Polmic - FB

festiwal (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego


ul. Dąbrowskiego 26

84-230 Rumia

tel. (+48) 606 403 722

fax

tel./fax

e-mail: festiwalrumia@onet.eu

www: www.festiwal-mr-rumia.pl


  • Dyrektor Festiwalu - Daniel Ptach
  • Dyrektor Artystyczny - prof. Roman Perucki


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi odbywa się corocznie w październiku. Inspiracją do zorganizowania Festiwalu była postać, pracującego przez 26 lat w Rumi, wybitnego muzyka i kompozytora, wielkiego patrioty, humanisty i wychowawcy młodzieży, salezjanina ks. prof. Stanisława Ormińskiego.

W ramach Festiwalu przeprowadzane są trzy konkursy: Konkurs muzyki organowej – dla młodych organistów do 27 roku życia, Konkurs zespołów chóralnych – w trzech kategoriach oceniania i Konkurs na najlepsze wykonanie pieśni religijnej w języku kaszubskim. Festiwal daje możliwość porównania dorobku artystycznego chórów i organistów, jest płaszczyzną wymiany doświadczeń między uczestnikami w zakresie prezentowanych utworów, szczególnie ich interpretacji, jak również poprzez założenia regulaminowe, jest skutecznym promotorem muzyki kompozytorów polskich, co ma szczególne znaczenie w przypadku wykonawców zagranicznych.

Ponadto organizatorzy Festiwalu ogłosili i przeprowadzili pod Patronatem Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego i Inspektora Salezjańskiej Prowincji w Pile, cztery konkursy kompozytorskie: „Pomorski siew św. Wojciecha” – z okazji 1000-lecia chrztu Gdańska i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha – w roku 1997, „Christus natus est nobis – Jubileusz 2000” – z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000 lat Chrześcijaństwa – w roku 2000, „Maria Auxilium Christianorum” – na pieśń maryjną – z okazji 15-lecia Festiwalu – w roku 2003 i „Mater Familiae” – na pieśń o matce – do 15 w roku 2009.

Corocznie w ramach Festiwalu odbywa się seminarium dla dyrygentów na temat związany z problemami wykonawczymi muzyki chóralnej oraz kurs mistrzowski dla młodych organistów, prowadzone przez wybitne autorytety muzyczne. Ważnym elementem Festiwalu są koncerty gościnne, odbywające się na zakończenie każdego konkursu w wykonaniu wybitnych artystów i zespołów profesjonalnych.