Polmic - FB


M jak młodzi

Warszawa | Słuchowizja #1: ważne barwy

SluchowizjaFundacja Muzyka jest dla wszystkich zaprasza 1 sierpnia o godz. 11.00 na online premierę nowego cyklu dla dzieci i rodziców „Słuchowizja” – słuchowiska z wizją oraz tutorialu kreatywnego.

Są takie barwy, z których powstają wszystkie inne kolory świata. Nie wierzycie? To posłuchajcie plastyczno-muzycznej opowieści o trzech „ważnych” barwach. Kojący głos narratorki, pobudzające i łagodzące brzmienia, skomponowane specjalnie dla uszu maluszka, i kolory – główni bohaterowie pierwszej z cyklu słuchowizji, przygotowanej specjalnie dla dzieci 3-6 lat a nawet dla jeszcze młodszych.

Cykl słuchowisk stworzyli: Anna Szawiel (reżyseria), Krzysztof Kozłowski (autor muzyki), Łukasz Kwietniewski (scenografia), Krzysztof Gajewski (zdjęcia i montaż) oraz Marta Grzywacz (performance i głos). Partnerem wydarzenia jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Wydarzenia dla dzieci i młodzieży”.

Premiera odbędzie się na profilu Facebook Smykowizje i na kanale YouTube Fundacji Muzyka jest dla wszystkich.

„Sinfonietkowe e-przedszkole” – zajęcia umuzykalniające online z Panią Sinfonietką

SC„Sinfonietkowe e-przedszkole” to kolejna inicjatywa Orkiestry Sinfonietta Cracovia skierowana do młodych melomanów w ramach darmowej oferty artystycznej i edukacyjnej „Muzyką w wirusa!”.

„Sinfonietkowe e-przedszkole” to zajęcia umuzykalniające online, które nawiązują do cieszącego się wielką popularnością cyklu koncertów dla dzieci „Sinfonietka”. Zajęcia pozwolą dzieciom, które nie wybierają się na razie do przedszkola lub żłobka, ciekawie spędzić czas z Panią Sinfonietką. Zajęcia poprowadzi uwielbiana przez młodych melomanów Danuta Augustyn – ceniona skrzypaczka Sinfonietty Cracovii, członkini kwartetu DAFO i pedagog akademicki. Dzieci będą uczyć się piosenek, bawić i grać na własnoręcznie wykonanych domowych instrumentach. Dużo śmiechu, muzyki i zabawy dostarczą też Sinfonietkowe Piosenki Karaoke. Pokażmy, że dzieci w domu się nie nudzą!

Zajęcia będą odbywały się indywidualnie lub w małych grupach poprzez komunikator internetowy. Opiekunowie przed każdymi zajęciami zostaną poinformowani drogą mailową o ich terminie i szczegółach. Zgłoszenia należy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Kamila Czernek

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na: www.sinfonietta.pl/e-przedszkole/ 

PGE Energia Ciepła zaprasza najmłodszych do udziału w muzycznych zajęciach edukacyjnych

PGE„Posłuchaj energii Miasta” – PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE zaprasza na projekt skierowany do dzieci. Jego współtwórcami jest pięć instytucji muzycznych zlokalizowanych w miastach, w których spółka prowadzi swoją działalność: Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku i Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Każdego dnia, począwszy od 18 maja 2020, przez dwa tygodnie, artyści tych pięciu instytucji muzycznych będą opowiadali historie swojego miasta opatrzone lokalną symboliką, legendami i opowieściami, przeplatanymi muzyką oraz piosenkami. W programie zaproponowanym przez Narodowe Forum Muzyki znalazły się utwory Jerzego Adama Nowaka – kompozytora, sitarzysty, pedagoga i kierownika artystycznego NFM World Music Orchestra.

Projekt „Posłuchaj energii Miasta” powstał po to, by wzbogacić domową edukację muzyczną w czasie kwarantanny i rozbudzić dziecięcą ciekawość. W ten sposób PGE Energia Ciepła wraz z instytucjami muzycznymi zachęca również do odwiedzenia polskich miast, kiedy tylko rozpocznie się sezon turystyczny.

Nowe odcinki projektu „Posłuchaj energii Miasta” będą pojawiały się codziennie na www.pgeenergiaciepla.pl, www.pl-pl.facebook.com/gkpge  oraz na stronach instytucji, których mecenatem jest PGE Energia Ciepła i Grupa Kapitałowa PGE.

Dzień Dziecka z Profesorem Wiolinkiem

OKZ okazji Dnia Dziecka Opera Krakowska zaprasza najmłodszych melomanów na spotkanie z Profesorem Wiolinkiem w ramach projektu muzyczno-edukacyjnego. 1 czerwca 2020 roku w mediach społecznościowych Opery Krakowskiej dzieci będą mogły zaśpiewać ze Smokiem Operokusem, zobaczyć premierowy odcinek Wiolinkowej Telewizji, a wieczorem – w ramach dobranocki – obejrzeć spektakl Profesor Wiolinek i grający wieloryb.

Profesor Wiolinek, czyli postać powołana do życia przez Pawła Wójtowicza – koncertmistrza Orkiestry Opery Krakowskiej, kompozytora, reżysera i scenarzysty – dla wielu młodych widzów był pierwszym przewodnikiem po krainie muzyki. Otwierał drzwi do świata dźwięków, opery i dziecięcych marzeń. Był to pierwszy serial muzyczny wystawiany w Operze Krakowskiej od 2014 roku. Edukacyjna forma spektakli aktywizowała dziecięcą wyobraźnię i uczyła, czym jest muzyka. Pamiętając wielkie zainteresowanie, jakie towarzyszyło serialowi, Paweł Wójtowicz – autor muzycznej oprawy spektakli – postanowił przypomnieć historie, piosenki, postacie, zaprosić dzieci do udziału w ciekawych konkursach i zabawach, tworząc Wiolinkową TV.

1 czerwca już o godz. 8:00 na Facebooku i YouTube Opery Krakowskiej zagości Smok Operokus, polecając najmłodszym piosenkę Chochlik Figaro, wykonywaną przez Michała Kutnika. Po jej przesłuchaniu można będzie wraz ze Smokiem zaśpiewać karaoke. O 14:00 Paweł Wójtowicz zaprasza do obejrzenia pilotażowego odcinka Wiolinkowej TV. W ten sposób Profesor powróci w formie YouTube’owego vloga – tam go jeszcze nie było! Z kolei o stałej porze przedstawień w teatrze, czyli 18:30, zaprezentowany zostanie siódmy epizod przygód Wiolinka – archiwalne nagranie spektaklu Profesor Wiolinek i grający wieloryb. Podczas spektaklu dzieci poznają m.in. historię i budowę fortepianu oraz twórczość Fryderyka Chopina.

ZOBACZ: wydarzenie na FB

#zostańwdomu i zaśpiewaj z nami – projekt edukacyjny on-line Filharmonii Śląskiej

FSWszystkie dzieci, które spragnione są kontaktu z muzyką, radości jaką niesie i tęsknią za wspólnym śpiewaniem, Filharmonia Śląska zaprasza do udziału w internetowym programie „#zostańwdomu i zaśpiewaj z nami!” Zajęcia odbywają się od 26 kwietnia 2020 co tydzień w niedziele o godz. 11.00 zarówno na Facebooku, jak i na kanale YouTube Filharmonii Śląskiej.

Chór Filharmonii Śląskiej, Barbara Badura oraz Adam Żaak, jako niesamowity Bimsala Tralalala, zabiorą dzieci i ich rodziców w muzyczną podróż. Podczas spotkania uczestnicy poznają m. in. tajniki pracy w chórze, dowiedzą się, jak prawidłowo przygotować się do śpiewania oraz razem z chórem wspólnie wykonają piosenkę – a to wszystko bez wychodzenia z domu.

Projekt „#zostańwdomu i zaśpiewaj z nami" przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Wspaniała zabawa nie tylko pozwoli spędzić przyjemnie czas, ale i rozwinie kreatywność, umiejętności, a może… rozbudzi nową pasję?

Drodzy Rodzice, zachęcamy do wprowadzenia swoich pociech w magiczny świat muzyki! Niezależnie od tego, czy będzie to Wasza pierwsza przygoda z Filharmonią Śląską, czy też uczestniczyliście już w audycjach z cyklu „Akademia Muzycznego Smaku”, nie musicie już rezygnować z rodzinnych spotkań z dźwiękami – wystarczy być z Filharmonią w niedzielne przedpołudnia!

By nie zapomnieć o żadnym z odcinków, już dziś zapiszcie się do wydarzenia na Facebooku, które przypomni o zbliżającej się emisji:

https://www.facebook.com/events/155697979217194/ 

Marta Szybiak

Patronat medialny nad przedsięwzięciami Filharmonii Śląskiej objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej o projekcie: https://filharmonia-slaska.eu/zostanwdomu-i-zaspiewaj-z-nami/ 

Wyjątkowe koncerty Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie na antenie Polskiego Radia Dzieciom

PR Dzieciom19 kwietnia 2020 roku o godz. 18.00 Polskie Radio Dzieciom rozpocznie cykl retransmisji koncertów dla dzieci w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie i jej wspaniałych gości. Jako pierwszy zostanie wyemitowany koncert Orkiestry pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego z udziałem Anna Jurksztowicz.

Inaugurujący cykl retransmisji 80-minutowy koncert Anny Jurksztowicz i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (wówczas Polskiej Orkiestry Radiowej) pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego odbył się 28 maja 2017 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W wykonaniu artystów usłyszymy muzykę filmową Carly Simon i samego Krzesimira Dębskiego, w tym ścieżki dźwiękowe z filmów Stara baśń, Magiczne drzewo, W pustyni i w puszczy, Polski koń sportowy, Gwiezdny pirat, The Rink oraz z serialu Na dobre i na złe.

Kolejne koncerty będą retransmitowane 26 kwietnia oraz 3, 10 i 17 maja. Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Audycje te są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam.

Materiały prasowe PR

Szczegółowa ramówka dostępna jest na stronie https://www.polskieradio.pl/18/4474/ 

Wrocław | Smyczki kontra instrumenty dęte

NFMW dniach 3, 4 i 8 marca 2020 roku Narodowe Forum Muzyki zaprasza na cykl koncertów dla młodych melomanów „Smyczki kontra instrumenty dęte”. Bitwa na dźwięki, walka na frazy. Zmagania i popisy dwóch grup instrumentów: smyczkowych i dętych. Kto okaże się zwycięzcą tego spektakularnego pojedynku? A może smyczki i dęciaki „pogodzą się” muzycznie i zaczną harmonijnie współgrać?

Ten program to przede wszystkim solidna dawka muzycznej edukacji opartej na bardzo wartościowych utworach z dziedziny muzyki kameralnej. Obie grupy instrumentów zostaną zaprezentowane w ciekawy i przystępny sposób. Młodzi słuchacze poznają ich budowę, różnice między nimi, ich mocne i słabe strony. Dowiedzą się także, jaką funkcję instrumenty te pełnią w orkiestrze symfonicznej. W kulminacyjnych momentach zagra ze sobą naraz aż 10 wykonawców, czyli największy skład występujący bez dyrygenta (tzw. decet). Cenne informacje będą utrwalone za pomocą multimedialnego słowniczka.

Program powstał z zamiłowania wykonawców do instrumentalnej muzyki kameralnej, czyli takiej, która nie potrzebuje dyrygenta, śpiewaków i tancerzy. Wysłuchamy utworów napisanych przez takich kompozytorów, jak Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart, Siergiej Prokofiew i Grażyna Bacewicz.

Agnieszka Frei

Szczegóły - na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Wrocław | Kolędy i pastorałki

NFMW dniach 22–26 stycznia 2020 roku w Narodowym Forum Muzyki będzie miał miejsce cykl koncertów „Kolędy i pastorałki” w ramach Filharmonii dla Młodych oraz Filharmonii Familijnej. Na estradzie – ponownie monumentalny skład wykonawców!

Na radosne kolędowanie w Narodowym Forum Muzyki zapraszają młodych melomanów najmłodsi wykonawcy – Chór Chłopięcy NFM oraz Chór „Con Brio” Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu – oraz NFM Orkiestra Leopoldinum. Styczniowy koncert poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Małgorzata Podzielny – dyrektor artystyczny Chóru Chłopięcego NFM. W roli solistki wystąpi Magdalena Dudek (sopran).

Zabrzmią pełne świątecznego klimatu utwory przeznaczone na chór dziecięcy z towarzyszeniem orkiestry w opracowaniu K. Grzeszczaka, A. Miśkiewicza, J. Kowalewskiego, M. Ziółkowskiego, A. Cieślaka i D. Samerdaka. Wśród prezentowanych utworów młodzi słuchacze rozpoznają chętnie śpiewane w polskich domach kolędy i pastorałki. Spotkanie to będzie nie tylko okazją do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni, lecz także lekcją o historii kolędy. Młodzi melomani poznają losy polskiego repertuaru związanego z Bożym Narodzeniem i dowiedzą się, kto zajmował się pisaniem kolęd, kiedy powstały pierwsze pastorałki, a także jaka jest różnica pomiędzy tymi formami. Pieśni urozmaicone zostaną dźwiękami instrumentów perkusyjnych, które dodadzą kompozycjom odpowiedniego nastroju i uroku. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Agnieszka Frei

Informacja o biletach – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Warszawa | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

OMB13 grudnia o godz. 10:00 i 11:30 i 14 grudnia 2019 roku o godz. 10:00 w Miejscu Aktywności Lokalnej (Warszawa, ul. Kłobucka 14) odbędą się kolejne zajęcia dla dzieci w wieku 3-8 oraz ich rodziców, podczas których będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie muzyków i książek.

Główną ideą zajęć, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Improwizacja jest podstawową, pierwotną i najbardziej radosną formą uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia cyklu prowadzą muzycy różnych specjalności, dzięki czemu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Warsztaty dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych 13 grudnia poprowadzą: Bartosz Kołsut (akordeon), Jarosław Siwiński (syntezator) i Małgorzata Kołcz (kontrabas). Muzycznym gościem najbliższych warsztatów będzie flecistka Karina Kusior (finalistka konkursu Młody Muzyk Roku 2014) oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Zajęcia, które trwają 90 minut z krótką przerwą, poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja uczestników zajęć odbywa się telefonicznie pod nr. 790 395 228 oraz e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

ZOBACZ: wydarzenie na FB