Polmic - FB


Rok 2014 Andrzeja Panufnika

Sinfonia Varsovia z okazji 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika

Andrzej Panufnik dyryguje Sinfonia Varsovia pod batutą Maestro Jerzego Maksymiuka wystąpi w sobotę, 8 lutego 2014 roku o godz. 19.00 w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W programie koncertu znajdą się utwory Felixa Mendelssohna, Andrzeja Panufnika i Szymona Laksa.

Dla uczczenia przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika (na zdjęciu), koncert otworzy Harmony – utwór skomponowany przez Panufnika już pod koniec życia, w 1989 roku. Kolejnym dziełem w interpretacji Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, będzie Sinfonietta na smyczki Szymona Laksa z 1936 roku.

W drugiej części koncertu artyści wykonają III Symfonię a-moll op. 56 „Szkocką” Felixa Mendelssohna. Dzieło zadedykowane Wiktorii - królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, powstało po podróży kompozytora do Szkocji. Mendelssohn komponował tę symfonię z przerwami od 1830 do 1842 roku. Od czasu jej prawykonania 3 marca 1842 roku w Lipsku, Symfonia Szkocka jest żelazną pozycją w repertuarach koncertowych.

100-lecie Andrzeja Panufnika 2014

Andrzej Panufnik Centenary 2014100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika (1914-1991) obchodzona będzie w 2014 roku pod auspicjami UNESCO.

W uzasadnieniu wniosku o objęcie patronatem UNESCO obchodów jubileuszu podkreślono wybitne zasługi kompozytora, zarówno dla muzyki polskiej, jak i brytyjskiej XX wieku. Podobnie, jak w przypadku dzieł Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, kompozycje Andrzeja Panufnika odegrały ogromną rolę w kształtowaniu muzycznego krajobrazu ubiegłego stulecia. Po latach spędzonych w Polsce, w wyniku nacisków na sztukę nałożonych przez reżim komunistyczny, Andrzej Panufnik opuścił ojczyznę i przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie kontynuował swoją karierę jako kompozytor i przez wiele lat był głównym dyrygentem City of Birmingham Symphony Orchestra. Jego kompozycje były i są wykonywane w całej Europie, Ameryce (m. in. pod dyrekcję Leopolda Stokowskiego) i innych częściach globu. W 1950 roku Panufnik został mianowany vice-prezydentem Międzynarodowej Rady Muzyki przy UNESCO. Jego muzyka, zakorzeniona głęboko w historii XX wieku, niesie głębokie wartości humanistyczne oraz przesłanie pokoju (Uwertura heroiczna – zwyciężczyni w przedolimpijskim konkursie muzycznym w Helsinkach, Sinfonia di Speranza, Epitafium katyńskie, Symfonia pokoju, Universal Prayer, Invocation of Peace, Procesja dla pokoju).

Różnorodny program działań koncertowych, nagraniowych, edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych związanych z obchodami jubileuszu Andrzeja Panufnika w 2014 roku w Polsce zrealizowany zostanie przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich, Towarzystwem im. W. Lutosławskiego, Instytutem Adama Mickiewicza, Narodowym Instytutem Audiowizualnym i Polskim Radiem. Znajdzie się w nim m.in. wykonanie utworów Panufnika podczas festiwalu „Łańcuch XI” na zamknięcie Roku Lutosławskiego, stworzenie strony internetowej poświeconej kompozytorowi, powstanie Raportu o obecności muzyki i postaci Andrzeja Panufnika w latach 1991-2013 oraz zorganizowanie konferencji muzykologicznych poświęconych kompozytorowi i innym twórcom żyjącym na emigracji.

Międzynarodowe obchody setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika oficjalnie rozpoczną się 5 lutego 2014 roku koncertem w londyńskim Barbican Hall. London Symphony Orchestra pod dyrekcją Michaela Francisa wykona dwa utwory polskiego kompozytora – III Symfonię „Sinfonia Sacra” (1963) oraz Kołysankę na 29 instrumentów smyczkowych i dwie harfy (1947). Na koncercie zabrzmią także dzieła Antonina Dvoraka – IX Symfonia e-moll „Z Nowego Świata” oraz Koncert skrzypcowy a-moll. Partię solową koncertu wykona Anne-Sophie Mutter.

Kalendarz wydarzeń związanych z obchodami jubileuszu Andrzeja Panufnika dostępny jest na stronie www.panufnik.com/100-2