Polmic - FB


ze świata

Bonn i Hamburg | Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Centrów Informacji Muzycznej IAMIC

POLMICDoroczne spotkanie i konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Centrów Informacji Muzycznej (IAMIC) odbędzie się w Bonn i Hamburgu w dniach 21–26 maja 2022. Po raz pierwszy od 20 lat Niemcy będą ponownie gościć przedstawicieli stowarzyszenia, które zrzesza organizacje z ponad 30 krajów na całym świecie.

We wtorek 24 maja 2022 można będzie wziąć udział w konferencji online. Dzień otwarty pod hasłem „Życie muzyczne na styku tradycji i przyszłości” będzie transmitowany na żywo z Domu Beethovena w Bonn na cały świat.

Podczas czterech paneli najwyższej klasy eksperci będą dyskutować o wpływie internacjonalizacji i globalizacji na różne obszary życia muzycznego. Nacisk zostanie położony na tematykę muzyki współczesnej i prawa autorskiego, mowa będzie także o programowaniu, promocji młodych muzyków, edukacji muzycznej oraz cyfryzacji. Prelegenci spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie wnioski możemy wyciągnąć z pandemii Covid-19. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Steven Walter (dyrektor artystyczny Beethovenfest Bonn), Christiane Wiesenfeldt (profesor muzykologii na Uniwersytecie w Heidelbergu), Christiane Engelbrecht (dyrektor zarządzający International Ensemble Modern Academy), Thomas Schäfer (dyrektor Międzynarodowego Instytutu Muzycznego Darmstadt) oraz Jürgen Brandhorst (dyrektor Stowarzyszenia GEMA).

Dr Agnieszka Cieślak-Krupa, członek Zarządu IAMIC (Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC), będzie moderatorem panelu ekspertów „3 Music Outreach".

Czytaj więcej: Bonn i Hamburg | Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Centrów Informacji Muzycznej IAMIC

Wiedeń | Premiera ,,The Ancient Night’’ Wojciecha Chałupki w Wielkiej Sali Musikverein

POLMIC30 kwietnia 2022 o godz. 19.30 odbędzie się premiera utworu na saksofon sopranowy, akordeon i orkiestrę symfoniczną The Ancient Night Wojciecha Chałupki - studenta III roku studiów I stopnia w klasie kompozycji dr. hab. Dariusza Przybylskiego, prof. UMFC. Koncert będzie miał miejsce w legendarnej Złotej Sali wiedeńskiego Musikverein.

Tytuł utwóru nawiązuje do pogańskiego święta Nocy Kupały. W tę w noc letniego przesilenia odprawiano rytuały, które miały na celu czczenie ognia, wody, słońca, księżyca, urodzaju, płodności i miłości. Pięć części The Ancient Night właśnie do nich nawiazują.

Utwór skomponowany został na zamówienie Duo Aliada, w którego skład wchodzi polski saksofonista Michał Knot i serbski akordeonista Bogdan Laketic. Ten zespół oraz Wiener Jeunesse Orchestra pod dyrekcją Herberta Böcka po raz pierwszy zaprezentują publiczności utwór młodego polskiego twórcy w tej prestiżowej sali. Artyści wykonają również utwory Franza Schuberta i Igora Strawińskiego.

Dodatkowe informacje: https://www.musikverein.at/konzert/eventid/48148 

Praga | „Made in Poland": koncert Kwartludium w Pradze

KwartludiumZespół Kwartludium obchodzący w tym roku swoje dwudziestolecie zaproszony został przez Berg Orchestra do udziału w koncercie pod tytułem „Made in Poland", który odbędzie się 7 marca 2022 roku w Pradze. Projekt będzie miał formę kooperacji tych dwóch zespołów.

Berg Orchestra od ponad dwudziestu lat zajmuje się szeroko rozumianą muzyką współczesną poprzez atrakcyjne projekty uwzględniające twórczą współpracę z zagranicznymi partnerami z całego świata. Cykle koncertów organizowane przez Berg Orchestra to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń promujących muzykę współczesną w Czechach.

W programie najbliższego koncertu z udziałem Kwartludium znajdą się kompozycje działających obecnie, znanych na całym świecie polskich kompozytorów: Chamber Piano Concerto Agaty Zubel, 3 for 13 Pawła Mykietyna, Geysir Grisey Marcina Stańczyka oraz Obraz wielokrotny Tadeusza Wieleckiego.

Wszystkie cztery utwory będą zaprezentowane w Czechach po raz pierwszy. Koncert poprzedzą trzy dni prób, podczas których oba zespoły będą pracowały pod dyrekcją Petera Vrabla, dyrektora artystycznego Orkiestry Berg.

Dodatkowe informacje: https://berg.cz/ 

Dzieło sceniczne Anny Sowy otworzy włoski festiwal operowy

SowaEksperymentalny teatr muzyczny Silenzio / Silence z muzyką polskiej kompozytorki Anny Sowy otworzy tegoroczną edycję Opera Festival „Larger Than Life” – wydarzenia organizowanego przez włoską Fondazione Haydn Stiftung. Premiery nowej produkcji z pełnym humoru surrealistycznym librettem Martiny Badiluzzi w reżyserii obu artystek zaplanowane są na 4 i 6 marca 2022 w teatrach w Bolzano i Trydencie.

Silenzio / Silence to zwycięzca konkursu „Fringe Volume III” na awangardowy projekt operowy, prezentujący świeże spojrzenie na ten gatunek muzyczny. Jak podkreśla Matthias Lošek, dyrektor artystyczny festiwalu, tegoroczny projekt sekcji awangardowej to wzruszająca opowieść o kobiecie, która staje się kwiatem, historia jednocześnie przekonująca i niewinna. Libretto do opery inspirowane jest Il frutto della mia donna koreańskiej pisarki Han Kang.

Anna Sowa, której utwory prezentowane były m.in. na „Warszawskiej Jesieni”, krakowskim Sacrum Profanum czy ECLAT Festival Neue Musik w Stuttgarcie, wyobraziła sobie operę, w której narracja i akcja powierzone są nie tylko głównym partiom wokalnym, ale także zespołowi, zawsze obecnemu na scenie. Wspierana przez Martinę Badiluzzi, zwyciężczynię 2019 Theatre Biennale di Venezia under 35, i Angelę Demattè, tancerkę – niezależną choreografkę Theater Bern, bawi się konwencjami i szuka nowych możliwości wyrazu, nie tylko w warstwie muzycznej, ale również w sferze ruchu i gestu scenicznego.

Czytaj więcej: Dzieło sceniczne Anny Sowy otworzy włoski festiwal operowy

Nowy Jork | Amerykańska premiera Sinfonietty Macieja Bałenkowskiego

Balenkowski17 lutego 2022 o godz. 19.30 w Carnegie Hall Orkiestra Kameralna Nowego Jorku prawykona I Sinfoniettę „Time is ticking" Macieja Bałenkowskiego na orkiestrę smyczkową.

Wykonanie jest powiązane z przyznaniem polskiemu kompozytorowi w 2018 roku nagrody „Respighi Prize" przez Orkiestrę Kameralną Nowego Jorku. Patronat honorowy nad The Respighi Prize obejmuje rodzina wybitnego włoskiego kompozytora Ottorina Respighiego – Elsa i Gloria Pizzoli, a także Potito Pedarra – muzykolog, znawca twórczości kompozytora. Nagroda przyznawana jest co w roku w 4 kategoriach: kategoria solowa, fortepian, kompozycja i dyrygentura. W roku 2018 została przyznana po raz siódmy – po raz pierwszy w historii Polakowi. Celem nagrody jest umożliwienie młodym kompozytorom oraz wykonawcom zaistnienia na deskach jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie – Carnegie Hall w Nowym Jorku. Udział w konkursie był dofinansowany przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach programu „Kultura polska na świecie”.

Koncert był pierwotnie zaplanowany na 2020 rok, ale z powodu pandemii odbędzie właśnie w lutym 2022 roku.

Chamber Orchestra of New York pod dyrekcją Salvatore'a di Vittoria zaprezentuje również Lullaby for strings George'a Gershwina, Ancient Airs i Dances No. 3 Ottorina Respighiego oraz The Four Seasons of Buenos Aires Astora Piazzolli. W roli solisty w utworze Piazzolli zaprezentuje się amerykańska skrzypaczka Elena Urioste.

Dodatkowe informacje - na stronie https://www.carnegiehall.org/Calendar/2022/02/17/Chamber-Orchestra-of-New-York-0730PM