Polmic - FB


M jak młodzi

Warszawa | Słuchowizja #1: ważne barwy

SluchowizjaFundacja Muzyka jest dla wszystkich zaprasza 1 sierpnia o godz. 11.00 na online premierę nowego cyklu dla dzieci i rodziców „Słuchowizja” – słuchowiska z wizją oraz tutorialu kreatywnego.

Są takie barwy, z których powstają wszystkie inne kolory świata. Nie wierzycie? To posłuchajcie plastyczno-muzycznej opowieści o trzech „ważnych” barwach. Kojący głos narratorki, pobudzające i łagodzące brzmienia, skomponowane specjalnie dla uszu maluszka, i kolory – główni bohaterowie pierwszej z cyklu słuchowizji, przygotowanej specjalnie dla dzieci 3-6 lat a nawet dla jeszcze młodszych.

Cykl słuchowisk stworzyli: Anna Szawiel (reżyseria), Krzysztof Kozłowski (autor muzyki), Łukasz Kwietniewski (scenografia), Krzysztof Gajewski (zdjęcia i montaż) oraz Marta Grzywacz (performance i głos). Partnerem wydarzenia jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Wydarzenia dla dzieci i młodzieży”.

Premiera odbędzie się na profilu Facebook Smykowizje i na kanale YouTube Fundacji Muzyka jest dla wszystkich.

„Sinfonietkowe e-przedszkole” – zajęcia umuzykalniające online z Panią Sinfonietką

SC„Sinfonietkowe e-przedszkole” to kolejna inicjatywa Orkiestry Sinfonietta Cracovia skierowana do młodych melomanów w ramach darmowej oferty artystycznej i edukacyjnej „Muzyką w wirusa!”.

„Sinfonietkowe e-przedszkole” to zajęcia umuzykalniające online, które nawiązują do cieszącego się wielką popularnością cyklu koncertów dla dzieci „Sinfonietka”. Zajęcia pozwolą dzieciom, które nie wybierają się na razie do przedszkola lub żłobka, ciekawie spędzić czas z Panią Sinfonietką. Zajęcia poprowadzi uwielbiana przez młodych melomanów Danuta Augustyn – ceniona skrzypaczka Sinfonietty Cracovii, członkini kwartetu DAFO i pedagog akademicki. Dzieci będą uczyć się piosenek, bawić i grać na własnoręcznie wykonanych domowych instrumentach. Dużo śmiechu, muzyki i zabawy dostarczą też Sinfonietkowe Piosenki Karaoke. Pokażmy, że dzieci w domu się nie nudzą!

Zajęcia będą odbywały się indywidualnie lub w małych grupach poprzez komunikator internetowy. Opiekunowie przed każdymi zajęciami zostaną poinformowani drogą mailową o ich terminie i szczegółach. Zgłoszenia należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Kamila Czernek

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na: www.sinfonietta.pl/e-przedszkole/ 

Dzień Dziecka z Profesorem Wiolinkiem

OKZ okazji Dnia Dziecka Opera Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na spotkanie z Profesorem Wiolinkiem w ramach projektu muzyczno-edukacyjnego. 1 czerwca 2020 roku w mediach społecznościowych Opery Krakowskiej dzieci będą mogły zaśpiewać ze Smokiem Operokusem, zobaczyć premierowy odcinek Wiolinkowej Telewizji, a wieczorem – w ramach dobranocki – obejrzeć spektakl Profesor Wiolinek i grający wieloryb.

Profesor Wiolinek, czyli postać powołana do życia przez Pawła Wójtowicza – koncertmistrza Orkiestry Opery Krakowskiej, kompozytora, reżysera i scenarzysty – dla wielu młodych widzów był pierwszym przewodnikiem po krainie muzyki. Otwierał drzwi do świata dźwięków, opery i dziecięcych marzeń. Był to pierwszy serial muzyczny wystawiany w Operze Krakowskiej od 2014 roku. Edukacyjna forma spektakli aktywizowała dziecięcą wyobraźnię i uczyła, czym jest muzyka. Pamiętając wielkie zainteresowanie, jakie towarzyszyło serialowi, Paweł Wójtowicz – autor muzycznej oprawy spektakli – postanowił przypomnieć historie, piosenki, postacie, zaprosić dzieci do udziału w ciekawych konkursach i zabawach, tworząc Wiolinkową TV.

1 czerwca już o godz. 8:00 na Facebooku i YouTube Opery Krakowskiej zagości Smok Operokus, polecając najmłodszym piosenkę Chochlik Figaro, wykonywaną przez Michała Kutnika. Po jej przesłuchaniu można będzie wraz ze Smokiem zaśpiewać karaoke. O 14:00 Paweł Wójtowicz zaprasza do obejrzenia pilotażowego odcinka Wiolinkowej TV. W ten sposób Profesor powróci w formie YouTube’owego vloga – tam go jeszcze nie było! Z kolei o stałej porze przedstawień w teatrze, czyli 18:30, zaprezentowany zostanie siódmy epizod przygód Wiolinka – archiwalne nagranie spektaklu Profesor Wiolinek i grający wieloryb. Podczas spektaklu dzieci poznają m.in. historię i budowę fortepianu oraz twórczość Fryderyka Chopina.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

PGE Energia Ciepła zaprasza najmłodszych do udziału w muzycznych zajęciach edukacyjnych

PGE„Posłuchaj energii Miasta” – PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE zaprasza na projekt skierowany do dzieci. Jego współtwórcami jest pięć instytucji muzycznych zlokalizowanych w miastach, w których spółka prowadzi swoją działalność: Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku i Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Każdego dnia, począwszy od 18 maja 2020, przez dwa tygodnie, artyści tych pięciu instytucji muzycznych będą opowiadali historie swojego miasta opatrzone lokalną symboliką, legendami i opowieściami, przeplatanymi muzyką oraz piosenkami. W programie zaproponowanym przez Narodowe Forum Muzyki znalazły się utwory Jerzego Adama Nowaka – kompozytora, sitarzysty, pedagoga i kierownika artystycznego NFM World Music Orchestra.

Projekt „Posłuchaj energii Miasta” powstał po to, by wzbogacić domową edukację muzyczną w czasie kwarantanny i rozbudzić dziecięcą ciekawość. W ten sposób PGE Energia Ciepła wraz z instytucjami muzycznymi zachęca również do odwiedzenia polskich miast, kiedy tylko rozpocznie się sezon turystyczny.

Nowe odcinki projektu „Posłuchaj energii Miasta” będą pojawiały się codziennie na www.pgeenergiaciepla.pl, www.pl-pl.facebook.com/gkpge  oraz na stronach instytucji, których mecenatem jest PGE Energia Ciepła i Grupa Kapitałowa PGE.

#zostańwdomu i zaśpiewaj z nami – projekt edukacyjny on-line Filharmonii Śląskiej

FSWszystkie dzieci, które spragnione są kontaktu z muzyką, radości jaką niesie i tęsknią za wspólnym śpiewaniem, Filharmonia Śląska zaprasza do udziału w internetowym programie „#zostańwdomu i zaśpiewaj z nami!” Zajęcia odbywają się od 26 kwietnia 2020 co tydzień w niedziele o godz. 11.00 zarówno na Facebooku, jak i na kanale YouTube Filharmonii Śląskiej.

Chór Filharmonii Śląskiej, Barbara Badura oraz Adam Żaak, jako niesamowity Bimsala Tralalala, zabiorą dzieci i ich rodziców w muzyczną podróż. Podczas spotkania uczestnicy poznają m. in. tajniki pracy w chórze, dowiedzą się, jak prawidłowo przygotować się do śpiewania oraz razem z chórem wspólnie wykonają piosenkę – a to wszystko bez wychodzenia z domu.

Projekt „#zostańwdomu i zaśpiewaj z nami" przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Wspaniała zabawa nie tylko pozwoli spędzić przyjemnie czas, ale i rozwinie kreatywność, umiejętności, a może… rozbudzi nową pasję?

Drodzy Rodzice, zachęcamy do wprowadzenia swoich pociech w magiczny świat muzyki! Niezależnie od tego, czy będzie to Wasza pierwsza przygoda z Filharmonią Śląską, czy też uczestniczyliście już w audycjach z cyklu „Akademia Muzycznego Smaku”, nie musicie już rezygnować z rodzinnych spotkań z dźwiękami – wystarczy być z Filharmonią w niedzielne przedpołudnia!

By nie zapomnieć o żadnym z odcinków, już dziś zapiszcie się do wydarzenia na Facebooku, które przypomni o zbliżającej się emisji:

https://www.facebook.com/events/155697979217194/ 

Marta Szybiak

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej o projekcie: https://filharmonia-slaska.eu/zostanwdomu-i-zaspiewaj-z-nami/