24 października 2016
English (United Kingdom)Polish (Poland)
Newsy ze świata
Warsaw Philharmonic Orchestra & Seong-Jin Cho: 2016 United States tour PDF Drukuj Email

wInstytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zaprasza na koncert warszawskiej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod batutą maestro Jacka Kaspszyka z udziałem Seong-Jin Cho, który odbędzie się w Nowym Jorku 24 października 2016 roku o godz. 20:00.

Amerykańskie tournée warszawskich filharmoników obejmie 14 miast. Podczas koncertu w nowojorskim Alice Tully Hall Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej oraz zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2016 Seong-Jin Cho wykonają I Koncert fortepianowy Chopina.

Warto podkreślić, że będzie to pierwszy występ pianisty w Stanach Zjednoczonych. Szczególnym wydarzeniem będzie także nowojorska premiera takiego ważnego dzieła, jak IV Symfonia Mieczysława Weinberga, której nagranie właśnie przygotowuje Filharmonia Narodowa. Podczas koncertu zostanie również wykonana Uwertura Tragiczna Johannesa Brahmsa.

Więcej informacji – na stronie: www.PolishCulture-NYC.org

Share on Facebook
 
Marian Sawa – Weg & Inspiration PDF Drukuj Email

s24 października 2016 roku o godz. 19:00 w Instytucie Polskim w Wiedniu będzie mieć miejsce recital pt. „Marian Sawa – Weg & Inspiration” w wykonaniu polskich artystek: skrzypaczki Jolanty Sosnowskiej i pianistki Marii Ludwiki Gabryś.

Oprócz znanych utworów, takich jak Tańce Rumuńskie Bartoka, Mazurki Szymanowskiego czy Oberek Bacewicz, w centrum programu „Marian Sawa – Weg & Inspiration” znajdą się przede wszystkim niedawno odkryte kompozycje skrzypcowe Sawy, a kulminacją koncertu będzie z pewnością odnaleziona po śmierci kompozytora przez skrzypaczkę Jolantę Sosnowską jego Sonata (1967) na skrzypce i fortepian, pozostawiona w niedokończonym brudnopisie. Utwór ten skomponowany w skordaturze, wymagający przestrojenia strun skrzypiec, jest niezwykłym eksperymentem, a dzieło to zdaje się być jedyną wirtuozowską sonatą skrzypcową po XIX wieku i jedyną polską sonatą skrzypcową, w której na tak ogromną skalę zastosowana jest ta metoda, zwana fachowo skordaturą.

Więcej informacji – na stronie: http://polnisches-institut.at

Share on Facebook
 
„Exodus 2016" Zygmunta Krauzego PDF Drukuj Email

k22 października 2016 roku w Croatian Music Institute Hall w Zagrzebiu (Chorwacja) odbędzie się premiera kompozycji Exodus 2016 Zygmunta Krauzego w wykonaniu połączonych zespołów Zagreb Soloists oraz Cantus Ensemble pod dyrekcją Berislava Sipusa.

Tak Zygmunt Krauze mówi o najnowszym utworze:
„Kompozytor tworząc utwór myśli tylko o muzyce. To jest naturalne i tak jest prawie zawsze. Jednak zdarza się również, że nie muzyka, a realny świat zewnętrzny jest głównym przedmiotem kompozycji. Tak właśnie jest w przypadku Exodus 2016. Wypędzeni, bezdomni, czekający na pomoc, wystraszeni, bez nadziei, którzy nie mają przyjaciół, którzy spotykają się z wrogością, odrzuceni. Exodus 2016 jest o tych ludziach.

Exodus 2016 nie jest pierwszym utworem, w którym wyraziłem swój sprzeciw wobec otaczającego świata. W 1982 roku powstało Tableau Vivant na orkiestrę kameralną – utwór wyrażający strach, gniew i ból wobec narzucenia w Polsce stanu wojennego. W roku 2007 powstał Hymn do Tolerancji na orkiestrę, symfoniczną, wykonany w Jerozolimie na wzgórzu Armon Hanatziv. Wśród publiczności znaleźli się prezydenci i merowie ponad pięćdziesięciu stolic z całego świata.

Exodus 2016 składa się z dwóch części. Pierwsza wyraża stan emocjonalny przy pomocy wyłącznie narracji muzycznej. Druga część zawiera słowa wypowiadane przez muzyków. Są to słowa–hasła odzwierciedlające beznadziejną sytuację ludzi wypędzonych".

 

Share on Facebook
 
Elbląska Orkiestra Kameralna w Estonii PDF Drukuj Email

EOKElbląska Orkiestra Kameralna w dniach 21 – 22 października 2016 roku koncertować będzie na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej AFEKT, odbywającym się w Tallinie i Tartu. Jednym z ważnych celów koncertu będzie promocja polskiej muzyki współczesnej.

Kameraliści zaprezentują się wraz z kompozytorką i sopranistką – Agatą Zubel oraz jedną z najbardziej utalentowanych estońskich pianistek - Kadri-Ann Sumerą a także Chórem Kameralnym Estońskiej Filharmonii Narodowej. Za pulpitem dyrygenckim stanie Marek Moś.

Koncerty są wynikiem realizacji przez Orkiestrę projektu, który zakłada popularyzację polskiej muzyki współczesnej i jej twórców poza granicami naszego kraju. Elbląska Orkiestra Kameralna zaprosiła do współpracy Agatę Zubel, zaliczaną do grona najlepszych kompozytorów współczesnych w Europie. Podczas koncertu na Festiwalu Muzyki Współczesnej AFEKT będzie można usłyszeć jej kompozycję Pomiędzy odpływem myśli a przypływem snu, inspirowaną wierszami Tadeusza Dąbrowskiego, poety urodzonego w Elblągu. W repertuarze znajdzie się także Litania do św. Klemensa Pawła Łukaszewskiego oraz Naninana Aleksandra Nowaka. Elbląska Orkiestra Kameralna i Chór Kameralny Estońskiej Filharmonii Narodowej prawykonają utwór estońskiej kompozytorki Liisy Hirsch pt. Wings. Nie zabraknie kompozycji jednej z najciekawszych postaci muzyki współczesnej, Enno Poppe.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej AFEKT już od 15 lat odbywa się na południu Estonii w Tartu, a od kilku lat ma również swoją edycję w stolicy, w Tallinie. Do udziału w tegorocznej edycji festiwalu, organizatorzy zaprosili uznanych wykonawców i twórców muzyki współczesnej m.in. Georga Friedrlicha Haasa, Klangforum Wien, Ensemble Adapter. Ideą festiwalu jest ukazanie publiczności aktualnej, współczesnej sceny muzycznej Europy. 

Share on Facebook
Więcej…
 
Zjazd członków sieci European Composer and Songwriter Alliance PDF Drukuj Email

ESCAW dniach 28-30 września 2016 roku w Lublanie na Słowenii odbędzie się zjazd członków sieci European Composer and Songwriter Alliance współfinansowanej przez program Kreatywna Europa – komponent Kultura w ramach obszaru grantowego Sieci Europejskie. Polskimi członkami sieci ECSA są Związek Polskich Autorów i Kompozytorów oraz Związek Kompozytorów Polskich.

Zarówno ZAKR, jak i ZKP są reprezentowane przez dwa komitety działające w obrębie ECSA’y: ZKP w komitecie ECF (skoncentrowany na muzyce alternatywnej), zaś ZAKR w APCOE (obejmujący muzykę popularną). Komitet FFACE (skupiony wokół muzyki filmowej) nie posiada polskiego przedstawicielstwa. Polskimi delegatami odbywającej się konferencji są: Marek Hojda (ZAKR) oraz Miłosz Bembinow (ZKP).

W ramach działalności komitetu ECF od kilku lat odbywają się koncerty towarzyszące zjazdom ECSA’y w różnych państwach europejskich. Przykładem takiego cyklu jest m.in. ECCO (European Contemporary Composers’ Orchestra). W ramach cyklu ECCO w Lublanie zaplanowano dwa koncerty z polskim akcentem: koncert Big Band RTV Słowenia, w trakcie którego wykonany zostanie utwór polskiego kompozytora Piotra Wróbla Dillemma of Mind (28 września), a także koncert Orkiestry Symfonicznej RTV Słowenia, podczas którego zagrany zostanie Anger Ignacego Zalewskiego (29 września).

Wybranie dzieł muzycznych polskich twórców podczas koncertów towarzyszących zjazdowi w Lublanie jest ogromnym wyróżnieniem dla Związku Kompozytorów Polskich. Przede wszystkim to także wielkie wyróżnienie dla autorów tychże dzieł. Warto zwrócić uwagę na to, że na każdy koncert realizowany w ramach ECCO liczba zgłoszeń poszczególnych utworów znacznie przekracza zarówno możliwości wykonawcze, jak i organizacyjne.

Więcej informacji o działalności tej sieci europejskiej – na stronie: http://composeralliance.org/

Share on Facebook
 
„Chopin and Beyond” PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Chopin16 października 2016 roku w Carnegie Hall w Nowym Yorku o godz. 13.00 rozpocznie się cykl koncertów „Chopin and Beyond”.

The New York Conservatory of Music i Marymount College organizują serie koncertów pt. „Chopin and Beyond”, których współorganizatorem jest polski kompozytor Jakub Polaczyk, wykładowca Marymount College.

Podczas koncertu inaugurującego tę inicjatywę wystąpi legendarna wiolonczelistka Christine Walevska, a także dyrektor Chopin Society of New York - Jerzy Stryjniak. Ponadto w pierwszej części przedsięwzięcia wezmą udział uczniowie z The New York Conservatory of Music i Marymount Manhattan College. Muzycy zaprezentują dzieła Bacha, Mozarta, Chopina, Granadosa, a także nowe kameralne kompozycje Jakuba Polaczyka.

Celem kolejnych wydarzeń cyklu będzie promocja muzyki polskiej; planowany jest również konkurs dla kompozytorów polskich.

Share on Facebook
 
„Zamówienia kompozytorskie": premiera w Holandii PDF Drukuj Email

alt9 października 2016 roku o godz. 14.00 w Van Abbemuseum w Eindhoven odbędzie się koncert, podczas którego Gośka Isphording i Maciej Frąckiewicz dokonają premiery utworu litewskiej kompozytorki Justė Janulytė Harp is a Chord na akordeon i klawesyn.

Justė Janulytė studiowała kompozycję w Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz w Konserwatorium im. Giuseppe Verdiego w Mediolanie, jak również na kursach mistrzowskich m.in. u Broniusa Kutavičiusa, Osvaldasa Balakauskasa, Heleny Tulve, Luki Francesconiego i Alessandra Solbiatiego. Jej muzyka znana jest słuchaczom wielu krajów Europy i Ameryki, była wielokrotnie wykonywana w Polsce - utwór Sandglasses na 4 wiolonczele, live electronics i instalację video, Aquarelle na chór oraz Textile na orkiestrę symfoniczną znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” (2011, 2012, 2015), dzieło Elongation of Nights na orkiestrę smyczkową zostało wykonane podczas Sopot Music Festival (2014), zaś kompozycja Silence of the Falling Snow na duet fortepianowy (zamówienie Fundacji Przyjaciół Warszawskiej Jesieni) została zaprezentowana w Akademii Muzycznej w Krakowie podczas polsko-litewskiej konferencji muzykologicznej (2006).

Utwór Harp is a Chord na akordeon i klawesyn został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Artyści wykonają tego dnia również kompozycje Michała Moca (MissA), Sofii Gubaiduliny (Sonata “Et Expecto” na akordeon solo), Yukiko Watanabe (kAtaMarI) oraz Pēterisa Vasksa (Cantate na klawesyn solo).

Więcej informacji - na stronie: http://axeseindhoven.nl

 

Share on Facebook
 
„Tristan i Izolda” Wagnera w reżyserii Trelińskiego na scenie Metropolitan Opera PDF Drukuj Email

w26 września 2016 roku odbyła się inauguracja nowego sezonu 2016/2017 w prestiżowej nowojorskiej Metropolitan Opera, podczas której wystawiono Tristana i Izoldę Richarda Wagnera w reżyserii dyrektora artystycznego Opery Narodowej w Warszawie Mariusza Trelińskiego.

Mariusz Treliński został pierwszym od 1917 roku polskim reżyserem, którego spektakl zainaugurował sezon legendarnego teatru. W przedstawieniu, które otwierało jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Nowego Jorku, wzięły udział największe nazwiska muzyczne naszych czasów: w głównej roli wystąpiła Szwedka Nina Stemme, czołowy dziś sopran dramatyczny na świecie, a całością zadyrygował Simon Rattle.

Spektakl, którego współautorem jest słowacki scenograf Boris Kudlička, jest koprodukcją Amerykanów, Opery Narodowej w Warszawie, Festiwalu w Baden-Baden i chińskiego National Center for Performing Arts w Pekinie, gdzie spektakl zostanie pokazany w przyszłym roku.

Nowojorska premier a spektaklu Mariusza Trelińskiego została owacyjnie przyjęta przez publiczność i zakończyła się kilkuminutowymi owacjami na stojąco. Spektakl obejrzeli nie tylko widzowie Metropolitan – bezpośrednią transmisję z premiery nowojorczycy mogli zobaczyć na Times Square.

Wagę i powodzenie wydarzenia podkreślał w przemówieniu na uroczystej gali dyrektor generalny Metropolitan Opera, Peter Gelb: "Dzisiejsze przedstawienie było niezwykle poruszające i przysłuży się znacznie bardziej społeczeństwu niż odbywająca się w tym samym czasie debata Hillary Clinton - Donald Trump. Takie otwarcie jubileuszowego sezonu pozwala przypuszczać, że będzie to jeden z najlepszych sezonów w historii".

Więcej informacji – na stronie: http://teatrwielki.pl

Share on Facebook
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 5
o naskontaktnasi mecenasi

Copyright © 2002-2011 Polskie Centrum Informacji Muzycznej
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Informujemy, że strona polmic.pl korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Użytkownicy naszego serwisu mogą określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w swojej przeglądarce. Korzystając z naszej strony, wyrażają oni zgodę na używanie cookie.

Akceptuję pliki cookie z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information