Polmic - FB


M jak młodzi

Opowiedz mi bajkę - drugie warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkęDrugie warsztaty z cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią się i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę, 6 czerwca 2015 roku o godz. 10.00 (dzieci w wieku 3-5 lat) i o godz. 12.00 (dzieci w wieku 6-8 lat). Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem warszawskie Centrum Kultury Wilanów (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci będą układać własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki będą następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwoli na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia poprowadzą: Jarosław Siwiński - kompozytor i pianista, Grzegorz Ociepka - reżyser i aktor sztuk dla dzieci oraz Małgorzata Kołcz. Tym razem uczestnicy zajęć prócz instrumentów, poznają również improwizacje aktorskie. Pojawią się więc elementy teatru instrumentalnego i zabawy oraz improwizacji nie tylko muzyką, ale też mową i gestem aktorskim.

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..  Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

Kontynuacja cyklu będzie realizowana po wakacjach od września do grudnia raz w miesiącu.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Read more: Opowiedz mi bajkę - drugie warsztaty improwizacji dla dzieci

Eksperymenty na głos i instrumenty - w Łodzi

Na Eksperymenty na głos i instrumenty zaprasza w Dzień Dziecka, 1 czerwca 2015 roku Filharmonia Łódzka.

O godz. 10.00 odbędą się warsztaty pt. Morze i marynarze według scenariusza Anniki Mikołajko, która go także poprowadzi. W warsztacie wezmą udział dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 220 Montessori w Łodzi i podopieczni przedszkola przy Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu Navicula.

O godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na interaktywny koncert o charakterze parateatralnym pt. Eksperymenty na głosy i instrumenty. Wykonawcy - zespół Kwartludium i beat-boxer Patryk „Tik Tak” Matela – wystąpią w kostiumach naukowców (białe fartuchy). Dzieci będą aktywnie uczestniczyć w zabawie z instrumentami i obrazkami. Koncert poprowadzi Malina Sarnowska.

Przed koncertem Navicula zaprezentuje warsztaty pod hasłem Inaczej widzę, słyszę i czuję, ale… próbuję. Warsztaty umożliwią wejście na chwilę w rolę dziecka z autyzmem i poczucie „na własnej skórze”, jak bardzo problemy sensoryczne, z którymi boryka się ono na co dzień, zmieniają jego odbiór bodźców ze świata zewnętrznego i jak trudno mu w związku z tym funkcjonować. Pod hasłem „Alternatywne formy komunikacji” uczestnicy będą mieli okazję poznać inne formy komunikacji niż mowa. Obejrzą różnego rodzaju narzędzia pozwalające na tworzenie komunikatów za pomocą symboli.

Dzień Dziecka na Grochowskiej

Dzień Dziecka na GrochowskiejW niedzielę, 31 maja 2015 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprasza wszystkie dzieci do uczestnictwa w Dniu Dziecka na Grochowskiej. Będzie można nie tylko słuchać muzyki, ale też wspólnie, śpiewać, tańczyć i budować instrumenty!

Dzień Dziecka na Grochowskiej rozpocznie się o godz. 11:00 koncertem Smykofonii, podczas którego wszyscy wspólnie zaśpiewają piosenkę o tańczących krasnoludkach oraz urządzą wesołe pląsy na trawie. Do tanecznych zabaw dzieci zaprosi zespół w składzie: klarnet, akordeon, kontrabas. Popłyną piękne taneczne melodie z różnych stron świata. Koncert poprowadzi Adriana Wdziękońska.

Z okazji Dnia Dziecka, Orkiestra Sinfonia Varsovia zaprosiła też do siebie celtycki Zespół STOUT, który rozstawi namiot wędrownych muzyków z IX wieku. Muzycy ubrani w historyczne stroje, opowiedzą kim byli Celtowie i jakie znaczenie w ich życiu miały muzyka i taniec. Zabiorą słuchaczy w muzyczną i taneczną podróż po krajach celtyckich, czyli terenach dzisiejszej Irlandii, Walii, Szkocji, Bretanii Francuskiej i Galicji Hiszpańskiej. Zdradzą, czym dudy różnią się od kobzy, pokażą też whistle, bodhran i bouzuki. A nawet pozwolą uderzyć w średniowieczne bębny! Historię ubarwią grą skrzypiec i gitar. Dla wszystkich chętnych, o godz. 12:00, warsztaty tańców celtyckich (bretońskich i irlandzkich). Koncert zespołu STOUT rozpocznie się o godz. 14:00.

Read more: Dzień Dziecka na Grochowskiej

VI Dzień Dziecka w Żelazowej Woli - U Chopinów i Skarbków

VI Dzień Dziecka w Żelazowej WoliOrganizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Dzień Dziecka to doskonała okazja do rodzinnego świętowania. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku – 31 maja w godz. od 10.00 do 17.00 – na najmłodszych będą czekać niezliczone atrakcje, w tym koncerty i warsztaty oraz liczne niespodzianki. Wstęp wolny!

Tegoroczny Dzień Dziecka będzie miał wyjątkowy charakter: zostanie uświetniony przez szczególne wydarzenie – otwarcie trzeciej w historii powojennej Polski stałej ekspozycji w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Uroczystego przecięcia wstęgi dokona Małgorzata Omilanowska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Arturem Szklenerem – Dyrektorem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Nowa stała ekspozycja akcentuje powiązania Żelazowej Woli jednocześnie z dwiema rodzinami: Chopinów i Skarbków. Prezentuje historię obu rodzin na tle tego miejsca. Warto wspomnieć, że pierwsza stała ekspozycja została zrealizowana w duchu polskiego dworku szlacheckiego. Otwarto ją w 1949 roku – w 100. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Druga stała ekspozycja, którą można było oglądać do listopada 2014 roku, została przygotowana i otworzona w 2010 roku, w roku 200-lecia urodzin Chopina. Cechowała się prostą, oszczędną stylistyką. Nowa ekspozycja stała zostanie otwarta i udostępniona 31 maja 2015 roku o godzinie 13.30.

A przed otwarciem i w jego trakcie organizatorzy zapraszają na artystyczny piknik – radosne i barwne spotkanie z kulturą i sztuką z okazji Dnia Dziecka. Tytuł tegorocznego wydarzenia – U Chopinów i Skarbków, wiąże się tematycznie z nową ekspozycją. Motywem przewodnim całego wydarzenia będzie obyczajowość w dziewiętnastym stuleciu – historia Żelazowej Woli na tle historii, kultury oraz zwyczajów i mody tych czasów. Na dzieci będą czekać niespodzianki specjalnie przygotowane na tę okazję, m.in. gra terenowa, warsztaty taneczne prowadzone przez balet Dworski Cracovia Danza, a także warsztaty śpiewu, kostiumologiczne, rękodzielnicze czy florystyczne a nawet zajęcia umuzykalniające dla niemowląt. Najmłodsi będą mogli stworzyć wielkoformatowe makiety XIX-wiecznego dworu oraz posłuchać bajek opowiadanych dzieciom w czasach Chopina.

Nie zabraknie także muzyki Chopina na żywo. Przez cały dzień będzie można posłuchać koncertów w wykonaniu dzieci ze szkół muzycznych oraz laureatów Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. W ramach tradycyjnych niedzielnych recitali wystąpią dwaj uczestnicy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Łukasz Mikołajczyk (godz. 12.30) oraz Piotr Nowak (godz. 15.00).

Dzień Dziecka w Filharmonii Krakowskiej

zień Dziecka w Filharmonii Krakowskiej Filharmonia Krakowska zaprasza na koncerty z okazji Dnia Dziecka: w niedzielę, 31 maja 2015 roku - dzieci z rodzicami - o godz. 10.30 i 13.00 oraz w poniedziałek, 1 czerwca 2015 roku - grupy dzieci i ich nauczycielami - o godz. 9.00, 11.00 i 13.00.

Wraz z Baletem Dworskim Cracovia Danza przeniesiemy się do polskiego dworu szlacheckiego w XVII-wiecznej Polsce, a soliści baletu odegrają kilka scenek z zabaw i waśni naszych kontuszowych przodków. Po obejrzeniu ponad półgodzinnego widowiska, w ramach wspólnej zabawy artyści poprowadzą polonezowy korowód po korytarzach i schodach krakowskiej Filharmonii.