polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego „Profesor Mieczysław Nowakowski in memoriam”
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

zespół ()

A B C D E F G H I K L M N O P Q R S T V W Z Ł

LutosAir Quintet


tel. (+48) 501 013 791

e-mail: lutosairquintet@nfm.wroclaw.pl

www: www.lutosairquintet.com


 

 

Skład zespołu:
Jan Krzeszowiec – flet
Wojciech Merena – obój
Maciej Dobosz – klarnet
Alicja Kieruzalska – fagot
Mateusz Feliński waltornia

LutosAir Quintet powstał w 2013 roku, w stulecie urodzin Witolda Lutosławskiego. Jest jednym z zespołów Narodowego Forum Muzyki. Obecnie to jeden z najbardziej aktywnych i wszechstronnych polskich zespołów dętych.

W swoim dorobku ma już koncerty na najważniejszych polskich festiwalach, takich jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Muzyka na Szczytach, Jazztopad, Poznańska Wiosna Muzyczna, HMG Festival czy Szalone Dni Muzyki / La Folle Journée (Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie). Koncertował również w Anglii, Niemczech, Egipcie (w Kairze oraz w słynnej Nowej Bibliotece Aleksandryjskiej) oraz w Danii – w ramach Rudersdal Sommerkoncerter i Bornholms Musikfestival.

Jednymi z ważniejszych wydarzeń w historii LutosAir Quintet były wspólne koncerty z Wayne Shorter Quartet, który tworzą wybitni muzycy jazzowi: Wayne Shorter, John Patitucci, Brian Blade i Danilo Pérez. Podczas Festiwalu Jazztopad i London Jazz Festiwal oba zespoły wykonały napisany specjalnie na tę okazję utwór The Unfolding Wayne'a Shortera. Kwintet współpracował również ze wspaniałymi polskimi muzykami, m.in. z Piotrem Sałajczykiem, Maciejem Frąckiewiczem i z Lutosławski Quartet.

LutosAir Quintet w swoim repertuarze ma m.in. muzykę najnowszą, skupia się również na popularyzacji muzyki polskiej. Wykonał po raz pierwszy w Polsce szereg mniej znanych utworów z literatury światowej oraz wziął udział w prawykonaniach dzieł wielu polskich kompozytorów, w tym Wojtka Blecharza, Pawła Hendricha i Mikołaja Majkusiaka. Rafał Augustyn zadedykował zespołowi swój utwór Rondeau.

aktualizacja: czerwiec 2015 (ai), maj 2017 (iz)