Polmic - FB

aktualności

Probówka - po raz czwarty

Probówka 2014 Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski oraz FUNDACJA f.o.r.t.e. zapraszają 16 i 17 grudnia 2014 roku na czwarty cykl wydarzeń „Probówki” - przedsięwzięcia edukacyjnego z dziedziny muzyki współczesnej przydatne dla każdego.

Nowy, otwarty program edukacyjno-muzyczny zorganizowany we współpracy z Uniwersytetem Muzycznym F. Chopina w Warszawie jest adresowany do szerokiego spektrum publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi młodych, w wieku szkolnym i studentów. Prowadzący zajęcia wnikliwie przyglądają się zagadnieniom muzyki współczesnej, ale większość wykładów jest dedykowana osobom niezwiązanym zawodowo z muzyką. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Program czwartego cyklu wydarzeń „Probówki” jest podsumowaniem tegorocznej, pilotażowej edycji. Uczestnicy spotkania zastanowią się w nim nad kondycją muzyki współczesnej dzisiaj.

- Wszyscy wiemy co to jest muzyka. Wątpliwości mogą jednak zacząć się, kiedy ktoś nas o to zapyta. Tutaj dowiemy się co to jest muzyka współczesna, historyczna, poważna, popularna, spektralna, serialna, graficzna - i wiele innych. A także: jak się nazywa nasza współczesność? Dlaczego jakąś muzykę lubimy a innej nie? Czy istnieje awangarda? Dlaczego kompozytor nagle nie może nic napisać? No i tak właściwie, to co z tą muzyką? - tak zapowiada swój wykład Krzysztof Szwajgier (16 grudnia o godz. 17.00).

Spotkanie z kompozytorem Edwardem Sielickim tego dnia, poprzedzi prawykonanie jego Sinfonietty przez uczestników warsztatów pod przewodnictwem Klaudiusza Barana, a cały cykl zwieńczy koncert zespołu The CREW i uczestników „Probówki” – we środę, 17 grudnia o godz. 19.15. W programie koncertu znajdzie się prawykonanie nowej wersji utworu Pawła Mykietyna - Sonatina für Alina na saksofon i orkiestrę kameralną, a także wykonanie Concerto notturno Mikołaja Góreckiego z Krzysztofem Bąkowskim w partii solowych skrzypiec.

Czytaj więcej: Probówka - po raz czwarty

Prawykonanie Koncertu skrzypcowego Agaty Zubel na XIII Festiwalu Muzyki Nowej

XIII Festiwal Muzyki Nowej 2014W czwartek, 18 grudnia 2014 roku o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach odbędzie się koncert Wszystkie wiatry w stanie wojny w ramach XIII Festiwalu Muzyki Nowej. Wystąpi skrzypaczka Katarzyna Duda oraz Orkiestra Muzyki Nowej pod kierunkiem Szymona Bywalca. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W programie znajdą się kompozycje Pawła MykietynaEine Kleine Herbstmusik, Agaty ZubelKoncert na skrzypce i orkiestrę kameralną (prawykonanie) i Zygmunta KrauzeAus aller Welt stammende na 10 instrumentów smyczkowych oraz Antonio Vivaldiego – Zima z cyklu Pory roku.

Organizatorem koncertu jest Śląskie Towarzystwo Muzyczne.

Festiwal Muzyki Nowej organizowany jest od 2001 roku w Bytomiu bądź Katowicach. Podczas kolejnych edycji prawykonano szereg współczesnych dzieł, goszczono kompozytorów z różnych krajów i zorganizowano – poza koncertami – wiele wykładów oraz warsztatów poświęconych muzyce i kompozycji.

Prawykonanie utworu Agaty Zubel dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje – priorytet Zamówienia kompozytorskie, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Projekt został objęty mecenatem Miasta Katowice.

Andrzej Hundziak laureatem Nagrody Pary Prezydenckiej

Nagroda Pary Prezydenckiej za osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieżyJoanna Papuzińska, Andrzej Hundziak, Andrzej Maleszka, Józef Wilkoń i Maciej Wojtyszko - to laureaci nowo ustanowionej Nagrody Pary Prezydenckiej za osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży. Artyści odebrali ją w środę, 10 grudnia 2014 roku na gali w Pałacu Prezydenckim.

- Kontakt dzieci z dobrą, piękną, wartościową sztuką to kwestia kształtowania przyszłych pokoleń Polski, kształtowania gustów, zapotrzebowania na sztukę. Chcielibyśmy, aby w każdym z dzieci, w każdym z młodych ludzi zostało coś, co stanowi ogromną wartość - wolna wyobraźnia - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

W pierwszej edycji nagrody uhonorowani zostali twórcy, którzy wyróżniali się działalnością artystyczną dla młodych odbiorców w ostatnim 25-leciu. Laureatem w kategorii muzycznej został Andrzej Hundziak - jak czytamy w uzasadnieniu – „jeden z nielicznych kompozytorów współczesnych, którzy znaczną część swojej pracy twórczej poświęcili młodym odbiorcom i wykonawcom. (…) Jego utwory chóralne i instrumentalne pozwalają dzieciom na żywy kontakt ze współczesnymi technikami kompozytorskimi. Nie zapomina o nastoletnich melomanach i im zadedykował skomponowaną przed kilku laty Fantazję dla 9 solistów. Twórczość dla dzieci i młodzieży Andrzeja Hundziaka stanowi blisko jedną trzecią jego bogatego dorobku twórczego”.

Czytaj więcej: Andrzej Hundziak laureatem Nagrody Pary Prezydenckiej

Nominowani do nagrody Paszporty Polityki 2014

Paszporty Polityki 2014We wtorek, 9 grudnia 2014 roku ogłoszono listę nominowanych do Paszportów Polityki 2014 - nagrody tygodnika "Polityka". W kategorii muzyki poważnej nominowani zostali: Łukasz Długosz, Dariusz Przybylski oraz Kwadrofonik. Laureatów poznamy 13 stycznia 2015 roku.

Łukasz Długosz nominowany został jako jeden z najciekawszych interpretatorów muzyki fletowej, Kwadrofonik – zespół, który zagra wszystko – zawsze ze smakiem, gustownie, inteligentnie, a Dariusz Przybylski - kompozytor, który woli eklektyzm od eksperymentów.

Nagrody w poszczególnych kategoriach przyznawane są na podstawie wskazań krytyków w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Wyróżniają one utalentowanych, młodych ludzi , którzy swoją działalnością w danym roku wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę i mogą być najlepszymi ambasadorami Polski w świecie. Paszportami Polityki nagradzani są Twórcy wychodzący naprzeciw obowiązującym trendom. Nagroda specjalna, jaką jest Kreator Kultury, trafia w ręce wybitnych osobowości świata artystycznego, za szczególne osiągnięcia w krzewieniu polskiej kultury.

Uroczyste ogłoszenie laureatów nastąpi podczas Gali w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie w dniu 13 stycznia 2015 roku, transmitowanej w Telewizyjnej Dwójce.

Więcej informacji – na stronie: www.polityka.pl/tygodnikpolityka/paszporty

II edycja Konkursu Opus 966 rozstrzygnięta

Opus 966Zakończyła się II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego „Opus 966”, organizowanego w Poznaniu z okazji zbliżającej się 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Pierwszą nagrodę oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania otrzymał Artur Słotwiński (Warszawa) za utwór Baptismós. Laureatem II nagrody i Nagrody „Kompozytor Rezydent Poznańskiego Chóru Kameralnego” został Marek Raczyński (Poznań) za utwór Spiritus Domini, a III nagrodę odebrał Jan Krutul (Białystok) za Sancta Dei Genitrix. Jury przyznało również dwa wyróżnienia, które otrzymali: Szymon Godziemba-Trytek (Bydgoszcz) za utwór Nox praecessit i Jakub Szafrański (Warszawa) za utwór Libera nos, Domine.

„Opus 966” to wyjątkowy konkurs – jego uczestnicy muszą bowiem skomponować swe utwory z... 966 znaków muzycznych. Bardzo rzadko spotyka się również sytuację, by nagrodzone utwory były wykonywane już podczas ogłoszenia wyników. Tego zadania w konkursie „Opus 966” podejmuje się znakomity Poznański Chór Kameralny Bartosza Michałowskiego.

Konkurs „Opus 966” jest organizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Vis Artis przy finansowym wsparciu Miasta Poznania. Patronują mu Prezydent Miasta i Metropolita Poznański. Przewodniczącym Jury konkursu jest ceniony na świecie polski kompozytor - Paweł Łukaszewski. Kolejna edycja konkursu rozpocznie się już w marcu 2015 roku.

Więcej informacji – na stronie: www.opus966.pl i www.facebook.com/opus966

Elektro-symfonia w Kaliszu

Elektro-symfonia Nikolet Burzyńskiej Elektro-symfonia Tumany Nikolet Burzyńskiej zabrzmi 12 grudnia 2014 roku o godz. 19.30 w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej, w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej poprowadzi Adam Klocek.

Idąc na koncert elektro-symfonii Tumany Nikolet Burzyńskiej możemy się spodziewać mocnej dawki muzyki i brzmienia, które wciągają i oczarowują słuchacza z siłą nie znoszącą sprzeciwu, określaną jako narkotyczna. Połączenie nowatorskiej elektroniki z cudownym brzmieniem uhonorowanej nagrodą Grammy Filharmonii Kaliskiej, to obietnica obcowania z pięknem muzyki i brzmienia niedostępnymi na co dzień. Tym bardziej, że po muzykę Nikolet Burzyńskiej sięgają również inni światowej sławy muzycy, tacy jak Hillary Hahn, czy Voix de Strass, a także amerykańskie i australijskie wydawnictwa i stacje radiowe. Była wykonywana m.in. w prestiżowym instytucie IRCAM w Paryżu, festiwalu „La Semaine du Son” w Strasbourgu, czy festiwalu „Next” w Wiedniu.

Nie będzie to pierwsza współpraca Filharmonii Kaliskiej z Burzyńską - przy okazji koncertu symfonicznego Mai Kleszcz i zespołu incarNations kompozytorka pokazała, że piosenki można zinstrumentować z rozmachem Ravelowskim.

- Wszystko wskazuje na to, że powstało kolejne wartościowe dzieło, w którym da się odczuć zarówno moc, jak i subtelność kobiecej wrażliwości, a także atrakcyjne dla słuchaczy elementy stylu Nikolet Burzyńskiej: energetyczne tutti, poetyckie rozmycia brzmieniowe, filmową narrację i brzmienia elektroniczne – mówi Paweł Przezwański, manager kompozytorki.

Wielkie Wirowanie – utwór Jerzego Kornowicza na zakończenie Jazz Jamboree

Jerzy Kornowicz56. Festiwal Jazz Jamboree zakończy premiera utworu Great Spinning skomponowanego przez Jerzego Kornowicza – kompozytora, improwizatora i promotora muzyki. Koncert odbędzie się w piątek, 12 grudnia 2014 roku o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wstęp wolny.

W utworze muzyka komponowana o inspiracji jazzowej spotyka się z muzyką improwizowaną pochodzącą z różnych, choć nie zawsze obcych sobie muzycznych światów: jazzu, wolnej improwizacji, muzyki współczesnej i alternatywnej.

Znakomici i utytułowani soliści - improwizatorzy: Agata Zubel – kompozytorka i śpiewaczka, Andrzej Bauer – wiolonczelista, Cezary Duchnowski – kompozytor, muzyk mediów elektronicznych i pianista; Krzysztof Knittel - kompozytor i muzyk mediów elektronicznych oraz Ryszard Latecki – trębacz, spotkają się z młodymi jazzmanami – członkami Big-Bandu Wydziału Jazzu Szkoły Muzycznej II Stopnia przy ul. Bednarskiej, występując pod dyrekcją Ryszarda Borowskiego i kompozytora utworu – Jerzego Kornowicza.

Wykonanie będzie stanowić premierę utworu powstałego w ramach programu zamówień kompozytorskich Instytutu Muzyki i Tańca.

Na koncercie zabrzmią także utwory: Big-Band Concerto – kompozytora i jazzmana Piotra Wróbla oraz And If You Knew Wouldn’t Do It – kompozytora i jazzmana Bartosza Smorągiewicza.

Organizatorami koncertu są: Polskie Stowarzyszenie Jazzowe i Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Projekt współfinansuje Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Związek Artystów i Wykonawców STOART.

Premiera opery Siergieja Rachmaninowa - w Łodzi

Premiera Aleko Rachmaninowa - w Łodzi12 grudnia 2014 roku Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na premierę opery Aleko Siergieja Rachmaninowa, która dotychczas nie była jeszcze wystawiana w Łodzi. Uczelnia zaprezentuje dzieło pięć razy - poza premierą zaplanowano spektakle 13, 14, 15 i 16 grudnia. Wykonawcami opery będą studenci Akademii Muzycznej w Łodzi i uczniowie Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi.

Aleko to rzadko wykonywana w teatrach operowych 1-aktówka S. Rachmaninowa oparta na dramacie Cyganie Aleksandra Puszkina. Rachmaninow napisał ją jako pracę dyplomową w Konserwatorium Moskiewskim i otrzymał za nią złoty medal w kompozycji. Niezwykła melodyjność i liryzm, splatające się w partyturze Aleko z pełnym uniesienia patosem, są czytelnym nawiązaniem do wielkiej tradycji muzyki rosyjskiej XIX wieku, w tym twórczości Piotra Czajkowskiego.
 

Prapremiera opery Aleko odbyła się w Moskwie w 1892 roku, w Polsce po raz pierwszy była pokazana w Warszawie w 1964 roku przez Operę Objazdową. W Łodzi nie była dotąd wystawiana. Akcja opery rozgrywa się w Rosji w XIX wieku. Zemfira – żona wodza cygańskiego taboru Aleka – pokochała młodego Cygana. Aleko zaskoczył ich na schadzce. Jego wyrzuty i żale kochankowie przyjmują drwinami i śmiechem, co doprowadza do szału zazdrosnego męża. Aleko zabija rywala, a później także opłakującą kochankę Zemfirę. Sam – wyklęty przez społeczność cygańską – musi odejść z obozu.

W spektaklach przygotowanych przez Akademię Muzyczną w Łodzi wystąpią: studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego jako soliści oraz Chór i Orkiestra Symfoniczna tej uczelni, a także tancerze – uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Marcin Wolniewski – szef-dyrygent uczelnianej Orkiestry Symfonicznej. Przedstawienie reżyseruje Piotr Miciński – profesor łódzkiej Akademii, śpiewak operowy współpracujący z wieloma uznanymi teatrami operowymi w Europie, który przez 20 lat związany był z Teatrem Wielkim w Łodzi. Choreografię i ruch sceniczny przygotowała Aleksandra Stanisławska – choreograf i pedagog łódzkiej Szkoły Baletowej, a scenografię i kostiumy – studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi: Paulina Wojnar i Aurelia Fąfara.

Więcej informacji: www.amuz.lodz.pl

Młodzi jazzmani triumfują w Krakowie

Darek DobroszczykDwie najwyższe nagrody dla jazzmanów z Krakowa, trzecia dla Gdańska – takim werdyktem zakończyła się 8 grudnia 2014 roku 38. edycja Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”.

- Polska może się cieszyć długą i niezwykle barwną historią jazzową. Ale to właśnie Ci wspaniali młodzi muzycy są jego przyszłością. Przyszłością i nadzieją – podkreślał zasiadający w jury słynny szwedzki pianista Jan Lundgren, podczas uroczystości rozdania nagród i koncertu laureatów „Jazz Juniors”, który odbył się w poniedziałkowy wieczór w studio S5 Radio Kraków.

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłosiło się 28 zespołów nie tylko z Polski, ale także Danii, Norwegii, Węgier i Rumunii. To jednak Polacy okazali się jego największymi triumfatorami. Grand Prix oraz nagrodę pieniężną wysokości 10.000 zł odebrał zespół Darek Dobroszczyk Trio z Krakowa (na zdjęciu). Drugą – również krakowska formacja The Flash! Trzecia nagroda powędrowała na drugi koniec Polski – do grupy Inner Out z Gdańska.

- To jest konkurs, ale nikt wam nie może wmówić, że jesteście gorsi lub lepsi, bo najważniejsze jest to, że gracie całą swoją duszą, całym sercem. I właśnie to sprawia, że wasza muzyka jest prawdziwa. W ten sposób tworzycie nową historię jazzu – zwracał się do młodych jazzmanów członek jury, włoski multiinstrumentalista Attilio Troiano.

Poza nagrodą finansową debiutujący jazzmani mogą liczyć na wsparcie promocyjne, a to dla startujących w muzyczny świat artystów chyba najcenniejsze trofeum. Organizację ich koncertów potwierdzili już szefowie kilku polskich festiwali. Młodych muzyków oceniali w tym roku przedstawiciele międzynarodowych festiwali, agencji koncertowych i wytwórni płytowych (m.in. Jordi Pujol z wydawnictwa Fresh Sound Records, Eva Thiessen z agencji Karsten Jahnke Konzertdirektion, Jan Lundgren z kapitalnego Ystad Sweden Jazz Festival, Marius Giura z Garana Jazz Festival oraz Attilio Troiano z BasiliJazz – Basilicata Jazz Festival). To daje nadzieję, że laureatów usłyszą już wkrótce również fani jazzu z dalszych części Europy. Nadzieję całkiem realną, bo takie właśnie nagrody spotkały już zwycięzców poprzednich edycji Konkursu.

Więcej na stronie: www.jazzjuniors.pl