Polmic - FB


M jak młodzi

Wrocław | Zaczarowane skrzydła

NFM27 stycznia 2019 roku o godz. 12:30 i 16.00 w Narodowym Forum Muzyki będzie wystawiony spektakl z muzyką na żywo dla dzieci od 5. roku życia i ich rodziców Zaczarowane skrzydła.

Młoda księżniczka jest bardzo chora. Nikt nie jest w stanie jej pomóc, a całe królestwo cierpi, bojąc się, że nigdy nie wyzdrowieje. Pewnego dnia pojawia się tajemniczy uzdrowiciel, który potrafi ją wyleczyć. Jednak radość i szczęście króla i królowej nie trwają długo, ponieważ zaczyna się dziać coś zupełnie nieprzewidywalnego…

Pomysł stworzenia interaktywnego przedstawienia dla dzieci zrodził się dzięki spotkaniu czworga pochodzących z różnych krajów, utalentowanych artystów, którzy są również rodzicami. Spektakl Zaczarowane skrzydła jest inspirowany opowiadaniem fińskiej pisarki Kaariny Helakisy Skrzydła księżniczki, które poetycko ilustruje i podkreśla znaczenie środowiska wspierającego dzieci w odkrywaniu ich wyjątkowych uzdolnień. Reżyserem przedstawienia jest Anu Almagro, artystka doświadczona w pracy z Teatrem Pieśń Kozła.

Podczas wydarzenia zabrzmi skomponowana przez Aleksandrę Bugaj i Samuela Alty’ego, grana na żywo muzyka. Wykonywana z wykorzystaniem skrzypiec, gitary, perkusji głosowej i looperów, będzie tryskać energią i prawdziwą feerią brzmieniowych barw. Spektakl będzie celebracją wyobraźni – pełną tańca, teatru fizycznego, muzyki instrumentalnej i śpiewanych po polsku i po fińsku piosenek. Przedstawienie zaczaruje i rozwinie dziecięce skrzydła uśpione w nas wszystkich!

Agnieszka Frei

Więcej – na stronie http://www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/7078 

Katowice | „Dyrygent – rezydent”: koncerty Joanny Natalii Ślusarczyk w Filharmonii Śląskiej

Slusarczyk17 i 18 stycznia 2019 roku Joanna Natalia Ślusarczyk – dyrygent-rezydent Filharmonii Śląskiej w sezonie 2018/2019, poprowadzi cztery koncerty edukacyjne z cyklu „Młoda Filharmonia”.

Na program koncertów pt. „Młoda Filharmonia z baletem” (17.01.2019 / godz. 11.00 i 17.00; 18.01.2019 godz. 9.30 i 12.00) złożą się suita z baletu Dziadek do orzechów op.71a Piotra Czajkowskiego, Uwertura koncertowa „Karnawał” op. 92 Antonina Dvořáka, Alborada del gracioso Mauricego Ravela i Polonez uroczysty Ludomira Różyckiego.

Joanna Natalia Ślusarczyk poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej. W koncertach będą również uczestniczyć tancerze Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu. Koncerty poprowadzi Regina Gowarzewska.

Koncerty są współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent". Zainicjowany przez IMiT program ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym.

Więcej informacji o koncertach na stronie organizatora rezydencjihttps://www.filharmonia-slaska.eu/koncert-15295778674017!2798.html 

Warszawa | Wystawa piosenek

U8 grudnia 2018 roku o godz. 12.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski odbędzie się koncert rodziny w ramach cyklu „Smykowizje”.

Ośmiu zawodników tajemniczej drużyny, pięć wróbli, trzy zegary, dwie osy, dwa koty, jeden mazurek, szumy, szelesty i deszcz. Oto główni bohaterowie miniatur, piosenek, improwizacji i zabaw, które mali i duzi słuchacze usłyszą i których doświadczą podczas tego koncertu: wydarzenia specjalnego, realizowanego w ramach lubianego i popularnego cyklu „Smykowizje”. Dzieci, ich rodzice i opiekunowie będą mogli usłyszeć kilkanaście premierowych miniatur wokalno-instrumentalnych, skomponowanych przez Agnieszkę Widlarz – kompozytorkę i edukatorkę muzyczną, autorkę ponad 100 piosenek i miniatur muzycznych dla dzieci.

Premierowa prezentacja nawiąże w formie do jednego z najbardziej znanych cykli, łączących muzykę i sztuki wizualne: Obrazków z wystawy Modesta Musorgskiego. Miniaturom towarzyszyć będą nowoczesne, niezwykle sugestywne a często zabawne i pełne poczucia humoru ale też istotnych muzycznych odniesień, improwizacje muzyków zespołu Hashtag Ensemble, zespół dziecięcych głosów i barwny świat kształtów i kolorów, czyli rysunków, tworzonych również na oczach widzów przez Aleksandrę Galewicz. W roli solistek wystąpią: Dorota Miśkiewicz, Marta Grzywacz i Małgorzata Czajka.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

ZOBACZ: wydarzenie na FB.

Kraków | Sinfonietka – Muzyka współczesna nie sweter – nie gryzie…

KociaMuzyka współczesna? Kocia muzyka! Na samą myśl jeży się włos! A może warto spróbować ją oswoić? 18 grudnia 2018 Sinfonietta Cracovia zaprasza najmłodszych słuchaczy i najmłodsze słuchaczki na pełen atrakcji koncert z cyklu "Sinfonietka i wspólne śpiewanie kolęd", który odbędzie się o godz. 18.00 w Auli Nowodworskiego w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W tym roku jubileusz 85. urodzin obchodzi Krzysztof Penderecki – jeden z najbardziej zasłużonych twórców światowej muzyki współczesnej. Z tej okazji Miasto Kraków zainicjowało wyjątkowy cykl wydarzeń artystycznych: PENDERECKI 85. Sinfonietka pragnie zaprzyjaźnić młodych melomanów i melomanki z twórczością Mistrza. Dlatego też w programie usłyszymy m.in. fragmenty Emanacji i Sinfonietty per archi oraz Sinfoniettę nr 3 autorstwa Krzysztofa Pendereckiego. Ale to nie wszystko! Wspólnie z Panią Sinfonietką (Danuta Augustyn) uczestnicy koncertu zaśpiewają najpiękniejsze polskie i zagraniczne kolędy. W programie nie zabraknie również pozamuzycznych atrakcji. Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała serdecznie zaprasza do spędzenia wspólnie tego wyjątkowego, świątecznego czasu! 

Bilety w cenie 15 zł należy rezerwować drogą mailową: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

ZOBACZ: Wydarzenie na FB

 

Warszawa | Polskie Radio i Katarzyna Stoparczyk zapraszają na przebojowe „Piegowate koncerty” nie tylko dla dzieci

PORSześć „Piegowatych koncertów” dla dzieci i ich rodziców odbędzie się tej jesieni w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Pierwsze dwa spotkania pt. „Piegi w szkole” z dziennikarką radiowej Trójki Katarzyną Stoparczyk, jej gośćmi oraz Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Michała Klauzy już 7 października 2018 roku o godz. 11.00 i 13.00.

„Piegi w szkole” to opowieść o najciekawszych, najbardziej egzotycznych i barwnych szkołach, w jakich uczą się dzieci na świecie. Są to: szkoła pod baobabem (Afryka), szkoła na grzbiecie renifera (Północna Syberia), szkoła w misce (Azja, m.in. Kambodża), szkoła dzieci z Atuler (zachodnie Chiny). Skąd pochodzi najbardziej zabawna wyliczanka? Gdzie znajdziemy najszczęśliwszych uczniów świata? Czy to prawda, że szkoła może być ukochanym miejscem spotkań? Na te i inne pytania odpowiemy sobie podczas pierwszego po wakacjach „Piegowatego koncertu”.

Reżyserem koncertów jest Katarzyna Stoparczyk, a skierowane są one do dzieci, ich rodziców oraz babć i dziadków. Podczas każdego z interaktywnych koncertów najmłodsi słuchacze poznają prawdziwe perełki muzyki klasycznej. Zabrzmi także utwór polskiego kompozytora Henryka Czyża - Suita "Wlazł kotek na płotek" na orkiestrę. Dodatkowo koncerty ilustrowane będą fotografiami czy filmami. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście, w tym wybitnie uzdolnione dzieci. Nie zabraknie też fragmentów audycji „Dzieci wiedzą lepiej”. W trakcie trwania koncertu dzieci będą mogły również śpiewać i tańczyć.

Kolejne „Piegowate koncerty” odbędą się 28 października, 4 listopada i 8 grudnia.

Więcej – na stronie https://www.polskieradio.pl