Polmic - FB


M jak młodzi

Opowiedz mi bajkę czyli warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkęKolejne warsztaty cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią się i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę, 10 października 2015 roku.

Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem Centrum Kultury Wilanów w Warszawie (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia prowadzą muzycy różnych specjalności: instrumentaliści, wokalistka i kompozytorzy. Dzięki temu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Październikowe zajęcia odbędą się pod kierunkiem cenionej wokalistki Izy Kowalewskiej i unikatowego Trillingen Duo, który tworzy Iwona Jędruch i Małgorzata Kołcz.

Uczestnicy warsztatów prócz ćwiczeń wokalnych, wezmą udział w teatralizowaniu zdarzeń muzycznych i wykonaniu niektórych utworów wspólnie z Izą Kowalewską. Pojawią się instrumenty, które są często spotykane podczas tradycyjnych koncertów, czyli skrzypce i kontrabas. Będzie również można posłuchać niezwykłych brzmień mis dźwiękowych, muszli morskich, dzwonków i in. Dzięki temu dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na wybranych instrumentach.

Artyści zapraszają na zajęcia dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.
godz. 10:00 – dzieci w wieku 3-5 lat
godz. 12:00 – dzieci w wieku 6-8 lat
Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, konieczna wcześniejsza rejestracja pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt współfinansowany ze środków Biura Kultury m.st. Warszawy.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: Opowiedz mi bajkę czyli warsztaty improwizacji dla dzieci

5. Mała Warszawska Jesień

5. Mała Warszawska Jesień 2015Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci „Mała Warszawska Jesień” kończy już 5 lat! Ma coraz więcej energii, wyobraźni i ciekawości. Ma też własne zdanie na temat muzyki współczesnej, która ją zajmuje niezmiernie. Muzyka współczesna jest różnorodna, można jej słuchać w skupieniu i ciszy w sali koncertowej, ale też swawoląc na placu zabaw. Czasem może zaskoczyć nas w parku, podczas spaceru, innym razem w galerii. Często zaprasza nas do zabawy, wspólnego działania, uczy i odkrywa przed nami bogactwo i różnorodność świata dźwięków, którymi jesteśmy otoczeni. Może też pomóc nam poznać i zrozumieć sztukę współczesną.

5. edycja festiwalu, towarzysząca  58. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (18-26 września 2015) – potwierdzi wszystko, co „Mała Warszawska Jesień” wie na temat muzyki współczesnej. Wybierając się w tym roku do Muzeum Rzeźby w Królikarni nasłuchujmy pilnie co mówią zgromadzone w Magazynie Studyjnym rzeźby. Czy cieszą się z naszej wizyty? Czy jest im smutno, czy wesoło? Jeśli postanowimy odpocząć w parku przed pałacem Królikarnia, usiąść na trawie i przymknąć oczy, możemy nieoczekiwanie przenieść się do czasów, w których pałac powstał. Idylliczna muzyka i śpiew będą przewodnikami naszej podróży w czasie. A gdybyśmy postanowili dowiedzieć się czegoś więcej o różnorodności muzyki współczesnej musimy odwiedzić Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Tam wysłuchamy między innymi kwartetu smyczkowego wybitnego polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. W Zachęcie spotkamy zaklinacza dźwięków, który ma swoje sposoby na to, aby muzyka brzmiała niezwykle i zaskakująco. Przekonamy się też, że obrazy można nie tylko oglądać, ale też zagrać.

Paulina Celińska – Koordynator „Małej Warszawskiej Jesieni”

Mikrofonik

Festiwal KwadrofonikWarsztaty dla najmłodszych pt. Mikrofonik, organizowane przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich” w ramach Festiwalu Kwadrofonik, odbędą się w Studiu S7 Polskiego Radia w Warszawie w dniach 5-6 września 2015 roku w godz. 11.00-15.00.

W studiu, które przeznaczone jest do nagrywania słuchowisk radiowych, znajdują się rozmaite przedmioty, służące do ilustrowania dźwiękiem różnych sytuacji i zdarzeń. Można tu chodzić po chodniku, podłodze, drewnianych i kamiennych schodach, a nawet suchych liściach. Można otwierać i zamykać drzwi, szuflady, szafy, skrytki, grać na pianinie, pisać na maszynie, wydobywać dźwięki na niezwykłych instrumentach. Naszym przewodnikiem będzie ucho, które zaprowadzi nas tam, gdzie słychać szelesty, odgłosy ulicy, pomruki zwierząt, warczące, buczące lub piszczące urządzenia. Odwiedzimy też pokój reżysera dźwięku, w którym zmiksujemy znalezione dźwięki we własną, szaloną muzykę.

Warsztaty będą miały formę happeningu. Prowadzić je będą kompozytor Sławomir Wojciechowski i gitarzysta Krystian Rogoziński. Wstęp o dowolnej porze od godz. 11 do godz. 15. Artyści zapraszają i dzieci, i rodziców. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronat medialny nad Festiwalem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Wygrać lato czyli wakacyjne warsztaty muzyczne w Gorzowie Wlk.

Wygrać lato Filharmonia Gorzowska zaprasza w dniach 11-13 sierpnia 2015 roku na Wakacyjne warsztaty muzyczne pt. Wygrać lato.

Uczestnicy trzydniowych warsztatów będą mieli okazję dać upust pozytywnej, wakacyjnej energii w różnoraki sposób: grając, tańcząc, a przy okazji tworząc wiersze i obrazy inspirowane muzyką. Spróbujemy nazwać i w twórczy sposób pokazać pozytywne uczucia, które budzi w nas letnia, wakacyjna pora. Kreatywną, niekonwencjonalną drogą dotrzemy do tego, co nam w duszy gra i damy temu upust.

Terminy zajęć: 11-13 sierpnia 2015, godz. 10.00 – 13.00
Miejsce zajęć: sala kameralna Filharmonii Gorzowskiej / sale prób / patio
Prowadzący: Agnieszka Doberschuetz (Projekt Multikulti), Paulina Szaja (Filharmonia Gorzowska) i goście.
Warunki uczestnictwa: wiek 9-16 lat, dobry humor, telefoniczna rezerwacja miejsca (27 lipca – 7 sierpnia – tel: 95 7392 749). Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

Mała Akademia Chopinowska. LATO | 4 lipca - 23 sierpnia 2015

Mała Akademia Chopinowska. LATOW czasie wakacji Frycek nigdy nie zapominał o rozwijaniu swoich talentów – grał na fortepianie, komponował, rysował, a nawet tańczył i śpiewał. Okazją, by spędzić letnie miesiące równie kreatywnie, jak młody kompozytor będą zajęcia muzyczno-plastyczne „Mała Akademia Chopinowska. LATO” Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Przez całe wakacje poznamy dźwięki różnych zakątków Europy. Jakiej muzyki słuchano wtedy w Czechach czy Norwegii? Jak wyglądało życie w ówczesnej Rosji czy Hiszpanii? Odpowiedzi szukać będzie można w każdą sobotę od 4 lipca 2015 roku na Skwerze im. Bohdana Wodziczki w Warszawie! O kulturze ludowej Mazowsze czasów młodego Chopina dowiedzieć się będzie można natomiast w każdą niedzielę od 5 lipca w Parku w Żelazowej Woli.

Interdyscyplinarne zajęcia pobudzą kreatywność i rozwiną zainteresowaniamałych chopinologów. Każde ze spotkań ma inspirować do samodzielnych poszukiwań, twórczego pogłębiania wiedzy i doskonalenia różnych umiejętności. Podczas „Małej Akademii Chopinowskiej. LATO” muzyka klasyczna i ludowa będą przeplatać się ze sztukami wizualnymi, zarówno tradycyjnymi, jak i nowszymi, oraz tańcem i słowem. Dzieci poznają instrumenty muzyczne - ich brzmienie, budowę, spróbują też same zagrać na skrzypcach, perkusji, klarnecie czy fortepianie…

Zajęcia z cyklu„Mała Akademia Chopinowska. LATO” rozpoczynają się o godz. 13.00 - w każdą wakacyjną sobotę na Skwerze im. Bohdana Wodiczki przy Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, a w niedziele w Parku w Żelazowej Woli.

Czytaj więcej: Mała Akademia Chopinowska. LATO | 4 lipca - 23 sierpnia 2015

Nowe obrazki z wystawy - w Filharmonii Narodowej

Nowe obrazki z wystawy11 czerwca 2015 roku o godz. 18.00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert finałowy projektu „Nowe obrazki z wystawy”, którego celem jest przybliżenie młodym słuchaczom procesu powstawania dzieła sztuki.

Podczas wieczoru publiczność odwiedzi dwie główne sale Filharmonii: Koncertową i Kameralną, foyer przyległe do Sali Koncertowej, foyer położone przy I balkonie oraz szatnię. Koncert rozpocznie się w Sali Koncertowej, gdzie Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. J. Elsnera w Warszawie, powiększona o muzyków Orkiestry Filharmonii Narodowej, wykona wybrane Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. Następnie publiczność zostanie podzielona na grupy, a każda z grup podąży za przewodnikiem do innego miejsca w gmachu Filharmonii. W ten sposób rozpocznie się „zwiedzanie wystawy” polegające na obejrzeniu i wysłuchaniu nowych kompozycji, które będą prezentowane w różnych salach oraz poznaniu multimedialnej dokumentacji projektu.

Wspomniane nowe kompozycje - etiuda teatralna, etiuda choreograficzna i improwizacja do obrazu - to sposób, aby podzielić się z odbiorcą wrażeniami wyniesionymi z wystawy plastycznej „Geometria relacyjna”. Wystawa ta była prezentowana na przełomie grudnia i stycznia w warszawskiej Galerii Działań. Etiuda teatralna została przygotowana przez młodzież z XXVII LO im. T. Czackiego, etiuda choreograficzna zrealizowana przez uczniów klas rytmiki warszawskich szkół muzycznych, a improwizować do obrazów będą Miłosz Pękala i Mateusz Pęciak (UMFC). Na zakończenie wieczoru wszyscy słuchacze ponownie spotkają się w Sali Koncertowej, aby pożegnać Filharmonię przy dźwiękach Wielkiej Bramy Kijowskiej.

Konkurs plastyczny na portret Fryderyka Chopina dla młodych twórców

Konkurs plastyczny na portret Fryderyka Chopina  Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza młodych twórców do udziału w konkursie plastycznym. Zadanie konkursowe to wykonanie portretu Chopina dowolną techniką malarską lub graficzną. Z najlepszych prac wyłonionych w Konkursie powstanie niezwykła wystawa czasowa w Muzeum Fryderyka Chopina, a praca nagrodzona Grad Prix zostanie włączona do kolekcji Muzeum.

Muzeum dedykowane Fryderykowi Chopinowi, samo w sobie jest próbą portretu kompozytora. Portretu osobowości, jak wskazywał już Ferenc Liszt, pierwszy biograf Chopina, nieuchwytnej, jawiącej się jak kształt wymykający się jednoznacznym definicjom. Osobowości, którą w następnych biografiach poddawano reinterpretacjom albo modelowano na kształt i podobieństwo powszechnie przyjętych stereotypów. Kolekcja muzealna jako rodzaj portretu Chopina – autografy muzyczne kompozytora, jego listy, ikonografia i świadectwa recepcji – staje się punktem wyjścia kolejnych ujęć o zacięciu analitycznego szkicu albo syntetycznego obrazu. Poddając kolekcję ustawicznym rekonfiguracjom, Muzeum portretuje Chopina przez ekspozycję stałą i wystawy czasowe. Nie tylko dokumentuje zmieniające się wizerunki kompozytora, ale stawia pytania o ich aktualność i próbuje wyczytać w ich genezie postawy i systemy wartości, którymi posługują się twórcy i odbiorcy.

Prace należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 15 września 2015 roku.

Więcej informacji oraz regulamin: http://pl.chopin.nifc.pl/institute/competition/portrait

Premiera opery komicznej o Mikołajku - w Poznaniu

Premiera opery komicznej o Mikołajku - w PoznaniuPremiera dedykowanego najmłodszym melomanom spektaklu operowego Mikołajek i inne chłopaki, skomponowanego przez absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej, Radosława Mateję do libretta Magdaleny Lubockiej na podstawie zbiorów opowiadań o Mikołajku René Goscinnego odbędzie się w 6 czerwca 2015 roku na Scenie Kameralnej im. Wojciecha Drabowicza w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Mikołajka nie sposób nie lubić, choć każda jego przygoda kończy się awanturą, płaczem, bójką z kolegami, zdemolowaniem całego pokoju lub wszystkim naraz. A to Mikołajek zgubi kredkę, której nie zgubił, to zaniemówi na urodzinach koleżanki, na której chciał wywrzeć jak najlepsze wrażenie, to znów narobi komuś wstydu, choć przecież nie chciał. O jego perypetiach opowie tym razem muzyka – w ujęciu Radosława Matei i innych chłopaków, czyli poznańskiego zespołu Stand-by Orchestra. To wyjątkowo sympatyczna i przyjacielska orkiestra, podobnie jak Mikołajek, który jest dzieckiem wrażliwym i bardzo kocha swoich rodziców. Tak bardzo, że gdy dostał pracę do domu, to się od razu zmartwił: bo kiedy tata wraca z biura, to jest zmęczony i nie ma ochoty na robienie zadań z arytmetyki.

Kierownictwo muzyczne - Katarzyna Tomala, reżyseria i choreografia - Regina Lissowska, dekoracje - Karolina Kasprzyk, kostiumy - Justyna Kuchta, reżyseria świateł Marek – Rydian. W projekcie udział wezmą studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Stand-By Orchestra – zespół, w skład którego wchodzą studenci i absolwenci uczelni.

Projekt współorganizowany z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki oraz Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu.

Spektakl zostanie powtórzony 7 czerwca.

Opowiedz mi bajkę - drugie warsztaty improwizacji dla dzieci

Opowiedz mi bajkęDrugie warsztaty z cyklu zajęć dla najmłodszych „Opowiedz mi bajkę”, podczas których dzieci uczą się, bawią się i improwizują w towarzystwie świetnych muzyków, ciekawych instrumentów i niezwykłych książek, odbędą się w sobotę, 6 czerwca 2015 roku o godz. 10.00 (dzieci w wieku 3-5 lat) i o godz. 12.00 (dzieci w wieku 6-8 lat). Organizatorem warsztatów jest Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, a gospodarzem warszawskie Centrum Kultury Wilanów (ul. Kolegiacka 3).

Ideą projektu jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci będą układać własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki będą następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwoli na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności.

Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia poprowadzą: Jarosław Siwiński - kompozytor i pianista, Grzegorz Ociepka - reżyser i aktor sztuk dla dzieci oraz Małgorzata Kołcz. Tym razem uczestnicy zajęć prócz instrumentów, poznają również improwizacje aktorskie. Pojawią się więc elementy teatru instrumentalnego i zabawy oraz improwizacji nie tylko muzyką, ale też mową i gestem aktorskim.

Wstęp wolny - ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 790 395 228 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..  Podczas warsztatów uczestnikom mogą towarzyszyć ich opiekunowie.

Kontynuacja cyklu będzie realizowana po wakacjach od września do grudnia raz w miesiącu.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.
Czytaj więcej: Opowiedz mi bajkę - drugie warsztaty improwizacji dla dzieci