polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
III Festiwal Kwadrofonik
14–15 grudnia 2017, Warszawa
III Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej „Mundus Cantat Sopot”
15–17 grudnia 2017 roku, Sopot
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

orkiestra (S)

A B C E F G H I K L M N O P S T W Ł

Sinfonietta Cracovia - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa


ul. Papiernicza 2

31-221 Kraków

tel. (+48 12) 416 70 75

fax (+48 12) 416 70 77

tel./fax (+48 12) 416 70 78

e-mail: office@sinfonietta.pl

www: www.sinfonietta.pl


Dyrektor: Jurek Dybał
Honorowy Dyrygent Gościnny: Rafael Payare

 

Sinfonietta Cracovia powstała w 1990 roku z inicjatywy grupy wybitnych studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1994 roku przy poparciu znakomitości świata kultury, w szczególności Elżbiety Pendereckiej i Krzysztofa Pendereckiego, orkiestra otrzymała status miejskiej instytucji. Obecnie działa pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa jako Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Muzycy znakomicie odnajdują się zarówno w kanonie dzieł orkiestrowych – zarówno kameralnych, jak i przeznaczonych na znacznie większą obsadę – oraz we wszelkiego rodzaju niekonwencjonalnych projektach artystycznych. Ten profil, uwzględniający szerokie spectrum działalności (od koncertów muzyki klasycznej po występy na festiwalu Unsound), jest wyznacznikiem stylu zespołu.

Od 1992 roku przez 20 lat oblicze orkiestry kształtował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara. Pod jego kierunkiem i z jego udziałem jako koncertmistrza i solisty Sinfonietta Cracovia wypracowała swój indywidualny styl, osiągnęła szereg sukcesów i dokonała wielu nagrań. Nie do przecenienia była też rola Adama Balasa (skrzypka i managera zespołu w latach 1997-2010), który zainicjował wiele przedsięwzięć artystycznych i miał znaczący wpływ na wykreowanie wizerunku zespołu otwartego na różnorodne nurty muzyczne. W latach 2001-2009 dyrygentem gościnnym zespołu był Amerykanin John Axelrod, pod którego kierunkiem, wraz z chórem Camerata Silesia, artyści wzięli udział w realizacji programu BBC: Holocaust. A Music Memorial Film from Auschwitz, dokonując na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau nagrania fragmentów Requiem W.A. Mozarta oraz III Symfonii H.M. Góreckiego. Program ten otrzymał International Emmy Award w roku 2005. W lipcu 2014 roku stanowisko dyrektora artystycznego objął Jurek Dybał - dyrygent, animator życia kulturalnego i muzyk słynnej orkiestry Filharmoników Wiedeńskich. Pod nową dyrekcją Sinfonietta Cracovia rozpoczęła obchody jubileuszu 20-lecia swojej działalności występem podczas II edycji Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego - Poziom 320.

Orkiestra może poszczycić się współpracą z takimi mistrzami batuty, jak Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Christoph Eschenbach, Lorin Maazel, Valery Gergiev czy Ludwig Wicki oraz wybitnymi solistami, takimi jak Maxim Vengerov, Boris Pergamenshikov, Rudolf Buchbinder, Mischa Maisky, Pieter Wispelwey, Ilya Gringolts, Kaja Danczowska, Irena Grafenauer, Barry Douglas, Tabea Zimmermann, Grigori Zhyslin, Konstanty Andrzej Kulka, François Leleux, Isabelle Moretti, Janusz Olejniczak, Piotr Pławner i Radovan Vlatković. Zespół uczestniczył w wielu renomowanych festiwalach w kraju i za granicą (Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”Muzyczny Festiwal w Łańcucie, Schleswig-Holstein Musik Festival, Festival International de Colmar, Białe Noce w Sankt Petersburgu, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Sacrum Profanum, Misteria Paschalia, Festiwal im. Pablo Casalsa w San Juan w Puerto Rico, Musikherbst Westmunsterland) oraz występował w wielu prestiżowych salach koncertowych (Sala Filharmonii Narodowej w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne i Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Filharmonia i Konzerthaus w Berlinie, Herkulessaal w Monachium, Sala Casino w Bazylei i Tonhalle w Zurichu, Teatr Mogador w Paryżu i Palais des Festivals w Cannes, Auditorio Nacional w Madrycie, teatry w Brescii, Neapolu i Parmie czy Filharmonia w Stambule). Część muzyków orkiestry wzięła udział w jubileuszowym projekcie „Polish Festival Orchestra” pod kierownictwem Krystiana Zimermana, obejmującym 40 koncertów w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz nagranie płyty dla wytwórni Deutsche Grammophon z koncertami fortepianowymi F. Chopina (1999).

Liczne nagrania radiowe, telewizyjne i na płytach CD są istotnym polem działalności Sinfonietty. Zespół współpracował z Telewizją Polską, Telewizją Polonia, TV ARTE, BBC Classical Music Television, TV Antenne na Cyprze, Radiem Niemieckim, Polskim Radiem. Nagrywał dla wytwórni Arion, Channel Classics, CD Accord i DUX. Artyści mają na swoim koncie także nagrania do filmów i seriali wyreżyserowanych m.in. przez Agnieszkę Holland, Janusza Zaorskiego, Jana Komasę czy Jana Kidawę-Błońskiego. Wśród najnowszych realizacji znajduje się m.in. ścieżka dźwiękowa do filmu Miasto '44. Orkiestra wielokrotnie występowała też na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Sinfonietta Cracovia ma swoją siedzibę w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie.

 
aktualizacja: marzec 2015 (ab)