Polmic - FB

aktualności

53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”

53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”53. Konferencja Muzykologiczna ZKP poświęcona „Muzyce nie-absolutnej” odbędzie się w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w dniach 3–5 października 2024 roku. Przewidywane są wystąpienia indywidualne w postaci referatów do 20 minut, szersze panele z udziałem co najmniej 3 prelegentów do 60 minut oraz wystąpienia o charakterze krótkich komunikatów do 10 minut. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 kwietnia 2024 roku.

Czytaj więcej: 53. Konferencja Muzykologiczna ZKP „Muzyka nie-absolutna”

Wrocław | X Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”

Wieloznacznosc 9 5 24Patronat medialny nad Konferencją sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

X Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”, organizowana przez Koło Naukowo-Artystyczne Kompozycji i Teorii Muzyki działające przy Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, odbędzie się w formie hybrydowej w terminie 9-10 maja 2024 r. w siedzibie Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego oraz za pośrednictwem usługi do komunikacji internetowej Microsoft Teams. Tematem przewodnim jubileuszowej X edycji wydarzenia jest "Uniwersalizm a indywidualność twórcy". Termin nadsyłania abstraktów został przedłużony do 7 kwietnia.

Celem Konferencji jest interdyscyplinarna dyskusja dotycząca fenomenu dźwięku, a także dzielenie się doświadczeniem oraz innowacyjnymi technikami stosowanymi w badaniach dotyczących muzyki.

W Konferencji mogą wziąć udział studenci studiów pierwszego oraz drugiego stopnia, doktoranci oraz absolwenci kierunków "teoria muzyki", "muzykologia" oraz innych dyscyplin akademickich, którym bliska jest tematyka Konferencji.

Czytaj więcej: Wrocław | X Studencka Konferencja Naukowa „Wieloznaczność dźwięku”

III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski SAX and VILLAS 2024

Patronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Sax and Villas 24Willa Lentza w Polsce, Villa la Padula we Włoszech oraz Escola Artística Do Conservatório De Música Calouste Gulbenkian (Portugalia) zapraszają do udziału w III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim SAX and VILLAS 2024. Jego przedmiotem jest stworzenie nowych kompozycji na zespoły kameralne z udziałem saksofonu. Konkurs jest otwarty dla kompozytorów ze wszystkich krajów świata w wieku do lat 35. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 marca 2024 roku.

Konkurs ma na celu wzbogacenie muzycznej literatury kameralnej, a jego przedmiotem są utwory na następujące składy instrumentalne do wyboru:

  • Trio o składzie: dwa saksofony (do wyboru sopran, alt, tenor, baryton w dowolnej konfiguracji) i fortepian
  • Duo saksofon z fortepianem (do wyboru sopran, alt, tenor, baryton)
  • Kameralna orkiestra saksofonowa złożona z 8 do 12 saksofonów (np.: Snino lub sopran, SSAAATTTBBBs).

Czas trwania kompozycji określa się̨ od 10 do 12 minut.

Czytaj więcej: III Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski SAX and VILLAS 2024

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej dla dzieci i młodzieży „ESSA!”

Essa - konkurs muzyki polskiejPatronat medialny nad Konkursem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Tarasy Kultury i Fundacja „Muzyka do Potęgi" zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej dla dzieci i młodzieży „ESSA!" w dniach 25-26 kwietnia 2024 roku. Zgłoszenia należy przesłać do dnia 31 marca.

Tytułowe słowo konkursu „Essa" to współczesne młodzieńcze określenie swobody i radości, uznane przez lingwistów za Młodzieżowe Słowo Roku (2022). Celem wydarzenia jest promocja muzyki polskiej wszystkich epok i upowszechnianie polskiej twórczości kompozytorskiej przez uzdolnione dzieci i młodzież we wszystkich specjalnościach.

Dyrektorem konkursu jest dr hab. Agata Górska-Kołodziejska, zastępcą dyrektora - dr hab. Ewelina Zawiślak.

W konkursie mogą brać udział uczniowie instrumentaliści i wokaliści oraz zespoły kameralne, chóry i orkiestry szkół muzycznych wszystkich typów. Konkurs skierowany jest także do dzieci i młodzieży kształcących się poza trybem zinstytucjonalizowanym (nauka prywatna, domy kultury i inne).

Czytaj więcej: Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej dla dzieci i młodzieży „ESSA!”

Warszawa | Paweł Szymański @ 70!

Szymanski70 28 3 24Z okazji 70. urodzin Pawła Szymańskiego 28 marca 2024 roku o godz. 20.00 odbędzie się specjalny koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wstęp wolny! Koncert będzie retransmitowany na antenie Dwójki 4 kwietnia o 19.30.

Swoją strategię kompozytorską Paweł Szymański określa jako surkonwencjonalizm, czyli grę konwencjami muzyki – dawnej i nowej, naruszanie reguł znanego języka, których owocem są nowe dzieła zawierające elementy języka tradycji. Podczas koncertu jubileuszowego usłyszymy kilka jego utworów reprezentujących różne okresy twórczości: Villanelle (1981), Dwie etiudy na fortepian (1986), Pięć utworów na kwartet smyczkowy (1992), Recalling a serenade (1996), Fotografia z przyjęcia urodzinowego (Kwartet Śląski w cieniu Bartoka) (1998), Composing a fugue suddenly interrupted by the ghost of Franz Liszt (2020).

Czytaj więcej: Warszawa | Paweł Szymański @ 70!

Zielona Góra | IV Wielkanocny Festiwal Kameralny

IV Wielkanocny Festiwal KameralnyPatronat medialny nad Festiwalem sprawuje Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów zaprasza na 4. edycję Wielkanocnego Festiwalu Kameralnego, który odbędzie się w dniach 23-27 marca 2024 roku w trzech wspaniałych zielonogórskich instytucjach: Galerii BWA, Muzeum Ziemi Lubuskiej i w Pałacu w Starym Kisielinie. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Podczas tegorocznego Festiwalu zaplanowano występy światowej sławy polskich instrumentalistów.

Sinfonia Varsovia String Quintet zaprezentuje dzieła Luigiego Boccheriniego, Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. W repertuarze koncertu Polish Violin Duo znajda się kompozycje czeskich i węgierskich twórców. Duet Aleksander Kobus (trąbka) i Monika Hanus (fortepian) w całości poświęcą swój występ muzyce polskiej: Agaty Zubel i Mirosława Gąsieńca. Natomiast Magdalena Bojanowicz wykona wiolonczelowe utwory Johanna Sebastiana Bacha.

Szczegółowy program: https://spmk.com.pl/projekt/wielkanocny-festiwal-kameralny-4-edycja/ 

Gdańsk | Polski Chór Kameralny: koncert pamięci Edwarda Pałłasza

Kontrasty 23 3 24Patronat medialny nad koncertem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Podczas koncertu "Kontrasty", który odbędzie się 23 marca 2024 roku w Dworze Artusa w Gdańsku, Polski Chór Kameralny zaprezentuje utwory jednego z najważniejszych polskich kompozytorów XX wieku, Edwarda Pałłasza, a także trzy motety lipskiego kantora. Kontrast będzie miał kilka wymiarów, a jeden z nich ujawni się silnie w konstrukcji repertuaru przygotowanego przez Jana Łukaszewskiego.

Edward Pałłasz - muzykolog, wykładowca, organizator życia muzycznego - był współtwórcą legendarnych już teatrów studenckich Bim Bom, działającego w Gdańsku, oraz STS (Studencki Teatr Satyryczny), dyrektorem Programu 2 Polskiego Radia, zastępcą dyrektora Warszawskiej Orkiestry Kameralnej. Pełnił też funkcję przewodniczącego Rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Był osobą, która wywarła niebagatelny wpływ na kształt kultury muzycznej naszego kraju. W wyjątkowym wnętrzu Dworu Artusa zabrzmią jego Trzy pieśni żałobne oraz Et...

Czytaj więcej: Gdańsk | Polski Chór Kameralny: koncert pamięci Edwarda Pałłasza

Warszawa | Piosenniczek dla dzieci i rodziców w Hashtag Lab

Piosenniczek w Hashtag LabiePatronem medialnym Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.

Mikro-senki kołysankowe i te literackie, te musicalowe i te do zabawy, w których przyjemnie będzie potupać i obudzić nasze ciała z drzemek, wraz z dziećmi i rodzicami zaśpiewają 23 marca 2024 roku o godz. 10.00 i 12.00 w warszawskim Hashtag Lab Marta Grzywacz i Maciej Nerkowski, a towarzyszyć im będą pianista Krzysztof Kozłowski oraz Anna Szawiel - autorka scenariusza.

Piosenki poprzedzać będą dźwiękowe zagadki, które poruszą wyobraźnie i zestroją z audiosferą koncertu - głównym tematem będzie nadchodząca wiosna. Zabrzmią m. in. utwory duetów: Jerzy Ficowski i Władysław Sławiński, Stanisław Szydłowski i Jerzy Wasowski, Julian Tuwim i Jarek Kordaczuk, Anna Kierkosz i Agnieszka Widlarz.

Czytaj więcej: Warszawa | Piosenniczek dla dzieci i rodziców w Hashtag Lab

VeloBank po raz kolejny doceni młodych artystów. Ruszył nabór do drugiej edycji VeloTalent

logo VeloTalentO granty finansowe i eksperckie szkolenia, umożliwiające rozwój kariery, mogą ubiegać się utalentowani, pełnoletni twórcy, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Chętni do wzięcia udziału w VeloTalent mają czas na nadsyłanie zgłoszeń do 26 kwietnia 2024 roku.

Po sukcesie pilotażowej odsłony programu VeloTalent, którego owocem było wydanie płyty z muzyką klasyczną „Portraits of Nature” Aleksandry Świgut, kolejna edycja również skupi się na kulturze, ale już w szerszym ujęciu, bez ograniczania się do muzyki. Do udziału w VeloTalent bank zaprasza młodych artystów, którzy posiadają w swoim portfolio imponujące sukcesy, aktywnie promują swój talent przed szeroką publicznością, ale potrzebują wsparcia w postaci mecenatu, które będzie trampoliną dla dalszego, spektakularnego rozwoju. W ten sposób bank realizuje społeczny wymiar ESG i podkreśla, jak ważne w jego filozofii jest docenianie oraz wyróżnianie tych, którzy starają się bardziej.

Czytaj więcej: VeloBank po raz kolejny doceni młodych artystów. Ruszył nabór do drugiej edycji VeloTalent