Polmic - FB


ze świata

Prezentacja polskiej muzyki współczesnej w Gruzii

KwartludiumW dniach 2–5 listopada 2018 roku kwartet Kwartludium wystąpi z cyklem koncertów w Gruzji.

Muzycy zaprezentują szeroki i różnorodny program począwszy od klasyków polskiej awangardy, aż po kompozycje najnowsze napisane na zamówienie zespołu w ostatnich latach. W programie utwory Tadeusza Wieleckiego, Sławomira Wojciechowskiego, Wojciecha Ziemowita Zycha, Jarosława Płonki i Piotra Peszata. Koncerty odbędą się w Sali Koncertowej Państwowego Konserwatorium im. V. Sarajishvili w Tbilisi i w Państwowym Teatrze Opery i Baletu im. Melitona Balanchivadze w Kutaisi.

Muzycy poprowadzą również warsztaty dla studentów Wydziału Kompozycji Państwowego Konserwatorium w Tbilisi, z którymi wspólnie wykonają kompozycje graficzne takich twórców jak Bogusław Schaeffer, Roman Haubentsock-Ramati, Krzysztof Knittel czy Jerzy Kornowicz.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą – Promesa 2018”.

Dodatkowe informacje – na stronie http://kwartludium.com/ 

Poznańscy Filharmonicy w Berlinie i Mediolanie

FPBerlin i Mediolan to dwie metropolie, w których w październiku 2018 roku wystąpi Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.

Już 23 października Orkiestra wystąpi w słynnym Konzerthaus w historycznym centrum Berlina. Podczas koncertu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w samym sercu niemieckiej stolicy zabrzmią dzieła Ignacego Jana Paderewskiego, Henryka Wieniawskiego, Aleksandra Tansmana i Wojciecha Kilara. Swoisty pomost pomiędzy narodami stworzy zaś Uwertura Zur Namensfeier Ludwiga van Beethovena dedykowana księciu Antoniemu Radziwiłłowi. Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej pod batutą jej szefa, Maestro Marka Pijarowskiego, towarzyszyć będą światowej sławy artyści: wybitny pianista Szymon Nehring i solistka-rezydentka Filharmonii Poznańskiej, znakomita skrzypaczka Bomsori Kim. Udział w koncercie zatytułowanym „Niepodległej na urodziny” zapowiedzieli prezydenci Polski i Niemiec. Koncert ten transmitować będzie Deutschlandfunk Kultur (https://www.deutschlandfunkkultur.de) o godz. 20.03. Transmisji wysłuchać też będzie można na antenie radiowej Dwójki (początek o godz. 19.00) oraz on-line: http://player.polskieradio.pl/-2 

.Koncert objęty jest patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej

Natomiast 27 października o godz. 20.30 Poznańscy Filharmonicy wystąpią w prestiżowej sali koncertowej Auditorium di Milano w Mediolanie. Włoscy melomani usłyszą dzieła najwybitniejszych polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Karola Kurpińskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Orkiestrę FP poprowadzi Maestro Łukasz Borowicz, a solistkami będą dwie światowej sławy gwiazdy –Yulianna Avdeeva i Bomsori Kim.

Chińskie tournée Sinfonii Varsovii

SVAnne-Sophie Mutter, Krzysztof Penderecki, Maciej Tworek i Sinfonia Varsovia wyruszają w dwutygodniową trasę koncertową do Chin, która odbędzie się w dniach 17–31 października 2018 roku. Świętujący 85. urodziny kompozytor poprowadzi 6 koncertów, podczas których Anne-Sophie Mutter, uznawana za jedną z najlepszych skrzypaczek na świecie, wykona dedykowany jej II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy”.

Krzysztof Penderecki rozpoczyna swoją urodzinową trasę koncertową po Chinach w towarzystwie muzyków Sinfonii Varsovii, Macieja Tworka oraz Anne-Sophie Mutter. Artyści wystąpią wspólnie w 6 miastach z repertuarem złożonym z VII Symfonii d-moll op. 70 Antonína Dvořáka oraz dwóch dzieł, które Penderecki skomponował specjalnie dla niemieckiej skrzypaczki. La Follia na skrzypce solo powstała jako prezent urodzinowy dla Mutter, która prawykonała utwór w Carnegie Hall w 2013 roku. Ich dotychczasowa współpraca zaowocowała powstaniem czterech utworów, w tym dedykowanego Mutter II Koncertu skrzypcowego „Metamorfozy”.

Tournée zapoczątkuje koncert w National Centre For the Performing Arts w Pekinie. Następnie muzycy odwiedzą Zhengzhou, Szanghaj, gdzie wystąpią w ramach prestiżowego China Shanghai International Arts Festival, a także w Changsha, Xiamen i Zhuhai. Dopełnieniem trasy będą dwa koncerty Sinfonii Varsovii pod batutą Macieja Tworka. W Wuhan i Zhohou zabrzmią dzieła Ludwiga van Beethovena i Antonína Dvořáka, a także I Koncert skrzypcowy Pendereckiego, w którym partię solową wykona tajwański skrzypek Benny Tseng. Współorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza chińska trasa koncertowa jest również elementem obchodów setnej rocznicy odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Więcej informacji na stronie www.sinfoniavarsovia.org 

Prawykonanie „Chamber Piano Concerto” Agaty Zubel w Niemczech

Zubel20 października 2018 roku podczas Donaueschiger Musiktage odbędzie się prawykonanie Chamber Piano Concerto Agaty Zubel.

Rok 2018 jest dla kompozytorki niezwykle intensywny i bardzo udany. Za nami trzy prawykonania jej utworów: Cleopatra’s Songs, Fireworks oraz Bildbeschreibung, także kilka nagród, w tym kolejny już Koryfeusz Muzyki Polskiej. Kompozytorka nie powiedziała jeszcze jednak ostatniego słowa. Przed nami kolejne emocje związane z prezentacja najnowszych dzieł Agaty Zubel. Pierwszej interpretacji jej Chamber Piano Concertodokona Ingfrid Breie Nyhus. Pianistce towarzyszyć będzie Cikada Ensemble pod batutą Christiana Eggena.

Tak Agata Zubel pisze o najnowszym utworze: „Mój koncert fortepianowy nie musi przekraczać granic i jest niewrażliwy na rozmiary. Idea koncertowania realizuje się przez wzmożoną aktywność. Aby sztuka ta się udała, wszyscy wykonawcy muszą być gotowi przekroczyć to, co spodziewane. Publiczność zaczyna słuchać koncertu fortepianowego, a muzycy zaczynają grać koncert fortepianowy. Ale nie ma orkiestry, a pianista wykonuje partię rozpisaną na dwa instrumenty. Mimo to, od początku pracy aż po ostatnią nutę nie miałam wątpliwości, że jest to Chamber Piano Concerto na fortepian i zespół instrumentalny”.

Koncert transmitować będzie stacja SWR2.

Więcej – na stronie https://pwm.com.pl

Dzień muzyki polskiej w Bańskiej Bystrzycy

BystrycaArtyści, naukowcy i pedagodzy, prowadzący klasy solowe i zespoły kameralne w Akademii Muzycznej w Łodzi będą wykonawcami koncertów „Dnia muzyki polskiej” w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji. Koncerty odbędą się 16 października 2018 roku w Sali Koncertowej Wydziału Sztuk Dramatycznych Akademii Sztuki w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), przy ul. Jana Kollara 22.

Podczas pierwszego koncertu „World Premieres” wystąpią soliści i zespoły kameralne. Prezentować będą po raz pierwszy utwory skomponowane przez uznanych łódzkich twórców: Olgę Hans, Krzysztofa Grzeszczaka i Jakuba Kowalewskiego, a także młodych kompozytorów: Marcina Wernera, Piotra Wróbla i Michała Grabowskiego. Podczas koncertu zabrzmią również kompozycje Agaty Barbary Jareckiej, Janusza Kopczyńskiego, Doroty Brolik-Bekrycht i Łukasza Wójcickiego – instrumentalistów, działających z sukcesami w łódzkim środowisku muzycznym. Na scenie pojawią się soliści grający na altówce, flecie, oboju, fortepianie, saksofonie oraz na tubie. Wystąpią także duety, tria i kwartety smyczkowe, złożone z instrumentalistów związanych z Akademią Muzyczną w Łodzi.

Drugi koncert w wykonaniu pedagogów łódzkiej Akademii również zawierać będzie premierowy program. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowanych osiem utworów przeznaczonych dla solisty z towarzyszeniem orkiestry, skomponowanych przez: Olgę Hans, Marcina Wernera, Tomasza Bartoszka, Piotra Wróbla, Bogdana Dowlasza i Leszka Kołodziejskiego. Solistom towarzyszyć będzie Polish Modern Orchestra pod dyrekcją Krzysztofa Kamińskiego. Zespół powstał w 2017 roku i tworzą go artyści na stałe współpracujący ze współczesnymi kompozytorami. Utwory, które będą prezentowane podczas koncertu zostały napisane z myślą o konkretnych wykonawcach i im dedykowane.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest dr hab. Sławomir Cichor, a opiekę artystyczną nad projektem sprawuje dr hab. Ewelina Zawiślak, kierownik Katedry Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej w Łodzi.

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl