polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego „Profesor Mieczysław Nowakowski in memoriam”
24 listopada 2017, Warszawa
Finał Festiwalu „Obrazy z Conrada”
26 listopada 2017, Warszawa
Mistrzowie instrumentalistyki w cyklu koncertowym „Środa na Okólniku”
29 listopada 2017, Warszawa
Muzyka fortepianowa twórców z warszawskiej uczelni muzycznej
3 grudnia 2017, Warszawa
„Od Elsnera do Moryto”
4 grudnia 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

archiwum

Orkiestra Sinfonia Varsovia


Od 2006 roku Polskie Centrum Informacji Muzycznej jest stałym patronem medialnym

Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Orkiestra Sinfonia Varsovia uznawana jest za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. Jej początki sięgają roku 1972, kiedy to przy Warszawskiej Operze Kameralnej powołano zespół pod nazwą Polskiej Orkiestry Kameralnej, wykonujący opery kameralne. Jego ambicją była jednak gra koncertowa. Orkiestra usamodzielniła się, a wieloletnia wspólna praca młodych muzyków z dyrygentem Jerzym Maksymiukiem przyniosła efekty – szybko zyskał opinię jednego z najciekawszych zespołów kameralnych. Pierwsze koncerty za granicą w 1978 roku, a potem liczne koncerty w prestiżowych salach na całym świecie z najwybitniejszymi solistami oraz pochlebne recenzje i gorące przyjęcie publiczności przyniosły orkiestrze światowy rozgłos.

W kwietniu 1984 roku, na zaproszenie Polskiej Orkiestry Kameralnej, na występy w Polsce w charakterze solisty i dyrygenta przybył legendarny skrzypek Yehudi Menuhin. By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła skład, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu dyrygowanego przez Yehudi Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków, a zachwycony lord Menuhin wyraził chęć dalszej współpracy z nową formacją. Idea stworzenia stałej orkiestry złożonej z instrumentów smyczkowych i podwójnej obsady instrumentów dętych stała się faktem. Yehudi Menuhin bez wahania zgodził się objąć funkcję pierwszego gościnnego dyrygenta, a orkiestra przyjęła nazwę Sinfonia Varsovia.

Do dziś Sinfonia Varsovia występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, uczestniczy w renomowanych festiwalach, a w swoim repertuarze posiada utwory od XVIII wieku do współczesności, w tym wiele prawykonań. Współpracuje ze światowej sławy dyrygentami i solistami. Dyskografia zespołu liczy ponad 200 płyt zarejestrowanych dla najbardziej renomowanych, światowych wytwórni, z których wiele uzyskało prestiżowe nagrody fonograficzne. Orkiestra jest także organizatorem Festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka „Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu”, którego dziewiąta edycja odbędzie się w Warszawie jesienią 2009 roku.

W 1997 roku dyrektorem muzycznym, a w lipcu 2003 roku dyrektorem artystycznym zespołu został Krzysztof Penderecki, który także od wielu lat stale współpracuje z orkiestrą jako jej dyrygent. Od czerwca 2008 roku dyrektorem muzycznym zespołu jest światowej sławy dyrygent francuski - Marc Minkowski.

Od 2000 roku działa przy orkiestrze Fundacja Sinfonia Varsovia założona przez Franciszka Wybrańczyka, nieżyjącego już wieloletniego jej Dyrektora. Fundacja inicjuje i wspiera artystyczne przedsięwzięcia orkiestry, w szczególności promując polskich kompozytorów i młode talenty oraz współorganizując coroczny festiwal.

Organizatorem Orkiestry jest Miasto Stołeczne Warszawa.