polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
„Tak idzie się do Boga” – dramat muzyczny o św. Wojciechu
4 listopada 2017, Gdańsk
XXVII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
8–25 października 2017 roku, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
Recital wokalny w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
25 października 2017 roku, Warszawa
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017 roku

opera/teatr (T)

K M N O P S T W

Teatr Wielki


pl. Dąbrowskiego

90-249 Łódź

tel. (+48 42) 633 99 60

fax (+48 42) 632 07 76

tel./fax (+48 42) 631 95 52

e-mail: teatr@teatr-wielki.lodz.pl

www: www.operalodz.com


Teatr Wielki w Łodzi zainaugurował swoją działalność w 1967 roku. Uroczyste otwarcie obecnego gmachu Teatru nastąpiło 19 stycznia 1967 roku. Nie był to jednak początek działalności Opery Łódzkiej i zespołu baletowego. Pierwszą łódzką premierą Opery był Straszny dwór Stanisława Moniuszki wystawiony na scenie Teatru Nowego 18 października 1954 roku. Nie istniał wtedy jeszcze zespół baletowy, tak więc przedstawienie odbyło się bez mazura. Mimo to publiczność była oczarowana. Były to czasy „opery wędrującej”, bez własnej siedziby, pozycje repertuarowe były prezentowane na różnych scenach łódzkich: w Teatrze Nowym, Teatrze Jaracza, Teatrze Muzycznym, Teatrze Powszechnym.
Balet Teatru Wielkiego powstał nieco później, bo w roku 1957 jako balet Opery Łódzkiej. Założycielem i pierwszym choreografem zespołu był znany polski tancerz Feliks Parnell.
Teatr Wielki w Łodzi jest drugą pod względem wielkości sceną w kraju i jedną z największych w Europie. Do tej pory przygotował ponad 170 premier, a wśród nich wiele prapremier polskich i światowych. Znaczna część tych realizacji weszła na trwałe do polskiej historii sztuki operowej i baletowej.
Teatr Wielki prowadzi także rozległą działalność impresaryjną, dzięki której jego spektakle prezentowane są w krajach całej Europy oraz Stanach Zjednoczonych.
Od początku swego istnienia Teatr Wielki jest miejscem Międzynarodowego Festiwalu „Łódzkie Spotkania Baletowe”, w którym wzięły udział wszystkie najwybitniejsze zespoły z całego świata, z grupami Maurice’a Béjarta, Jiříego Kyliana, Johna Neumeyera, Alicii Alonso, Elisy Monte na czele.
W bieżącym repertuarze, bardzo szerokim i różnorodnym, znajduje się kilkadziesiąt oper i baletów – od klasyki po dzieła współczesne.