polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
III Festiwal Kwadrofonik
14–15 grudnia 2017, Warszawa
III Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej „Mundus Cantat Sopot”
15–17 grudnia 2017 roku, Sopot
II Album muzyki współczesnej dla młodych wykonawców
16 grudnia 2017, Wrocław
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

zespół (L)

A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T V W Z Ł

Lutosławski Quartet


Wrocław

tel. (+48) 509 097 580

fax

tel./fax

e-mail: info@lutoslawskiquartet.com

www: www.lutoslawskiquartet.comZespół powstał w 2007 roku. Wystąpił na wielu festiwalach: „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki „Ensemble”, „Musica Polonica Nova”, „Jazztopad”, Festiwalu Witolda Lutosławskiego „ŁańcuchForum im. Witolda Lutosławskiego w Filharmonii Narodowej, Klara Festival w Brukseli, Ankara Music Festival w Turcji i Gent Festival van Vlaanderen w Gandawie. Koncertował wspólnie z Andrzejem Bauerem, Bruno Canino, Paulem Guldą, Kwartetem Śląskim, Royal String Quartet, Tomaszem Strahlem, Ryszardem Groblewskim, angielskim oboistą Nicholasem Danielem, światowej sławy pianistą, lauratami Konkursu Chopinowskiego – Eugenem Indjicem i Garrickiem Ohlssonem, znakomitym klarnecistą Michelem Lethiec'iem oraz z wybitnymi jazzmanami, takimi jak – Kenny Wheeler, John Taylor i Uri Caine. Wykonał również koncerty na kwartet i orkiestrę Bohuslava Martinů i Arnolda Schoenberga pod batutą Jacka Kaspszyka. W grudniu 2010 roku wystąpił w Operze Brukselskiej na zaproszenie tamtejszego Instytutu Polskiego z koncertem zamykającym Międzynarodowy Rok Chopinowski. W 2013 roku artyści zostali zaproszeni na Hong Kong Arts Festival, YST Conservatory w Singapurze, Hangzhou Theatre w Hangzhou i Forbidden City Concert Hall w Pekinie, a także na koncerty w Sofii, Atenach, Salonikach, Belgradzie i Berlinie (Konzerthaus).
Wraz z zaproszonymi gośćmi – Krzysztofem Jakowiczem i Andrzejem Bauerem dla wytwórni CD Accord zespół nagrał pierwszą na świecie płytę prezentującą twórczość kameralną Witolda Lutosławskiego, która otrzymała nominację do nagrody „Fryderyk” (2009). W 2010 roku ukazała się debiutancka płyta Bridge, na której znalazły się nagrania kwartetów Karola Szymanowskiego, Dymitra Szostakowicza i Marcina Markowicza. W swoim dorobku fonograficznym zespół ma też płyty z utworami na kwartet i fagot z Katarzyną Zdybel oraz z kompletem kwartetów Grażyny Bacewicz (Naxos).
Lutosławski Quartet wykonuje między innymi muzykę XX i XXI wieku, stawiając przy tym nacisk na rozpowszechnianie muzyki polskiej (kompozycje m.in. Lutosławskiego, Bacewicz, Szymanowskiego, a także jednego z członków kwartetu - Marcina Markowicza). Jako zespół artystów wszechstronnych i otwartych na inspiracje muzyczne repertuar współczesny łączy z dziełami muzyki klasycznej, romantycznej i jazzowej. 
Kwartet działa jako jeden z zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

 

aktualizacja: marzec 2015 (ab)