Polmic - FB


M jak młodzi

Wrocław | Kolędy i pastorałki

NFMW dniach 22–26 stycznia 2020 roku w Narodowym Forum Muzyki będzie miał miejsce cykl koncertów „Kolędy i pastorałki” w ramach Filharmonii dla Młodych oraz Filharmonii Familijnej. Na estradzie – ponownie monumentalny skład wykonawców!

Na radosne kolędowanie w Narodowym Forum Muzyki zapraszają młodych melomanów najmłodsi wykonawcy – Chór Chłopięcy NFM oraz Chór „Con Brio” Szkoły Muzycznej I st. im. G. Bacewicz we Wrocławiu – oraz NFM Orkiestra Leopoldinum. Styczniowy koncert poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Małgorzata Podzielny – dyrektor artystyczny Chóru Chłopięcego NFM. W roli solistki wystąpi Magdalena Dudek (sopran).

Zabrzmią pełne świątecznego klimatu utwory przeznaczone na chór dziecięcy z towarzyszeniem orkiestry w opracowaniu K. Grzeszczaka, A. Miśkiewicza, J. Kowalewskiego, M. Ziółkowskiego, A. Cieślaka i D. Samerdaka. Wśród prezentowanych utworów młodzi słuchacze rozpoznają chętnie śpiewane w polskich domach kolędy i pastorałki. Spotkanie to będzie nie tylko okazją do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni, lecz także lekcją o historii kolędy. Młodzi melomani poznają losy polskiego repertuaru związanego z Bożym Narodzeniem i dowiedzą się, kto zajmował się pisaniem kolęd, kiedy powstały pierwsze pastorałki, a także jaka jest różnica pomiędzy tymi formami. Pieśni urozmaicone zostaną dźwiękami instrumentów perkusyjnych, które dodadzą kompozycjom odpowiedniego nastroju i uroku. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Agnieszka Frei

Informacja o biletach – na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/ 

Warszawa | Warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”

OMB13 grudnia o godz. 10:00 i 11:30 i 14 grudnia 2019 roku o godz. 10:00 w Miejscu Aktywności Lokalnej (Warszawa, ul. Kłobucka 14) odbędą się kolejne zajęcia dla dzieci w wieku 3-8 oraz ich rodziców, podczas których będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie muzyków i książek.

Główną ideą zajęć, organizowanych przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Improwizacja jest podstawową, pierwotną i najbardziej radosną formą uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną.

Zajęcia cyklu prowadzą muzycy różnych specjalności, dzięki czemu dzieci poznają różne brzmienia muzyki współczesnej i różne sposoby improwizacji. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Warsztaty dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych 13 grudnia poprowadzą: Bartosz Kołsut (akordeon), Jarosław Siwiński (syntezator) i Małgorzata Kołcz (kontrabas). Muzycznym gościem najbliższych warsztatów będzie flecistka Karina Kusior (finalistka konkursu Młody Muzyk Roku 2014) oraz kompozytor i pianista Jarosław Siwiński. Zajęcia, które trwają 90 minut z krótką przerwą, poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Udział w warsztatach jest bezpłatny - liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja uczestników zajęć odbywa się telefonicznie pod nr. 790 395 228 oraz e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

ZOBACZ: wydarzenie na FB

Nowa Ruda | Finał warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” 2019

OMBPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza 22 i 23 listopada na ostatnie w 2019 roku bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę” w Nowej Rudzie, podczas których najmłodsi będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach. Muzycznymi gośćmi warsztatów będą: wiolonczelistka Izabela Buchowska, saksofonista Bartosz Smorągiewicz i kompozytor Jarosław Siwiński. Przygodę przez improwizacje z artystami poprowadzi kontrabasistka Małgorzata Kołcz.

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona, dlatego należy się zarejestrować wcześniej. 22 listopada odbędą się warsztaty dla przedszkoli i szkół (zapisy grup pod numerem tel. 74 872 44 85 lub e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). 23 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie będą miały miejsce warsztaty dla dzieci z rodzicami: godz. 10:00-11:30 – dzieci w wieku 3-5 lat; godz. 12:00-13:30 – dzieci w wieku 6-8 lat (zapisy uczestników pod numerem tel. 790 395 228 oraz e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Patronat medialny nad Warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronie https://ptmw.art.pl/warsztaty-improwizacji-dla-dzieci-opowiedz-mi-bajke-2/final-warsztatow-improwizacji-dla-dzieci-opowiedz-mi-bajke-2019-nowa-ruda/ 

„Opowiedz mi bajkę” – bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci

PTWMZajęcia dla najmłodszych, podczas których dzieci będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek, odbędą się 25 października i 26 października 2019 roku w trzech wielkopolskich miejscowościach: Skokach, Wągrowcu i Krajence.

Organizator warsztatów – Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej – zaprasza dzieci w wieku 3-5 oraz 6-8 lat. Podczas zajęć uczestnikom aktywnie towarzyszą im ich opiekunowie. Muzycznymi gośćmi warsztatów będą: Marcin Skaba (skrzypce), Bartosz Smorągiewicz (saksofon) i Jarosław Siwiński (syntezator). Przygodę przez improwizacje z artystami poprowadzi aktor i reżyser Grzegorz Ociepka.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Improwizacja to najbardziej podstawowa, pierwotna i radosna forma uprawiania muzyki, dlatego warsztaty „Opowiedz mi bajkę” łączą dziecięcą kreatywność i wyobraźnię z książkami i muzyką współczesną. Zajęcia cyklu prowadzą muzycy różnych specjalności. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Szczegółowe informacje – na stronach:

https://www.facebook.com/events/795964717504932/ 

https://www.facebook.com/events/638156259924325/ 

Białystok | Brzechwa muzycznie

OiFP11 października 2019 roku o godz. 19.00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku odbędzie się koncert „Brzechwa muzycznie” w ramach cyklu „Dziecięcy świat w piosence”.

„Ów pogodny ton, który Jan Brzechwa potrafił zachować przez całą twórczość, wywołuje na twarzy młodych i starych pogodny i wdzięczny uśmiech na sam dźwięk jego nazwiska” – pisało o nim „Życie Warszawy”. Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman, znany również pod pseudonimami Inspicjent Brzeszczot czy Szer-Szeń, to król polskiej literatury dla dzieci. Jego tomy wierszy dla dzieci Tańcowała igła z nitką i Kaczka Dziwaczka do dziś stanowią niedościgły wzór i ścisły kanon, znany przez każdego podstawówkowicza. Pchła Szachrajka, Żuraw i czapla, Na straganie czy Chrząszcz aż proszą się o muzyczne opracowania.

Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Ewy Barbary Rafałko zaprezentuje wybrane teksty Brzechwy do muzyki Marcina Nagnajewicza, m. in. Na straganie, Pomidor, Siedmiomilowe buty, Kwoka, Tańcowała igła z nitką, Wielbłąd i hiena. Kompozytor i multiinstrumentalista Marcin Nagnajewicz od lat współpracuje z OiFP. Jest absolwentem Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2017 Marcin Nagnajewicz otrzymał nagrodę na Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu „za współbrzmienie wszystkich przestrzeni spektaklu Straszna piątka” w reż. Marii Żynel, jako autor muzyki.

Joanna Dolecka

Informacja o biletach – na stronie https://www.oifp.eu/repertuar/dzieciecy-swiat-w-piosence/ 

Katowice | Młoda Filharmonia

FS16 i 17 października 2019 roku w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego odbędą się koncerty z cyklu „Młoda Filharmonia”. Filharmonia ugości najmłodszych melomanów koncertem muzyki Ludomira Różyckiego, Fryderyka Chopina i Karola Kurpińskiego.

Jako pierwszy zabrzmi poemat symfoniczny Król Kofetua op. 24 Ludomira Różyckiego, za który kompozytor został nagrodzony prestiżową nagrodą na konkursie kompozytorskim zorganizowanym z okazji 10. rocznicy oddania do użytku Filharmonii Warszawskiej w 1912 roku. To napisane na podstawie poematu Juliusa Zeyera (czeskiego symbolisty) dzieło swoją melancholią zachwyca do dziś, będąc jednym z najciekawszych w dorobku kompozytora na polu muzyki symfonicznej.

Później wraz z filharmonikami śląskimi pianistka Martyna Kubik przeniesie nas w pełen ekspresji świat Fryderyka Chopina wraz z jego Wielkim Polonezem Es-dur op. 22. Ten skomponowany w stylu brillant utwór został wydany w 1836 roku, a dedykowany był baronowej d’Este. Orkiestra pełni w nim drugoplanową rolę, dając miejsce na wirtuozowskie figuracje solisty, od których aż roi się w tej kompozycji.

Po niej przyjdzie czas na Uwerturę do opery Zamek na Czorsztynie Karola Kurpińskiego, zawierającej w sobie motywy z całości dzieła, które ma charakter narodowy, widoczny w polonezie, ludowej śpiewce, czy nawet dumce. Na zakończenie – również uwertura, tym razem Gioacchina Rossiniego do opery Wilhelm Tell. Nad całością czuwać będzie Joanna Natalia Ślusarczyk, dyrygent-rezydent Filharmonii Śląskiej w sezonie 2018/2019 w ramach programu, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Marta Szybiak

Patronat medialny nad 75. sezonem koncertowym Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej – na stronie https://filharmonia-slaska.eu/production/mloda-filharmonia/ 

Nowa Ruda | Warsztaty Improwizacji dla Dzieci "Opowiedz mi Bajkę"

OMBPolskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na bezpłatne warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę", które odbędą się 28 września 2019 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie. Podczas muzycznych spotkań najmłodsi w towarzystwie opiekunów będą uczyć się, bawić się i improwizować w towarzystwie świetnych muzyków i niezwykłych książek.

Muzycznym gościem warsztatów będzie zespół Trillingen Duo, który tworzą: grająca na gongach i misach dźwiękowych multiinstrumentalistka Iwona Jędruch oraz kontrabasistka Małgorzata Kołcz. Przygodę przez improwizacje wspólnie z artystkami poprowadzi kompozytor i pianista Jarosław Siwiński.Harmonogram warsztatów: godz. 10:00-11:30 – dzieci w wieku 3-5 lat, godz. 12:00-13:30 – dzieci w wieku 6-8 lat.

Główną ideą zajęć jest połączenie inspirowanych grafiką improwizacji: najpierw literackiej, a następnie muzycznej. Dzieci układają własne historie na podstawie prezentowanych książek obrazkowych. Tak zaimprowizowane bajki są następnie, pod kierunkiem prowadzących zajęcia, „tłumaczone” na język muzyczny. Twórczy kontakt z literaturą i muzyką, ułatwiony poprzez inicjujące zabawę grafiki i wymyślanie prostych opowiadań, pozwala na wprowadzenie dzieci w świat dźwięków, bazujące na ich naturalnej kreatywności. Prócz zabaw z improwizacjami i książkami, dzieci poznają różne techniki wydobywania dźwięku, które eksponują jego walory kolorystyczne i dynamiczne, a także będą mogły same zagrać na perkusjonaliach.

Udział w warsztatach jest bezpłatny – liczba miejsc jest ograniczona. Prosimy o wcześniejszą rejestrację uczestników zajęć pod numerem telefonu 790 395 228 oraz e-mailem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu „Kultura Dostępna”.

Patronat medialny nad warsztatami objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Więcej informacji na stronach: www.ptmw.art.pl oraz www.facebook.com/ptmw1923 

Kielce | Dęte-Nadęte-Wydęte-Przedęte!

DeteWytwórnia Zdarzeń Sonokinetycznych zaprasza dzieci w wieku od 7 do 12 lat w niedzielę 22 września 2019 o godz. 11.00 do sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach na koncert zatytułowany "Dęte-Nadęte-Wydęte-Przedęte!".

Interaktywny utwór edukacyjny na zespół instrumentów dętych o charakterze zabawowym prezentuje różnorodność ekspresyjną i artykulacyjną instrumentów oraz uczy rozpoznawania nie tylko brzmienia samych instrumentów, ale także różnych, nawet najbardziej nietypowych sposobów wydobywania z nich dźwięków. Interakcja dziecięcej publiczności związana będzie właśnie z zapamiętywaniem i rozpoznawaniem aspektów sonorycznych w oparciu o elementy graficznej partytury. Interakcja ta będzie miała również charakter formotwórczy. Koncert poprowadzi kompozytor Jarosław Kordaczuk. W roli animatora wystąpi Izabela Kościesza, a wśród instrumentalistów znajdą się: Paulina Graś-Łukaszewska – flet, Tomasz Goliński – klarnet/klarnet basowy, Marta Murawska – waltornia, Maciej Łakomy – puzon.

Instrumenty dęte nie są perkusją, nie należy w nie stukać i pukać. No... chyba że ktoś nie umie inaczej. Nie potrafią pływać, więc nie wolno ich wsadzać do wody. Dęte to nie telefon, nie ma po co do nich gadać. Ale za to pokrzyczeć w nie nie zaszkodzi, przecież nie ogłuchną. Dęte to nie włosy, nie potrzebują suszarki. Choć to wcale nie jest jeszcze udowodnione. Dęte to nie policzki, nie służą do cmokania. Zresztą co to za dziwaczny pomysł, żeby cmokać instrument!... A teraz wyobraźcie sobie taki koncert, na którym sami decydujecie, czego jeszcze dęciaki nie mogą robić. Koncert, w którym również Wy sami stajecie się dęciakami. Na takie spotkanie – z ciekawymi rzeczami i szaloną wprost zabawą – właśnie zapraszają organizatorzy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Warszawa | X Szalone Dni Muzyki: „Kartki z podróży” dla najmłodszych

Szalone dni muzykiCzy legendę da się opowiedzieć dźwiękami? Czy można wybrać się w podróż, pozostając w miejscu? Jak brzmi tradycyjna muzyka indyjska? Odpowiedzi na te i inne pytania ukryte są w programie X „Szalonych Dni Muzyki”, które odbędą się w Warszawie w dniach 27–29 września 2019 roku. W dźwiękową podróż dookoła świata zaproszeni są zarówno najmłodsi (0–5), jak i nieco starsi słuchacze (6+) oraz całe rodziny.

Od podróży po arabskich pustyniach, przez wizytę w Indiach, aż po Europę – koncerty dla dzieci i całych rodzin to wyjątkowa okazja do zabawy i spotkania z fascynującym światem muzyki klasycznej. Szkolny koncert „Na ścieżkach dźwięków”, przeznaczony dla uczniów klas III–VI będzie spotkaniem z muzyką filmową Michała Lorenca (koncert nr 5). Zespół Des Orient zaprezentuje najbardziej znane motywy ze ścieżek dźwiękowych, które posłużą do odbycia podróży w świat fantazji.

Symfoniczną propozycją dla całych rodzin będzie sobotni koncert „W cztery strony świata”. Muzycy Sinfonii Varsovii pod batutą Mikhaila Gertsa wykonają cztery utwory. Kierunek wschodni wskaże utwór Aleksandra Borodina, zachodni Edwarda Elgara. Reprezentantem północy będzie poemat symfoniczny Jeana Sibeliusa, a południa dzieło Emmanuela Chabriera (koncert nr 13). Z kolei w niedzielę Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Aleksandra Markowića zabierze słuchaczy w podróż do krajów arabskich. Zabrzmi słynna Szeherezada Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, którą wzbogacą wizualnie animacje piaskiem Kateriny Barsukovej (koncert nr 39).

Propozycją dla dzieci w wieku powyżej 6 lat i całych rodzin będą także koncerty z pogranicza muzyki kameralnej i tradycyjne: „Z wizytą w Indiach” łączące taniec i muzykę, „W tyglu kultur”, „Podróż z przesiadką” i „Kosmiczna Podróż”.

Więcej informacji na stronie: www.szalonednimuzyki.pl