polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Konferencja Naukowa „(Od)głosy współczesności. Muzyka wokalno-instrumentalna początku XXI wieku”
17 listopada 2017, Szczecin
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Warszawska premiera oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

festiwal (G)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S U V W Ł Ź

Gliwicki Festiwal Bachowski


Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych, ul. Studzienna 4

44-100 Gliwice

tel. (+48 32) 231 55 36

fax

tel./fax

e-mail: kikgliwice@gmail.com

www: www.kikgliwice.com


Gliwicki Festiwal Bachowski jest odbywającą się rokrocznie od 2000 roku cykliczną imprezą kulturalną o zasięgu międzynarodowym.

W swojej historii niejednokrotnie gościł najwybitniejszych wykonawców krajowych i zagranicznych, którzy dzięki festiwalowi mogli się po raz pierwszy zaprezentować publiczności śląskiej. Gośćmi festiwalu byli m.in. klawesyniści: Allan Rasmussen (Dania), Lorenzo Feder (Włochy), Elżbieta Stefańska, Władysław Kłosiewicz, skrzypkowie: Johannes Pramsohler (Włochy), Lilia Slavny (Izrael), Agata Sapiecha, Konstanty A. Kulka, wiolonczelista Andrzej Bauer, gambista Marc Caudle (Anglia), zespoły : Arte dei Suonatori, Concerto Polacco, Il Tempo, La Tempesta, Haagsche Hofmuzieck, Cracovia Danza.

Festiwal jest najstarszą w regionie imprezą, dającą słuchaczom możliwość zobaczenia i usłyszenia na żywo dawnych instrumentów muzycznych. Wielokrotnie odbywały się na nim polskie prawykonania utworów Jana Sebastiana Bacha oraz innych kompozytorów epoki baroku, co wpisuje wydarzenie w nurt najbardziej znaczących imprez tego typu w kraju. Ideą festiwalu jest ukazanie twórczości Bacha jako centrum nowożytnej muzyki, oraz nieustającego źródła inspiracji dla twórców różnych gatunków muzycznych. Dzięki temu jego formuła obejmuje oprócz muzyki dawnej wykonywanej na instrumentach z epoki i zgodnie z historycznymi zasadami także m.in. spektakle taneczne, muzykę jazzową i rozrywkową. Na przestrzeni lat festiwal stał się już uznaną marką kojarzoną z regionem w skali międzynarodowej, promując także walory turystyczne i historyczne regionu oraz jego zabytków.

Organizowany jest przy współudziale Samorządu Miasta Gliwice.