26 maja 2016
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Newsy ze świata
La Jeunesse de Chopin PDF Drukuj Email

La Jeunesse de ChopinStowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków we Francji zaprasza na koncert zatytyułowany Młodość Chopina – muzyka kameralna w Warszawie na początku XIX wieku, który odbędzie się 18 maja 2016 roku o godz. 19.00 w Bibliotece Polskiej w Paryżu.

Wystąpi Trio Xanthos, które powstało w wyniku współpracy rosyjskiej flecistki Anny Roux, francuskiego wiolonczleisty Antoine’a Desmarda oraz polskiej pianistki Teresy Janiny Czekaj. Pasja do muzyki kameralnej, zwłaszcza kompozycji mniej znanych, przyczyniła się do zorganizowania koncertu, który wypełnią utwory pochodzące z pierwszych lat XIX wieku. Okres ten, zdominowany przez wielkich romantyków, a zwłaszcza słynne „Pokolenie 1810” (Liszt, Chopin, Mendelssohn, Schumann, Wagner, Verdi...) jest ważnym ogniwem łączącym muzykę klasyków wiedeńskich z narracyjnymi dziełami o dużym ładunku emocjonalnym powstałymi w późniejszych latach dziewiętnastego wieku.

Na program koncertu składają się kompozycje wykonywane w salonach i salach koncertowych w Warszawie na początku XIX wieku. Jest to muzyka, z którą z pewnością zetknął się młody Chopin, gdyż jej echa można odnaleźć w późniejszych dziełach twórcy. Poza Serenadą na wiolonczelę i fortepian Marii Szymanowskiej (1789-1831) w repertuarze znajdzie się Adagio, wariacje i rondo op.78 Johanna Nepomuka Hummla (1778-1837), wykorzystujące temat dziś znany bardziej jako ukraińska piosenka Jechał Kozak zza Dunaju. Zabrzmi także Sonata na fortepian z akompaniamentem skrzypiec bądź fletu i wiolonczeli op. 55 nr 3 Adalbert Gyrowetza (1763-1850) – czeskiego kompozytora, którego utwory często mylone były z dziełami Josepha Haydna. Całość zakończy Trio g-moll op. 63 Carla Marii von Webera (1786-1826), w którym pobrzmiewają echa melodii ludowych.

Share on Facebook
 
Prawykonanie Koncertu altówkowego Hanny Kulenty w Holandii PDF Drukuj Email

Hanna KulentyŚwiatowa premiera Koncertu altówkowego Hanny Kulenty odbędzie się 13 maja 2016 roku o godz. 20.15 w sali koncertowej De Doelen w Rotterdamie. U boku holenderskiej orkiestry Residentie Orkest pod batutą Otto Tauska wystąpi francuska altowiolistka Geneviève Strosser.

Kompozycja powstała w 2015 roku z okazji jubileuszu 50-lecia De Doelen. Jest to rozbudowana orkiestrowa wersja utworu Viola-Viva na altówkę i orkiestrę kameralną z 2013 roku, który został ciepło przyjęty przez krytykę. Jego prawykonanie odbyło się z udziałem holenderskiej orkiestry kameralnej Asko|Schönberg Ensemble oraz Geneviève Strosser, która będzie także wykonawczynią partii solowej orkiestrowej wersji utworu. Podczas koncertu w Rotterdamie odbędzie się także światowa premiera kompozycji Canto ostinato Simeona ten Holta w wersji orkiestrowej Anthony’ego Fiumary. Program uzupełni utwór Down the Rabbit-Hole młodego holenderskiego twórcy Mayke’a Nasa.

Prawykonanie Koncertu altówkowego poprzedzi spotkanie z Hanną Kulenty, które poprowadzi Neil Wallace. Kompozycję można będzie następnie usłyszeć 14 maja w Zuiderstrandtheater w Hadze oraz 15 maja 2016 roku w Theater De Spiegel w Zwolle.

Share on Facebook
 
The Voice Of Thunder PDF Drukuj Email

The Voice of Thunder26 maja 2016 roku o godz. 20.00 w Kaufman Music Center w Nowym Jorku odbędzie się koncert American Modern Ensemble, zatytułowany The Voice Of Thunder: Vocal Music by Percussionist Composers, podczas którego zabrzmi m.in. cykl pieśni „Liquid light” na mezzosopran, fortepian i perkusję Marty Ptaszyńskiej.

W programie znajdą się utwory wokalne napisane przez kompozytorów-perkusistów. Poza cyklem pieśni Marty Ptaszyńskiej, zabrzmią takie kompozycje jak: NO one To KNOW one Andy'ego Akigo, Four Dickinson Songs Roberta Beasera, Three Solitary Songs Warrena Bensona, Two Mothers Arias from Dog Days Davida T. Little'a oraz Summer Songs Roberta Patersona, które podczas koncertu będą miały swoją światową premierę. Wystąpią artyści American Modern Ensemble: Marnie Breckenridge – sopran, Blythe Gaissert – mezzosopran, Sato Moughalian – flet, Benjamin Fingland – klarnet, Blair McMillen i Geoffrey Burelson – fortepian, Matt Ward i Andy Akiho – perkusja, Esther Noh – skrzypce, Arash Amini – wiolonczela.

Share on Facebook
 
„Beatus vir” Łukasza Urbaniaka w Londynie PDF Drukuj Email

Łukasz Urbaniak8 maja 2016 roku w ramach London Festival of Contemporary Church Music (LFCCM) zostanie wykonana kompozycja Łukasza Urbaniaka Beatus vir. Utwór został zakwalifikowany do prezentacji w drodze otwartego konkursu (Call for Scores).

Główną ideą twórców LFCCM jest promocja współczesnej muzyki sakralnej. Począwszy od pierwszej edycji (2002) w ramach festiwalu zaprezentowano kilkaset utworów twórców z całego świata, z czego blisko 60 stanowią dzieła zamówione przez organizatorów, zaś 40 – utwory wybrane w ramach otwartego konkursu.

Tegoroczna edycja festiwalu LFCCM odbędzie się w dniach 7-15 maja 2016 roku. Podczas koncertów zabrzmią utwory chóralne (także z towarzyszeniem organów) m.in. Johna Tavenera, Daniela Knaggsa, Roxanny Panufnik oraz Łukasza Urbaniaka w interpretacji znakomitych wykonawców: The Choir of Gonville & Caius College (Cambridge), The Chamber Choir of University College (Londyn). Kompozycje zostaną wykonane m.in. w: National Gallery, Katedrze św. Pawła, kościele St. Pancras oraz Kolegiacie św. Piotra w Westminsterze.

Utwór Beatus vir powstał w 2014 roku w ramach współpracy z Poznańskim Chórem Kameralnym – podczas I edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Opus 966 Łukasz Urbaniak został laureatem m.in. nagrody Kompozytor Rezydent PCHK. Kompozycja jest dedykowana poznańskiemu zespołowi oraz jego dyrygentowi – Bartoszowi Michałowskiemu.

Więcej informacji – na stronie: www.lfccm.com

Share on Facebook
 
„Sinfonietta” Macieja Bałenkowskiego w Kalifornii PDF Drukuj Email

Now and ThenSinfonietta – Time is ticking na orkiestrę smyczkową Macieja Bałenkowskiego zostanie wykonana podczas koncertów zatytułowanych Now and Then, które odbędą się 30 kwietnia i 1 maja 2016 roku w St. Andrew Presbiterian Church w Yuba City w stanie Kalifornia.

Kompozycja Bałenkowskiego została nagrodzona w międzynarodowym konkursie kompozytorskim VSO Fourth Annual Call for Scores Competition w Yuba City w Kalifornii. Konkurs organizowany przez Veridian Symphony Orchestra otwarty był dla kompozytorów wszystkich narodowości, bez względu na ich wiek. Obok naszego rodzimego twórcy nagrodzeni zostali także Oliver Caplan z Nowego Jorku oraz Australijczyk Andrián Pertout. Utwory wszystkich trzech zwycięzców zabrzmią w wykonaniu Veridian Symphony Orchestra pod batutą Scotta Seatona. Podczas koncertów odbędzie się także światowa premiera Krótkiej serenady na smyczki Deana Estabrooka. Program uzupełnią kompozycje Gustava Holsta, Samuela Barbera oraz Benjamina Brittena.

Więcej informacji – na stronie: www.veridiansymphony.org

Share on Facebook
 
Recital Tomasza Fechnera w Kalifornii PDF Drukuj Email

Tomasz FechnerW środę 26 maja 2016 roku o godz. 19.00 polski gitarzysta Tomasz Fechner zaprezentuje kompozycje Aleksandra Tansmana i Romana Ryterbanda w siedzibie Ventura County Classical Guitar Society w Camarillo w stanie California w USA.

W 2014 roku Fundacja Fulbrighta przyznała młodemu gitarzyście stypendium w USC Thornton School of Music, gdzie obecnie studiuje on pod okiem Williama Kanengisera, założyciela Los Angeles Guitar Quartet. Fechner jest także pierwszym gitarzystą kwartetu gitarowego Orpheo. Wstęp na koncert jest wolny, aczkolwiek organizatorzy zachęcają do przekazywania donacji na dalszą edukację muzyka w Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Będzie on pełnił rolę asystenta w Centrum Muzyki Polskiej, opracowując niedawno pozyskane przez ośrodek archiwa związane z postacią amerykańskiego kompozytora, dyrygenta i pianisty pochodzenia polsko-żydowskiego, Romana Ryterbanda.

Tomasz Fechner urodził się w 1990 roku w Pleszewie. Naukę gry na giaterze rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiował pod kierunkiem Piotra Zaleskiego. Począwszy od 2001 roku brał udział w wielu konkursach gitarowych na terenie Europy, zdobywając liczne wyróżnienia, m.in. III miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Mottola (Włochy) oraz III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Anna Amalia w Weimarze (Niemcy). Tomasz Fechner gra na gitarze znakomitego polskiego lutnika Bogusława Teryksa z 2002 roku.

Więcej inforamcji – na stronie: www.vccgs.com

Share on Facebook
 
Szalone Dni Muzyki w Japonii PDF Drukuj Email

La Nature„Natura” to temat 22. edycji festiwalu La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki. Japońska odsłona jednego z największych na świecie festiwali popularyzujących muzykę klasyczną potrwa od 27 kwietnia do 6 maja 2016 roku. Sinfonia Varsovia i Polska Orkiestra Kameralna wystąpią łącznie z 14 koncertami w Niigata i Tokyo. 

W programie festiwalowych koncertów znajdą się utwory inspirowane naturą, które powstawały na przestrzeni wieków – od renesansu, po czasy nam współczesne. René Martin, twórca festiwalu i jego dyrektor artystyczny, podzielił prezentowane dzieła na kilka kategorii, m.in. cztery pory roku, żywioły (ziemia, powietrze, woda, ogień), noc, kosmos, ogrody, zwierzyniec i krajobrazy.

Polska Orkiestra Kameralna wraz ze skrzypaczką Sayaką Shoji wykona m.in. Cztery pory roku Antonia Vivaldiego, także w wersji przekomponowanej przez Maxa Richtera. W repertuarze Sinfonii Varsovii znajdą się takie dzieła jak Święto wiosny Igora Strawińskiego, Śpiew ptaków Pablo Casalsa, Portrait musical de la nature Justina Heinricha Knechta, oratorium Stworzenie świata Józefa Haydna; poematy symfoniczne: Wełtawa i Z czeskich łąk i gajów Bedřicha Smetany, Step Zygmunta Noskowskiego; koncert na perkusję i orkiestrę Hi-Ten-Yu Isao Matsushita z solistą Eitetsu Hayashi oraz I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego w interpretacji Anny Marii Staśkiewicz. Orkiestrę prowadzić będą: Robert Trevino, Daniel Reuss i Lio Kuokman.

Więcej informacji – na stronie : www.sinfoniavarsovia.org/pl/2016-04-27-la-folle-journ-e-japonia.html

Share on Facebook
Więcej…
 
Festiwal Muzyki Dawnej w Pekinie PDF Drukuj Email

Olga PasiecznikTej wiosny w ramach festiwalu Early Music Season – dorocznego wydarzenia organizowanego przez Forbidden City Concert Hall (FCCH) w Pekinie – wystąpią polscy muzycy: Olga Pasiecznik (na zdjęciu), Marcin Świątkiewicz oraz Michał Gondko. Artyści zaprezentują muzykę dawną podczas sześciu koncertów, które odbędą się między 8 a 24 kwietnia 2016 roku.

W tym roku polscy wykonawcy przeniosą chińskich melomanów w podróż po arcydziełach muzyki baroku. Każdy z nich zaprezentuje program skupiony na motywie z historii muzyki. W trakcie dwóch pierwszych koncertów Olga Pasiecznik, polsko-ukraińska wirtuozka sopranu, wcieli się w historyczne i mitologiczne bohaterki w trzech znanych, ale rzadko grywanych włoskich kantatach Georga Friedricha Händla: Lucrezia HWV 145, Armida abbandonata HWV 105 oraz Agrippina condotta a morire HWV 110. Podczas kolejnych dwóch koncertów Marcin Świątkiewicz wykona trzy słynne koncerty klawesynowe Jana Sebastiana Bacha. Dwa ostatnie wydarzenia zostaną poświęcone repertuarowi lutniowemu z przełomu XVI i XVII wieku, który przez ostatnie 20 lat gromadził lutnista Michał Gondko. W 2015 roku ukazała się jego płyta Polonicum, na której znalazły się kompozycje napisane przez twórców anonimowych oraz pochodzące ze źródeł niemieckojęzycznych – wszystkie w jakiś sposób nawiązujące do polskości.

Polski program kulturalny w Chinach w 2016 roku współorganizowany jest przez Culture.pl i Instytut Polski – Wydział Kultury Ambasady RP w Pekinie.

Więcej informacji – na stronie: www.asia.culture.pl/pl/wydarzenie/polska-muzyka-dawna-w-zakazanym-miescie

Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information