Polmic - FB


M jak młodzi

Wyjątkowe koncerty Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie na antenie Polskiego Radia Dzieciom

PR Dzieciom19 kwietnia 2020 roku o godz. 18.00 Polskie Radio Dzieciom rozpocznie cykl retransmisji koncertów dla dzieci w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie i jej wspaniałych gości. Jako pierwszy zostanie wyemitowany koncert Orkiestry pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego z udziałem Anna Jurksztowicz.

Inaugurujący cykl retransmisji 80-minutowy koncert Anny Jurksztowicz i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie (wówczas Polskiej Orkiestry Radiowej) pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego odbył się 28 maja 2017 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W wykonaniu artystów usłyszymy muzykę filmową Carly Simon i samego Krzesimira Dębskiego, w tym ścieżki dźwiękowe z filmów Stara baśń, Magiczne drzewo, W pustyni i w puszczy, Polski koń sportowy, Gwiezdny pirat, The Rink oraz z serialu Na dobre i na złe.

Kolejne koncerty będą retransmitowane 26 kwietnia oraz 3, 10 i 17 maja. Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Audycje te są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam.

Materiały prasowe PR

Szczegółowa ramówka dostępna jest na stronie https://www.polskieradio.pl/18/4474/ 

Wrocław | Smyczki kontra instrumenty dęte

NFMW dniach 3, 4 i 8 marca 2020 roku Narodowe Forum Muzyki zaprasza na cykl koncertów dla młodych melomanów „Smyczki kontra instrumenty dęte”. Bitwa na dźwięki, walka na frazy. Zmagania i popisy dwóch grup instrumentów: smyczkowych i dętych. Kto okaże się zwycięzcą tego spektakularnego pojedynku? A może smyczki i dęciaki „pogodzą się” muzycznie i zaczną harmonijnie współgrać?

Ten program to przede wszystkim solidna dawka muzycznej edukacji opartej na bardzo wartościowych utworach z dziedziny muzyki kameralnej. Obie grupy instrumentów zostaną zaprezentowane w ciekawy i przystępny sposób. Młodzi słuchacze poznają ich budowę, różnice między nimi, ich mocne i słabe strony. Dowiedzą się także, jaką funkcję instrumenty te pełnią w orkiestrze symfonicznej. W kulminacyjnych momentach zagra ze sobą naraz aż 10 wykonawców, czyli największy skład występujący bez dyrygenta (tzw. decet). Cenne informacje będą utrwalone za pomocą multimedialnego słowniczka.

Program powstał z zamiłowania wykonawców do instrumentalnej muzyki kameralnej, czyli takiej, która nie potrzebuje dyrygenta, śpiewaków i tancerzy. Wysłuchamy utworów napisanych przez takich kompozytorów, jak Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeus Mozart, Siergiej Prokofiew i Grażyna Bacewicz.

Agnieszka Frei

Szczegóły - na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Wrocław | Kolędy i pastorałki

NFMW dniach 22–26 stycznia 2020 roku w Narodowym Forum Muzyki będzie miał miejsce cykl koncertów „Kolędy i pastorałki” w ramach Filharmonii dla Młodych oraz Filharmonii Familijnej. Na estradzie – ponownie monumentalny skład wykonawców!

Na radosne kolędowanie w Narodowym Forum Muzyki zapraszają młodych melomanów najmłodsi wykonawcy – Chór Chłopięcy NFM oraz Chór „Con Brio” Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu – oraz NFM Orkiestra Leopoldinum. Styczniowy koncert poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Małgorzata Podzielny – dyrektor artystyczny Chóru Chłopięcego NFM. W roli solistki wystąpi Magdalena Dudek (sopran).

Zabrzmią pełne świątecznego klimatu utwory przeznaczone na chór dziecięcy z towarzyszeniem orkiestry w opracowaniu K. Grzeszczaka, A. Miśkiewicza, J. Kowalewskiego, M. Ziółkowskiego, A. Cieślaka i D. Samerdaka. Wśród prezentowanych utworów młodzi słuchacze rozpoznają chętnie śpiewane w polskich domach kolędy i pastorałki. Spotkanie to będzie nie tylko okazją do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni, lecz także lekcją o historii kolędy. Młodzi melomani poznają losy polskiego repertuaru związanego z Bożym Narodzeniem i dowiedzą się, kto zajmował się pisaniem kolęd, kiedy powstały pierwsze pastorałki, a także jaka jest różnica pomiędzy tymi formami. Pieśni urozmaicone zostaną dźwiękami instrumentów perkusyjnych, które dodadzą kompozycjom odpowiedniego nastroju i uroku. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Agnieszka Frei

Informacja o biletach – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Warszawa | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

OMB13 grudnia o godz. 10:00 i 11:30 i 14 grudnia 2019 roku o godz. 10:00 w Miejscu Aktywności Lokalnej (Warszawa, ul. Kłobucka 14) odbędą się kolejne zajęcia dla dzieci w wieku 3-8 oraz ich rodziców, podczas których będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie muzyków i książek.

Główną ideą zajęć, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Improwizacja jest podstawową, pierwotną i najbardziej radosną formą uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia cyklu prowadzą muzycy różnych specjalności, dzięki czemu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Warsztaty dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych 13 grudnia poprowadzą: Bartosz Kołsut (akordeon), Jarosław Siwiński (syntezator) i Małgorzata Kołcz (kontrabas). Muzycznym gościem najbliższych warsztatów będzie flecistka Karina Kusior (finalistka konkursu Młody Muzyk Roku 2014) oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Zajęcia, które trwają 90 minut z krótką przerwą, poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja uczestników zajęć odbywa się telefonicznie pod nr. 790 395 228 oraz e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Nowa Ruda | Finał warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” 2019

OMBPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza 22 i 23 listopada na ostatnie w 2019 roku bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Nowej Rudzie, podczas których najmłodsi będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach. Muzycznymi gośćmi warsztatów będą: wiolonczelistka Izabela Buchowska, saksofonista Bartosz Smorągiewicz i kompozytor Jarosław Siwiński. Przygodę przez improwizacje z artystami poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego należy się zarejestrować wcześniej. 22 listopada odbędą się warsztaty dla przedszkoli i szkół (zapisy grup pod numerem tel. 74 872 44 85 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). 23 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie będą miały miejsce warsztaty dla dzieci z rodzicami: godz. 10:00-11:30 – dzieci w wieku 3-5 lat; godz. 12:00-13:30 – dzieci w wieku 6-8 lat (zapisy uczestników pod numerem tel. 790 395 228 oraz e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Patronat medialny nad Warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie https://ptmw.art.pl/warsztaty-improwizacji-dla-dzieci-opowiedz-mi-bajke-2/final-warsztatow-improwizacji-dla-dzieci-opowiedz-mi-bajke-2019-nowa-ruda/ 

„Opowiedz mi bajkę” – bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci

PTWMZajęcia dla najmłodszych, podczas których dzieci będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek, odbędą się 25 października i 26 października 2019 roku w trzech wielkopolskich miejscowościach: Skokach, Wągrowcu i Krajence.

Organizator warsztatów – Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej – zaprasza dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas zajęć uczestnikom aktywnie towarzyszą im ich opiekunowie. Muzycznymi gośćmi warsztatów będą: Marcin Skaba (skrzypce), Bartosz Smorągiewicz (saksofon) i Jarosław Siwiński (syntezator). Przygodę przez improwizacje z artystami poprowadzi aktor i reżyser Grzegorz Ociepka.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną. Zajęcia cyklu prowadzą muzycy różnych specjalności. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronach:

https://www.facebook.com/events/795964717504932/ 

https://www.facebook.com/events/638156259924325/ 

Białystok | Brzechwa muzycznie

OiFP11 października 2019 roku o godz. 19.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku odbędzie się koncert „Brzechwa muzycznie” w ramach cyklu „Dziecięcy świat w piosence”.

„Ów pogodny ton, który Jan Brzechwa potrafił zachować przez całą twórczość, wywołuje na twarzy młodych i starych pogodny i wdzięczny uśmiech na sam dźwięk jego nazwiska” – pisało o nim „Życie Warszawy”. Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman, znany również pod pseudonimami Inspicjent Brzeszczot czy Szer-Szeń, to król polskiej literatury dla dzieci. Jego tomy wierszy dla dzieci Tańcowała igła z nitką i Kaczka Dziwaczka do dziś stanowią niedościgły wzór i ścisły kanon, znany przez każdego podstawówkowicza. Pchła Szachrajka, Żuraw i czapla, Na straganie czy Chrząszcz aż proszą się o muzyczne opracowania.

Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Ewy Barbary Rafałko zaprezentuje wybrane teksty Brzechwy do muzyki Marcina Nagnajewicza, m. in. Na straganie, Pomidor, Siedmiomilowe buty, Kwoka, Tańcowała igła z nitką, Wielbłąd i hiena. Kompozytor i multiinstrumentalista Marcin Nagnajewicz od lat współpracuje z OiFP. Jest absolwentem Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2017 Marcin Nagnajewicz otrzymał nagrodę na Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu „za współbrzmienie wszystkich przestrzeni spektaklu Straszna piątka” w reż. Marii Żynel, jako autor muzyki.

Joanna Dolecka

Informacja o biletach – na stronie https://www.oifp.eu/repertuar/dzieciecy-swiat-w-piosence/ 

Katowice | Młoda Filharmonia

FS16 i 17 października 2019 roku w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbędą się koncerty z cyklu „Młoda Filharmonia”. Filharmonia ugości najmłodszych melomanów koncertem muzyki Ludomira Różyckiego, Fryderyka Chopina i Karola Kurpińskiego.

Jako pierwszy zabrzmi poemat symfoniczny Król Kofetua op. 24 Ludomira Różyckiego, za który kompozytor został nagrodzony prestiżową nagrodą na konkursie kompozytorskim zorganizowanym z okazji 10. rocznicy oddania do użytku Filharmonii Warszawskiej w 1912 roku. To napisane na podstawie poematu Juliusa Zeyera (czeskiego symbolisty) dzieło swoją melancholią zachwyca do dziś, będąc jednym z najciekawszych w dorobku kompozytora na polu muzyki symfonicznej.

Później wraz z filharmonikami śląskimi pianistka Martyna Kubik przeniesie nas w pełen ekspresji świat Fryderyka Chopina wraz z jego Wielkim Polonezem Es-dur op. 22. Ten skomponowany w stylu brillant utwór został wydany w 1836 roku, a dedykowany był baronowej d’Este. Orkiestra pełni w nim drugoplanową rolę, dając miejsce na wirtuozowskie figuracje solisty, od których aż roi się w tej kompozycji.

Po niej przyjdzie czas na Uwerturę do opery Zamek na Czorsztynie Karola Kurpińskiego, zawierającej w sobie motywy z całości dzieła, które ma charakter narodowy, widoczny w polonezie, ludowej śpiewce, czy nawet dumce. Na zakończenie – również uwertura, tym razem Gioacchina Rossiniego do opery Wilhelm Tell. Nad całością czuwać będzie Joanna Natalia Ślusarczyk, dyrygent-rezydent Filharmonii Śląskiej w sezonie 2018/2019 w ramach programu, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Marta Szybiak

Patronat medialny nad 75. sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/production/mloda-filharmonia/ 

Nowa Ruda | Warsztaty Improwizacji dla Dzieci "Opowiedz mi Bajkę"

OMBPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę", które odbędą się 28 września 2019 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie. Podczas muzycznych spotkań najmłodsi w towarzystwie opiekunów będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Muzycznym gościem warsztatów będzie zespół Trillingen Duo, który tworzą: grająca na gongach i misach dźwiękowych multiinstrumentalistka Iwona Jędruch oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz. Przygodę przez improwizacje wspólnie z artystkami poprowadzi kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.Harmonogram warsztatów: godz. 10:00-11:30 – dzieci w wieku 3-5 lat, godz. 12:00-13:30 – dzieci w wieku 6-8 lat.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć pod numerem telefonu 790 395 228 oraz e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Kultura Dostępna”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stronach: www.ptmw.art.pl oraz www.facebook.com/ptmw1923