polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Tak idzie się do Boga” – dramat muzyczny o św. Wojciechu
4 listopada 2017, Gdańsk
XXVII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
8–25 października 2017 roku, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
Recital wokalny w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
25 października 2017 roku, Warszawa
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017 roku

from the world

Druga trasa koncertowa Cracow Duo w Stanach Zjednoczonych

cW dniach 8 października – 5 listopada 2017 rokuodbędzie się druga trasa koncertowa Cracow Duo w Stanach Zjednoczonych.

Pianista Marek Szlezer oraz wiolonczelista Jan Kalinowski, koncertujący wspólnie jako Cracow Duo, po raz kolejny występują w Stanach Zjednoczonych. Tournée, które rozpoczęło się 8. października w San Diego i potrwa miesiąc, będzie najdłuższą trasą koncertową w historii zespołu. Muzycy powrócą również do Nowego Jorku, gdzie w 2015 roku w Carnegie Hall zadebiutowali koncertem z okazji 205. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Połączyła ich edukacja w Krakowie i Paryżu. Artyści – jako zespół Cracow Duo – występują razem już piętnaście lat. W ciągu tego czasu zyskali sobie uznanie publiczności oraz krytyków polskich i zagranicznych. Fascynacja rodzimą muzyką sprawiła, że muzycy od początku działalności pozostają zaangażowani w promocję kultury polskiej w kraju i zagranicą, prezentując publiczności m.in. dzieła współczesne na wiolonczelę z fortepianem napisane specjalnie dla nich. Fascynacja ta będzie również widoczna podczas najbliższych koncertów w Stanach Zjednoczonych. Odbywać się one będą pod wspólnym mianownikiem promocji polskiej muzyki i kultury. Oczywiście, nie zabraknie muzyki kompozytorów z innych krajów.

Artyści zaprezentują amerykańskiej publiczności utwory Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana, Karola Szymanowskiego, Szymona Laksa, Krzysztofa Pendereckiego, Arvo Pärta, Astora Piazzolli czy Siergieja Rachmaninowa oraz muzykę współczesną, w tym trzy prawykonania światowe utworów Marcela Chyrzyńskiego, Jakuba Polaczyka oraz Davida Rodrígueza de la Peña.

Jan Kalinowski i Marek Szlezer występować będą nie tylko w duecie; 15 października, w Newman Recital Hall w Los Angeles, na estradzie towarzyszyć im będą Andrew Leonard (klarnet) oraz Jiwon Sun (skrzypce); 28 października wystąpią gościnnie z The New Zimro Ensemble oraz z Krystą Close (sopran) i Edem Levy (baryton) w Boston Court Performing Arts Center. Na zakończenie miesięcznego tournée zaprezentują Koncert potrójny C-dur op. 56 Ludwiga van Beethovena, partię skrzypiec wykona Maurice Sklar.

Trasa koncertowa realizowana jest przy wsparciu Instytutu Polskiego w Nowym Jorku oraz Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

Read more: Druga trasa koncertowa Cracow Duo w Stanach Zjednoczonych

„Paderewski Lecture-Recital”: Marcel Chyrzyński

p15 października 2017 roku o godz. 19:00 Polish Music Center (Los Angeles) zaprasza na organizowany co roku przez USC Thornton School of Music „Paderewski Lecture-Recital”.

Podczas tego przedsięwzięcia o swojej twórczości opowie polski kompozytor i pedagog Marcel Chyrzyński, uczeń Marka Stachowskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Po wykładzie odbędzie się koncert dynamicznego Cracow Duo (pianista Marek Szlezer i wiolonczelista Jan Kalinowski). Udział w koncercie wezmą również klarnecista Andrew Leonard i skrzypaczka Jiwon Sun.

 W programie koncertu znalazły się utwory kameralne Chyrzyńskiego, w tym światowa premiera Death in Venice – jego nowego utworu na klarnet, wiolonczelę i fortepian, napisanego specjalnie na to wydarzenie.

Dodatkowe informacje – na stronie: http://music.usc.edu

Trasa koncertowa zespołu Kwartludium

kW dniach 12-14 października 2017 roku na Ukrainie odbędzie się trasa koncertowa zespołu Kwartludium.

 Zespół Kwartludium, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki, najnowszej znany
z promowania twórczości młodych kompozytorów, tym razem wyrusza w trasę koncertową po Ukrainie z programem składającym się  wyłącznie z polskich partytur graficznych powstałych głównie w latach 1960-tych i 70-tych. Zespół wystąpi na trzech koncertach, prezentując swoje interpretacje grafik i kolaży tak wybitnych twórców, jak Bogusław Schaeffer (PR–IVIII, Non stop, kontury), Roman Haubenstock-Ramati (Decisions, multiple 1, Alone 1) czy Krzysztof Knittel (Sketches). Muzycy wykonają również utwór graficzny Jerzego Kornowicza pt. Gullfoss, który został napisany specjalnie na zamówienie zespołu w 2012 roku. Kompozycja znalazła się na płycie wydanej przez wytwórnię fonograficzną DUX, którą zespół w całości poświęcił polskiej i duńskiej muzyce graficznej.

Trasa koncertowa jest efektem współpracy zespołu Kwartludium z Bohdanem Sehinem,  kompozytorem i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Kontrasty we Lwowie. Prezentacje tej unikalnej w polskiej kulturze twórczości odbędą się w Kijowie (DOM Master Klass), Lwowie (Filharmonia Lwowska) i Tarnopolu (klub Bunkermuz). Oprócz koncertów odbędą się również spotkania z publicznością oraz warsztaty adresowane do studentów lwowskiej Akademii Muzycznej, poświęcone interpretacji partytur graficznych.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą - Promesa 2017”.

Prawykonanie nowego utworu Piotra Mossa w Paryżu

m7 października 2017 roku w Paryżu odbędzie się prawykonanie nowego utworu Piotra Mossa Dédicace VIII na orkiestrę.

Dédicace VIII  zamówiła Orchestre Colonne, której kompozycja jest dedykowana. W wykonaniu tejże Orkiestry pod batutą Marca Tardue utwór zabrzmi po raz pierwszy.

Polskie prawykonanie Dédicace VIII przewidziane jest na 6 kwietnia 2018 roku. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi wtedy Szymon Bywalec.

Autor dzieła Piotr Moss jest uczniem Grażyny Bacewicz, Piotra Perkowskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w 1972 z wyróżnieniem. Ponadto odbył studia uzupełniające u Nadii Boulanger w Paryżu, uzyskując tam nagrodę Stowarzyszenia Przyjaciół Lili Boulanger za całokształt twórczości. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich, twórcą muzyki symfonicznej, kameralnej i wokalno-instrumentalnej, filmowej, teatralnej i rozrywkowej. Utwory Mossa były wykonywane w wielu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych, Singapurze, Kolumbii i Republice Południowej Afryki. Sam Piotr Moss od 1981 mieszka w Paryżu. Francuska Académie des Beaux-Arts przyznała mu nagrodę muzyczną. Otrzymał także tytuł Oficera Orderu Literatury i Sztuki (Officier dans l'ordre des Arts et des Lettres) oraz medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Debiut studentek wokalistyki Akademii Sztuki w Schwäbisch Hall

w24 lipca 2017 roku na zaproszenie ogólnoświatowej organizacji KIWANIS w Uroczystej Gali na Rzecz Upośledzonych Dzieci w Schwäbisch Hall wzięły udział studentki wokalistyki szczecińskiej Akademii Sztuki Aleksandra Wojtachnia, Julita Wudarczyk, Eliza Nowakowska oraz ich pedagog prowadzący prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska.

Aleksandra Wojtachnia (mezzosopran) jest tegoroczną absolwentką licencjatu, obecnie już studentką magisterium, Julita Wudarczyk (sopran) studiuje na III roku, Eliza Nowakowska (sopran) na II roku studiów licencjackich. W roli akompaniatora wystąpił student magisterium na Wydziale Instrumentalnym pianista Michał Landowski. Pośród wykonawców znaleźli się również Alexander Kalischewski ze Szkoły Muzycznej w Ueckermünde i Friederike Meinel (sopran) w trzech rolach: solistki, moderatorki oraz honorowego ambasadora Kiwanis Deutschland.

Celem koncertu było poruszenie serc i portfeli sponsorów na budowę nowoczesnego placu zabaw w ośrodku dla dzieci z ciężkimi upośledzeniami, a w szczególności na montaż huśtawki umożliwiającej bujanie chorych pociech na wózkach inwalidzkich. Gala odbyła się na terenie Ośrodka Sonnenhof w Sali Koncertowej Arche w Schwäbisch Hall.

Alexander Kalischewski wzbudził serdeczny uśmiech na licach gości wykonaniami pieśni Telemanna Szczęście, idyllicznej pieśni Schuberta Minnelied i wzruszającej arii Caro mio ben Giordaniego. Eliza Nowakowska, Aleksandra Wojtachnia i Julita Wudarczyk uwodziły ariami z oper Don Giovanni Mozarta, Samson et Dalila Saint-Saensa, Gianni Schicchi Pucciniego oraz wiosennym duetem Frühlingsleben Franza Abta. Friederike Meinel zaproponowała słuchaczom wagnerowski cykl pieśni do słów Matyldy Wesendonk, z Yuki Inagawa przy fortepianie, a Sylwia Burnicka-Kalischewska – pieśni Ryszarda Straussa Noc i Dedykacja z towarzyszeniem fortepianowym Landowskiego. Michał Landowski, który przed miesiącem uzyskał z wyróżnieniem dyplom licencjacki w klasie fortepianu prof. Bogusława Rottermunda w Akademii Sztuki zabłysnął solistycznie i porwał słuchaczy interpretacją słynnego Poloneza As-dur Fryderyka Chopina. Wzruszającym finałem była wspólna scena z opery Walkiria Wagnera.

Pośród gratulacji i komentarzy pokoncertowych zachwyconej publiczności były wspaniałe, ciepłe słowa – balsam i motywacja dla każdego artysty.