Polmic - FB


M jak młodzi

Ostatnie warsztaty NOSPR z cyklu „Wszystkimi zmysłami”

Wszystkimi zmysłami

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zaprasza na warsztaty podsumowujące roczne spotkania w ramach cyklu „Wszystkimi zmysłami”. Tematem spotkania, które odbędzie się 20 czerwca 2016 roku o godz. 17.00 w Galerii Katowickiej, będzie Pocztówka z NOSPR.

Dźwięk i obraz, a w tle zbliżające się lato. Uczestnicy będą słuchać, malować i przesyłać pozdrowienia. Zajęcia poprowadzi Iza Lechowicz z towarzyszeniem skrzypaczki Marty Grochowskiej. W spotkaniu mogą brać udział dzieci w wieku 7-11 lat.

Zgłoszenia z podaniem danych dziecka (imię i nazwisko, wiek) oraz numeru telefonu do rodzica należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W tytule maila należy wpisać: Warsztaty Galeria Katowicka. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń, zakwalifikowane dzieci otrzymają potwierdzenie mailowe. Liczba uczestników w grupie: 10 osób

Warsztaty odbywają się w Galerii Katowickiej, w przestrzeni projektu „Wyższy Poziom” (na poziomie +2). Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Alicja w Krainie Czarów w Filharmonii Świętokrzyskiej

Alicja w Krainie CzarówW środę 22 czerwca 2016 roku o godz. 11.00 i 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej zaprezentowany zostanie spektakl operowo – baletowo – akrobatyczny Alicja w Krainie Czarów w reżyserii Anny Niedźwiedź, z muzyką Gabirela Kaczmarka oraz scenografią Sławomira Wrembla.

Spektakl przenosi odbiorcę do tajemniczej krainy baśni, czarów, niesamowitych zdarzeń, będąc przy tym opowieścią o poszukiwaniu przyjaźni i własnej tożsamości. Powieść Lewisa Carrolla jest jednym z pierwszych dzieł adresowanych równocześnie do dzieci i dorosłych. Dzięki wielopoziomowej narracji poznańska inscenizacja zachowuje tę cechę pierwowzoru literackiego. Alicja zabiera widzów na drugą stronę lustra do onirycznego świata dziecięcej wyobraźni, za którym tak często w dorosłym życiu tęsknimy. Postaci Krainy Czarów kreują jej wydarzenia przy pomocy różnych technik tańca (od tańca klasycznego poprzez elementy ludowe aż do tańca nowoczesnego), śpiewu, akrobacji i muzyki, fantastycznych kostiumów i pomysłowej, ruchomej scenografii. Intensywność kolejnych obrazów spektaklu jest tak bogata, że angażuje wszystkie zmysły odbiorcy w każdym wieku, nie pozwalając nawet najmłodszym widzom na chwilę znużenia.

Alicja w Krainie Czarów w swojej treści podejmuje problem bycia „innym” w obcym, z początku nieprzyjaznym, dziwnym świecie. Odczytana w ten sposób fabuła inscenizacji promuje wartości dialogu międzykulturowego i uczy zarówno młodych wykonawców, jak i młodych odbiorców otwartości dla „innego”. W ten sposób Inny nie musi być synonimem obcości, zagrożenia i zła. Interdyscyplinarne widowisko Alicja w Krainie Czarów jest zjawiskiem unikatowym w skali świata. Anna Niedźwiedź, reżyserka, w oryginalny sposób wykorzystuje możliwości i umiejętności bardzo młodych adeptów różnych dyscyplin artystycznych (balet i taniec współczesny, akrobatyka i gimnastyka artystyczna, śpiew i aktorstwo) tworzących magiczny świat dziwów i niesamowitych postaci, w którym prym wiodą profesjonalni wykonawcy, kreujący główne partie. Muzyka, specjalnie skomponowana przez poznańskiego kompozytora Gabriela Kaczmarka, jest doskonale zespolona z zamierzeniami reżyserki, atrakcyjna dla młodej widowni, a przy tym wartościowa pod względem edukacyjnym.

Wystąpię soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu: Karolina Sierant (Królowa Kier i Biała Królowa), Viktor Davydiuk (Królik), Renata Dobkowska i Magdalena Stefaniak (Alicja), Marcin Herman (Kapelusznik) oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą chińskiego dyrygenta Cheung Chau. Spektakl jest koprodukcją Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź i Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzień Dziecka na Grochowskiej

Dzień Dziecka na GrochowskiejKoncerty, warsztaty, muzyczne zabawy i wiele innych atrakcji jak co roku Orkiestra Sinfonia Varsovia przygotowała dla swoich najmłodszych słuchaczy. Dzień Dziecka na Grochowskiej odbędzie się 4 czerwca 2016 roku w siedzibie orkiestry przy Grochowskiej 272, a wspólne świętowanie uświetni koncert Aidy, znanej dzieciom z piosenki Mucha w mucholocie.

Dzień dziecka na Grochowskiej rozpocznie się już o godzinie 10.00 licznymi warsztatami, które zaspokoją gusta zarówno przedszkolaków, jak i młodzieży szkolnej. Uczestnicy między innymi poczują na własnej skórze, jak pracuje się w zespole muzycznym, grając na specjalnie przygotowanych mini instrumentach, stworzą utwory muzyczne złożone z dźwięków ulicy i odkryją tajniki pantomimy. Na odważniejszych czekają warsztaty z beatboxu.

Równolegle odbędzie się kolejna edycja konkursu muzycznego dla najmłodszych – Wesoły mikrofon dla przedszkolaka. Podczas całego dnia wcześniej zgłoszone grupy przedszkolne zaprezentują swoje zdolności muzyczne profesjonalnemu jury składającemu się m.in. z muzyków Sinfonii Varsovii. Na koniec, poza nagrodami dla zwycięzców, na wszystkich uczestników i ich rodziców będzie czekała niezwykła pamiątka – wszystkie wykonania zostaną zarejestrowane i wydane na płycie CD.

Na zakończenie punkt kulminacyjny – koncert Aidy, autorki znanej zarówno dzieciom jak i ich rodzicom, piosenki Mucha w mucholocie. Aida Kosojan-Przybysz, artystka ormiańskiego pochodzenia, jest kompozytorką i autorką tekstów piosenek oraz wierszo-bajek, które sama również wykonuje. Poza kompozycjami dla dzieci, nagrała kilka solowych płyt z muzyką opartą na motywach gruzińskich i ormiańskich.

Przez cały dzień mali melomani zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, skorzystają z malowania twarzy oraz obejrzą pokazy gigantycznych baniek mydlanych. Na fanów łakoci będzie czekać wata cukrowa oraz warsztaty z tworzenia figurek z masy cukrowej. Dzień Dziecka na Grochowskiej rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do godziny 16.00.

Dzień Dziecka na Grochowskiej odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy 13 warszawskich instytucji kultury: Tydzień Dziecka.

Więcej informacji na stronie: www.sinfoniavarsovia.org/pl/2016-06-04-dzien-dziecka-na-grochowskiej.html?t=1464609509

Czytaj więcej: Dzień Dziecka na Grochowskiej

Taneczny świat Chopina

Taneczny Świat ChopinaZ okazji Dnia Dziecka Filharmonia Krakowska zaprasza na III Spotkanie z Baletem Dworskim Cracovia Danza, które odbędzie się pod hasłem Taneczny świat Chopina. Spotkania dla całych rodzin odbędą się w niedzielę 5 czerwca o godz. 10.00 i 12.00, natomiast w poniedziałek 6 czerwca o godz. 9.00, 11.00 i 13.00 organizatorzy zapraszają grupy dzieci i ich nauczycieli.

Tym razem publiczność zostanie zaproszona do dworu w Szafarni, gdzie lubił spędzać wakacje u przyjaciół Frycek, czyli Fryderyk Chopin. Częściej niż zazwyczaj organizatorzy wspominali w minionym roku znakomitego kompozytora i pianistę, jako że w jesieni odbywał się w Warszawie kolejny konkurs pianistyczny jego imienia. Balet Cracovia Danza przygotował z tej okazji piękne widowisko do muzyki Chopina, łącząc dwa nurty, jakie zauważa się w kompozycjach o charakterze tanecznym naszego Wielkiego Fryderyka. Będziemy więc mogli uczestniczyć w tzw. wieczorku tańcującym, jakie często odbywały się w domu państwa Chopinów, a zapewne również we dworze w Szafarni. Do eleganckich walców i innych tańców, jakie nastoletni Frycek tańczył wraz z przyjaciółmi, a potem komponował, włączą się melodie tańców wiejskich, skoczne oberki, melancholijne kujawiaki, które kompozytor upamiętnił w swych niezwykłych mazurkach. Tradycyjnie, już po obejrzeniu widowiska, tancerze zaproszą dzieci (i dorosłych także...) do wspólnej zabawy na estradzie i w filharmonicznym holu.

Dzień Dziecka w Filharmonii Opolskiej

Paweł PietruszewskiW piątek 3 czerwca 2016 roku o godz. 18.00 w sali koncertowej Filharmonii Opolskiej odbędzie się koncert z okazji Dnia Dziecka.

Wystąpią Mali Mozarci: Anna Urzędowska (lat 10) – fortepian, Roksana Goplańska (lat 13) – skrzypce, Daria Kaczmarek (lat 13) – flet, Duży Mozart: Jakub Czerski – fortepian, Leopold Mozart: Jerzy Machowski – prowadzenie koncertu, Pan Dyrygent: Paweł Pietruszewski (na zdjęciu) – dyrygent, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej. W programie znajdą się m.in. kompozycje: Mozarta, Bizeta, Chopina, Korngolda, Mendelssohna i Wieniawskiego.