swoje i swoich najbliższych, z utratą poczucia bezpieczeństwa, nadziei i marzeń, z przeciążeniem psychicznym.

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oferuje pomoc i wsparcie psychologiczne, których głównym celem będzie przywrócenie utraconej w wyniku traumatycznych wydarzeń równowagi psychicznej i zdolności do samodzielnego działania.

Pomoc będzie udzielana w języku ukraińskim i rosyjskim.

Rezerwacji wizyty można dokonać na stronie www.nimit.pl/wspieramy/, wybierając kategorię „wspieraMY Ukrainę”, język konsultacji (polski lub ukraiński), nazwisko psychologa oraz termin i godzinę wizyty.

W ramach interwencji kryzysowej pomoc psychologiczna udzielana jest natychmiast.

Konsultacje udzielane są za pośrednictwem Skype’a lub Zoom’a.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., +48 785 450 000

Materiały prasowe organizatorów

_____________________________________________________________________________

NIMiTNarodowy Instytut Muzyki i Tańca rozszerza zakres projektu „wspieraMY Ukrainę”. Na stronach internetowych Instytutu od 11 marca 2022 udostępniane są formularze, przez które artyści ukraińscy przebywający obecnie w Polsce mogą się zgłaszać, jeżeli szukają pracy w sektorze kultury.

Dzięki rozmowom z polskimi i ukraińskimi środowiskami artystycznymi Narodowy Instytut Muzyki i Tańca tworzy kolejne rozwiązania, które mają dawać oparcie uchodźcom z ogarniętego wojną kraju. Jedną z podstawowych kwestii jest umożliwienie artystom z Ukrainy zatrudnienia w polskich instytucjach kultury.

W ramach tych działań udostępniono dwa rodzaje ankiet zgłoszeniowych:

  1. Ankieta dla artystów poszukujących pracy w polskich zespołach artystycznych
  2. Ankieta dla instytucji kultury zainteresowanych taką współpracą

Zebrane w ten sposób informacje posłużą stworzeniu platformy wymiany informacji, umożliwiającej nawiązanie kontaktu między obiema stronami. Baza danych będzie na bieżąco uzupełniana przez pracowników Instytutu.

„W Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca już w pierwszych dniach wojny został powołany zespół, którego zadaniem jest gromadzenie wiedzy na temat problemów, z którymi w wyniku wojny borykają się ukraińscy artyści” – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. „Jako instytucja już proponujemy konkretne rozwiązania, które są wsparciem dla naszych sąsiadów zarówno na poziomie osobistym jak i zawodowym. W najbliższych dniach w naszych social mediach zachęcimy również do zapoznawania się z dorobkiem kultury ukraińskiej – w tym celu zaprosiliśmy do współpracy ukraińskich artystów, którzy sami będą opowiadać o tym, co najcenniejsze w artystycznym życiu ich kraju”.

Materiały prasowe organizatorów

Więcej: https://nimit.pl/ 

___________________________________________________________

Związek Kompozytorów Ukrainy, Lwowski Teatr Operowy, Lwowski DOm Muzyki Organiwej i Kameralnej, Lyatoshynsky-Club, Ukrainian Live Classic, Ukrainian Institute tworzą biblioteki muzyczne online „Stand with Ukraine”! Gromadzą w niej nuty utworów ukraińskich kompozytorów różnych epok, które można pobrać i włączyć do repertuaru koncertów.

https://opera.lviv.ua/pl/standwithukraine/ 

https://drive.google.com/drive/folders/1ODkhELnPUifzrHzYxiHsWjg0qSs0oBXY?fbclid=IwAR21jGDARzWVdr1_ZxaoaV_2jkkodsCt7sZAt9nQ0RqbpZVg5_e1F25b4mw 

https://ukrainianlive.org/ukrainian-scores 

_____________________________________________________________________________

Mając świadomość, jak ważne są także symboliczne gesty w sferze kulturalnej, Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało profesjonalne opracowanie Hymnu Ukrainy na orkiestrę symfoniczną do swobodnego wykorzystania.

Jak podkreśla wydawca, „Już sama historia hymnu ukazuje waleczność narodu. Autorem słów jest Pawło Czubynski. W 1862 roku narodowowyzwoleńczy tekst nie mógł ukazać się w Kijowie drukiem, dlatego do Lwowa przemycił go Paulin Święcicki – poeta i uczestnik powstania styczniowego. Tekst ukazał się w tamtejszej prasie. W 1963 roku Mychajło Werbycki, grekokatolicki ksiądz, opracował go muzycznie. Pierwsze wykonanie utworu miało miejsce prawdopodobnie we lwowskim teatrze muzycznym w 1864 roku. Powstała pieśń zyskała tak dużą popularność, że w 1917 roku Ukraińska Centralna Rada uznała ją za hymn narodowy. Później, w czasie nastania rządów komunistycznych, jej wykonywanie zostało zabronione – aż do czasu odzyskania niepodległości. Funkcjonująca przez wieki pieśń doczekała się około 20 wersji. Dopiero w 2003 roku Rada Najwyższa ustaliła obowiązujące brzmienie pierwszego wersu: „Nie umarły jeszcze Ukrainy chwała i wolność”.

Partytura i głosy są dostępne do pobrania na portalu Polska Biblioteka Muzyczna: https://www.polskabibliotekamuzyczna.pl/search?rows=5&first=0&title=%23Hymnukrainy