Polmic - FB


M jak młodzi

Warszawa | XI Mała Warszawska Jesień

Mała WJMała Warszawska Jesień w 2021 roku wkracza w wiek nastoletni. Jedenaście lat to czas, w którym dziecko jest już w pełni zanurzone w człowieczeństwie. Tegoroczna Mała Warszawska Jesień w dniach 17–26 września przyjrzy się wnikliwie problemom wieku dziecięcego, chociaż również jak zwykle i głównie – zaprosi do zabaw dźwiękowych i eksperymentowania oraz czysto estetycznego odbioru muzyki.

W 2021 roku Mała Warszawska Jesień nawiązywać będzie szczególnie i na różne sposoby do tego, z czego wyrasta – do założeń głównego nurtu festiwalu. Podejmując motyw zanurzania odbiorcy w sztuce zaprosi najmłodszych słuchaczy, ale tych starszych również – do pełniejszego odbioru zmysłowego sztuki, bo do słucho-patrzenia, czyli do jednoczesnego odbioru muzyki i obrazu.

Wśród kompozytorek i kompozytorów „małej” Jesieni znajdą się Wojciech Błażejczyk, Krzysztof Knittel, Elżbieta Sikora, Lidia Zielińska, Tadeusz Wielecki, Agata Zubel i Wojciech Ziemowit Zych. Młodzi słuchacze będą też mogli poznać utwory współczesnych kompozytorów zagranicznych, m.in. Salvatore’a Sciarrino.

Instrumentalnie tegoroczną Małą WJ zdominują niewątpliwie głos, fortepian, flet i perkusja. Wśród wykonawców festiwalu będzie można usłyszeć między innymi: Dorotę Miśkiewicz, Joannę Freszel, zespół Kwadrofonik, Adama Kośmieję oraz muzyków orkiestry Sinfonia Varsovia: Andrzeja Krzyżanowskiego i Karola Krasińskiego. Wybrane wydarzenia i koncerty poprowadzą znane i lubiane animatorki: Anna Szawiel i Malina Sarnowska. Tę ostatnią wspierać będą również aktorzy-animatorzy Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki. W ramach 11. Małej Warszawskiej Jesieni zabrzmi premierowo 10 utworów polskich kompozytorów i kompozytorek. Wśród nich znajdzie się 8 prapremier światowych i 2 premiery polskie.

Wszystkie wydarzenia „małego” festiwalu muzyki współczesnej realizowane będą na żywo w salach koncertowych z udziałem publiczności. Dodatkowo koncerty zostaną zarejestrowane (oprócz instalacji) i będzie je można oglądać na stronie internetowej festiwalu.

Anna Kierkosz

Program Festiwalu – na stronie https://warszawska-jesien.art.pl/2021/mala-wj 

Kraków | Dzieci dzieciom

DomosławiceKoncert z okazji jubileuszu 10-lecia Szkoły Muzycznej I Stopnia w Zespole Szkół i Przedszkola im. ks. prof. Józefa Tischnera w Domosławicach będzie miał miejsce w Filharmonii Krakowskiej 6 czerwca 2021 roku o godz. 17.00.

Szkoła Muzyczna I stopnia w Domosławicach działa od 2012 roku. Kształci około 500 uczniów z wiejskich terenów południowo-wschodniej Małopolski, ucząc w ośmiu oddziałach, rozlokowanych na terenie trzech powiatów. Szkoła realizuje autorski program, oparty na gruntownym poznawaniu muzyki nowej oraz na wykonawstwie kompozycji tworzonych specjalnie dla Szkoły w celach dydaktycznych. Istotną rolę w realizacji filozofii Szkoły odgrywają zatrudnieni tutaj kompozytorzy: Grzegorz Majka oraz Renāte Stivriņa, konsekwentnie wprowadzający do repertuaru Szkoły elementy współczesnego języka dźwiękowego. Szkoła Muzyczna w Domosławicach stała się ważnym ośrodkiem kulturotwórczym w regionie, współpracując z licznymi instytucjami. Prócz indywidualnych sukcesów swoich uczniów SM w Domosławicach może się również pochwalić prestiżowymi nagrodami przyznanymi instytucji; otrzymała m. in. Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej (2021).

Udział w koncercie jubileuszowym wezmą najlepsi uczniowie Szkoły, a także zespoły instrumentów smyczkowych, dętych, chór i orkiestra symfoniczna tej instytucji. W bogatym programie koncertu nie mogło zabraknąć utworów polskich kompozytorów, m. in. Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Józefa Świdra, Marii Dziewulskiej i wykładowców Szkoły: Grzegorza Majki i Renāty Stivriņy.

Szczegóły – na stronie https://www.filharmonia.krakow.pl/ 

Koncert familijny „Witaj wiosno!” online

eKoncert familijny „Witaj wiosno!” w Filharmonii Gorzowskiej będzie transmitowany online 21 marca 2021 o godz. 12.00 za pośrednictwem kanału YouTube oraz na profilu Filharmonii w ramach serwisu Facebook. Nagranie koncertu będzie dostępne przez kolejne 24 godziny.

Z okazji pierwszego dnia wiosny młodsi i starsi melomani będą mogli obejrzeć niezwykłe muzyczne opowieści o świecie przyrody – owadach, ptakach i wodnych przestworzach, które wciągną w niecodzienną grę wyobraźni i wrażeń.

Ornitologia skomponowana przez Jarosława Siwińskiego do słów Małgorzaty Kołcz to utwór, który rozbudza fantazję, stając się pasjonującą zabawą – dźwiękiem, tekstem, formą, fakturą, instrumentami, kolorami, świergotami i przeróżnymi melodyjkami. Owadologia jest baśnią o Pani Komarzycy, która na swojej drodze spotyka Żuka Mruka, Panieneczkę Biedroneczkę i inne sympatyczne stwory. Proste dziecięce piosenki ilustrowane muzyką są dziełem Anny Marii Huszczy. Natomiast Hydrologia Adriana Robaka do tekstu Mai Baczyńskiej to niezwykła opowieść o wodnym żywiole. Jednym z ważniejszych elementów tego utworu jest zestawienie głosu ludzkiego z partią harfy oraz instrumentów perkusyjnych.

Usłyszymy te cudowne utwory w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod batutą Bartosza Olejnika. W roli solistki wystąpi znakomita sopranistka Joanna Freszel.

Urszula Śliwińska

Szczegóły – na stronie https://www.filharmoniagorzowska.pl/ 

Szczecin | Familijny Dzień Dziecka w Operze na Zamku „O krasnoludkach i sierotce Marysi”

Opera na ZamkuZ okazji Dnia Dziecka Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza w dniach 29 i 30 maja 2021 o godz. 17.00 całe rodziny na spektakl muzyczny dla dzieci O krasnoludkach i sierotce Marysi Janusza Stalmierskiego według baśni Marii Konopnickiej.

„Czy to bajka, czy nie bajka? Myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam: krasnoludki są na świecie” – pisała Maria Konopnicka. Baśń Marii Konopnickiej stała się dla całych generacji polskich dzieci podstawową lekturą będącą źródłem wiedzy o świecie i o wartościach, których należy przestrzegać w życiu, aby być szczęśliwym i docenianym przez innych.

Na jej motywach powstał spektakl muzyczny dla najmłodszych, pełen tańca i piosenek autorstwa Janusza Stalmierskiego. Wraz z tytułową Marysią i krasnoludkami dzieci przeniosą się w świat bajki z morałem, w której triumfuje pracowitość, dobre uczynki i siła przyjaźni. Do Kryształowej Groty, lisiej nory i na spotkanie z Królową Tatrą zabiorą młodych widzów roztańczone i rozśpiewane krasnoludki, które pomagają ludziom dobrym i szlachetnym. Pokażą też, że pracowitość i zgodne działanie w grupie pozwalają przenosić góry. Czy krasnoludkom uda się pokonać sprytnego złego Lisa i pomóc sierotce Marysi? Jaki sposób znajdą na leniwego Skrobka? To roztańczony i rozśpiewany spektakl w wykonaniu solistów, Chóru i Orkiestry Opery na Zamku pod dyrekcją Małgorzaty Bornowskiej, w którym baśniowy świat przeniesie się daleko poza granice sceny. To opowieść o tym, że dobre uczynki wracają do nas wtedy, kiedy tego potrzebujemy, że warto rozpoznawać dobro i zło.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Program spektaklu: https://www.opera.szczecin.pl/repertuar/o-krasnoludkach-i-sierotce-marysi 

Warszawa | „Awantura w mollDurze” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym

MTMMazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury zaprasza na Awanturę w mollDurze – wyjątkowy spektakl dla całej rodziny, a przede wszystkim dla młodych i małych widzów od szóstego roku życia. Libretto napisała specjalnie dla Teatru Maciejka Mazan, przedstawienie wyreżyserowała Agnieszka Płoszajska, a muzykę skomponował Marcin Kuczewski. Dwa spektakle odbędą się 28 lutego 2021, o godz. 16.00 i 19.00.

W gąszczu propozycji dla młodych widzów, teatr zajmuje miejsce wyjątkowe. To znacznie więcej niż rozrywka. Teatr uczy dzieci kreatywnego myślenia, rozwija wyobraźnię i umiejętności twórcze oraz uwrażliwia na uczucia innych.

Tytułowy mollDur spektaklu Awantura w mollDurze to wyimaginowany świat głównej bohaterki Wioli, która przemierzając go, spotyka na swojej drodze różne postacie, między innymi: knującą Baba Jagę, krasnoludki, szalonego Białego Królika, króla Harmoniusza. Każde takie spotkanie to intrygująca przygoda, która niesie ze sobą pouczającą lekcję dorastania. Awantura w mollDurze jest także podróżą edukacyjną, podczas której młody widz poznaje style, gatunki muzyczne i instrumenty. A obok takiego wymiaru bajki, najważniejsza jest w niej zabawa, szalona gra konwencji i radość, jaką daje właśnie teatr i muzyka!

W bajkowe postacie wcielą się niezwykli młodzi aktorzy: Zuzanna Makowska, Kamil Zięba, Sylwia Przetak, Paulina Grochowska, Karol Osentowski i Jeremiasz Gzyl.

Agnieszka Antoniewska

Bilety w promocyjnej cenie można je zakupić w kasie Teatru lub online: https://butik.mteatr.pl/rezerwacja/termin.html?idw=4&idg=2&fbclid=IwAR1ZhPy7ZjId2YlypFX9Q6veK9nqlCKACyA3xCNVVVexI-9auXCAOZOL97A