Polmic - FB


Rok 2014 Andrzeja Panufnika

Koncert muzyki Andrzeja Panufnika w Akademii Muzycznej w Gdańsku

Koncert muzyki Andrzeja Panufnika w Akademii Muzycznej w GdańskuW związku z obchodami setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika gdańska Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku postanowiła uczcić pamięć kompozytora, nagrywając płytę pt. Andrzej Panufnik: Concertos. Sesję nagraniową zainauguruje koncert muzyki Jubilata, który odbędzie się 6 listopada 2014 roku o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Akademii.

Podczas koncertu wystąpią: skrzypek Robert Kabara, wiolonczelista Roman Jabłoński i pianista Bogdan Czapiewski oraz Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod dyrekcją Zygmunta Rycherta.

W programie trzy dzieła Andrzeja Panufnika: Koncert skrzypcowy, Koncert wiolonczelowy i Koncert fortepianowy.

WSTĘP WOLNY

Utwory Panufnika w kameralnej odsłonie

Koncert kameralny z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika odbędzie się 6 listopada 2014 roku (czwartek) w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza o godz. 19:00.

Utwory Panufnika były przez trzydzieści lat cenzurowane po tym, jak kompozytor wyjechał z Polski Ludowej, nie godząc się na ograniczenia wolności twórczej. Za granicą jego kariera nabrała jeszcze większego rozpędu, a w 1991 roku królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki. Mimo iż Sir Andrzej Panufnik spędził połowę życia w Wielkiej Brytanii, w całej twórczości nawiązywał do rodzimego folkloru, historii oraz tradycji kulturowej i religijnej, co wyraźnie usłyszymy w Song to the Virgin Mary. Z kolei do napisania sekstetu smyczkowego Trains of Thoughts zainspirowała Andrzeja Panufnika podróż pociągiem. Przez cały utwór niemal wszystkie instrumenty grają staccato (oddzielając, urywając dźwięki) i w ten sposób imitują jednostajny stukot wagonów pociągu.

W programie koncertu – oprócz dwu kompozycji Panufnika – znajdzie się Sekstet smyczkowy B-dur op. 18 Johannesa Brahmsa. Wystąpi sekstet w składzie: Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce, Maria Sławek – skrzypce, Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka, Artur Rozmysłowicz – altówka, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela i Marcin Zdunik – wiolonczela. Prowadzenie - Lech Dzierżanowski.

Koncert z okazji 100-lecia urodzin Andrzeja Panufnika wrocławskiej Akademii Muzycznej

Koncert Akademickiej Orkiestry Symfonicznej we WrocławiuW ramach obchodów 100-lecia urodzin Andrzeja Panufnika Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pragnie uhonorować pamięć jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów i kompozytorów. Z tej okazji 25 października 2014 roku, w Sali Koncertowej AMKL odbędzie się koncert Akademickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Wojciecha Rodka. W programie: Kołysanka i Koncert fortepianowy Andrzeja Panufnika - z Markiem Szlezerem w roli solisty – oraz Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.

26 października 2014 roku Orkiestra wystąpi podczas koncertu finałowego festiwalu 4. Dni Muzyki: Andrzej Panufnik, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie.

- Program pierwszego koncertu Akademickiej Orkiestry Symfonicznej w nowym roku akademickim jest niezwykle wymagający, ale jednocześnie efektowny. – podkreśla Wojciech Rodek. - Dobór utworów warunkuje niewątpliwie 100. rocznica urodzin Panufnika, która jest znakomitą okazją dla wykonania jego często zapomnianych dzieł. Zabrzmią te, które są reprezentatywne i najczęściej wykonywane: Kołysanka i Koncert fortepianowy. Historia powstania Kołysanki jest ciekawa, bo znana z relacji kompozytora, który wymyślił ją podczas nocnego spaceru mostem Waterloo w Londynie. Słyszymy w tym utworze piosenkę ludową Przyjechał do niej, a w przedmowie do pierwszego wydania kontrowersyjna muzykolog PRL-u Zofia Lissa napisała, że dziecko może spać spokojnie, bo czuwa nad nim Józef Stalin... Popisem młodych muzyków będzie Koncert na orkiestrę Lutosławskiego, pełen pasji, kontrastów, polskiej ludowości. Studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu to już wytrawni instrumentaliści. Praca z nimi to satysfakcja. Jest to dla mnie zdumiewające z jaką łatwością odtwarzają jeden z najtrudniejszych utworów światowej literatury symfonicznej. Cieszę się, że możemy zagrać ten program dwukrotnie. Stawia to przed nami konieczność odnalezienia się w różnych salach przy wymagającej publiczności.

Polskość na nowo odczytana. 100. rocznica urodzin Sir Andrzeja Panufnika

Andrzej PanufnikRok 2014, to rok w którym melomani na całym świecie; od Londynu po Chicago świętują setną rocznicę urodzin polskiego emigranta i jednego z czołowych kompozytorów, o którym pamięć próbowano przez lata wymazać z kart historii polskiej muzyki – Andrzeja Panufnika.

Jednym z ciekawszych muzycznych wydarzeń, zaplanowanych w ramach obchodów okrągłych urodzin kompozytora, będzie projekcja filmu dokumentalnego pt. Errata do biografii Andrzeja Panufnika, w reżyserii Grzegorza Brauna. Film będzie można obejrzeć 7 listopada 2014 roku o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Po projekcji, ok. godz. 19:20 rozpocznie się koncert pt. Polskość na nowo odczytana w 100. rocznicę urodzin sir Andrzeja Panufnika w wykonaniu pianisty Pawła Kowalskiego oraz orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Dyrektora Artystycznego PFB – Ernst van Tiela. Obok kompozycji Sinfonia Sacra (1963), artyści wykonają Koncert fortepianowy (1986) Andrzeja Panufnika. Solistą koncertu będzie Paweł Kowalski, jeden z pierwszych wykonawców Koncertu, którego muzykalność, wrażliwość oraz doskonałość techniczną dostrzegł sam kompozytor podczas wykonania kompozycji na Festiwalu „Warszawska Jesień” w 1990 roku. Na drugą część programu złożą się m.in. Wariacje na temat Paganiniego (1978) Witolda Lutosławskiego. Utwory te, przeznaczone były pierwotnie, podobnie, jak ponad 200 innych transkrypcji z okresu okupacji, na dwa fortepiany i wykonywane podczas wieczorów w warszawskich kawiarniach w duecie z Andrzejem Panufnikiem. Partia solowa powierzona zostanie Pawłowi Kowalskiemu.

Muzykę uzupełni pokaz materiałów archiwalnych, pochodzących także z prywatnych zbiorów, dotyczących życia i twórczości Andrzeja Panufnika.

Cały koncert zostanie zarejestrowany i wydany na płycie, która będzie dostępna dla słuchaczy, odwiedzających mury Filharmonii na Ołowiance.

Spotkanie z Lady Camillą Panufnik i z Beatą Bolesławską-Lewandowską

Panufnik. Architekt emocjiSpotkanie z Lady Camillą Panufnik oraz z Beatą Bolesławską-Lewandowską, autorką książki Panufnik. Architekt emocji odbędzie się 26 października 2014 roku o godz. 16:00 w Księgarni Muzycznej „Kurant” w Krakowie (Rynek Główny 36). Wstęp wolny.

Książka, wydana w setną rocznicę urodzin Andrzeja Panufnika, jest zbiorem wywiadów, które Beata Bolesławska-Lewandowska przeprowadziła z osobami z otoczenia kompozytora. Wśród nich znaleźli się jego najbliżsi (żona, dzieci), a także przyjaciele oraz wybitni dyrygenci i artyści, z którymi współpracował. Całość poprzedzona została wstępem przygotowanym przez Adama Zagajewskiego. To już druga publikacja PWM z serii „Rozmowy o kompozytorach”.

Dr Beata Bolesławska-Lewandowska jest absolwentką studiów magisterskich Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktorskich Wydziału Muzycznego Uniwersytetu w Cardiff. Jest autorką szeregu prac na tematy związane z polską muzyką współczesną, publikowanych w kraju i za granicą. W 2001 roku Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikowało monografię Panufnik jej autorstwa, poświęconą życiu i twórczości Andrzeja Panufnika, a w 2013 książkę Górecki. Portret w pamięci z rozmowami o Henryku Mikołaju Góreckim. W 2007 roku została uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Współwydawca książki: Narodowy Instytut Audiowizualny. Patroni medialni: Program Drugi Polskiego Radia, „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta Wyborcza”.