Polmic - FB

festiwal (M)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S U V W Ź

Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Gitarowy im. Czesława Droździewicza


Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Fryderyka Chopina; Sądeckie Towarzystwo Muzyczne

33-300 Nowy Sącz

tel. (+48 18) 442 93 3

fax (+48) 698 740 401

tel./fax (+48 18) 443 40 70

e-mail: sekretariat@psm.nowysacz.pl

www: festiwalgitarowy.krynica-zdroj.pl


Najstarszy festiwal gitarowy w Polsce, impreza towarzysząca Międzynarodowemu Konkursowi Gitarowemu im. Czesława Droździewicza. Krakowskie Dni Muzyki Gitarowej - jak pierwotnie nazwano wydarzenie - zostały powołane do życia w 1985 roku za sprawą pedagoga z krakowskiej szkoły muzycznej i instruktora gitary w Krakowskim Domu Kultury - Czesława Droździewicza. Dzięki jego działalności na rzecz rozwoju kultury muzycznej, w małopolskiej stolicy zaczęli pojawiać się wirtuozi światowego formatu, m.in.: Jorge Morel, Jorge Cardoso, bracia Assad, John Scofield, czy Al di Meola. Tradycją festiwalu stało się zapraszanie najbardziej pożądanych nazwisk gitarystyki klasycznej. Festiwal jest wydarzeniem cyklicznym: w latach 1985-2010 odbywał się każdego roku, w 2010 roku formuła tak uległa zmianie i od tej pory, wraz z częścią konkursową, organizowany jest co dwa lata.

Od 1985 do 2002 roku za organizację wydarzenia odpowiedzialny był Krakowski Dom Kultury, który - ze względu na restrukturyzację - dwukrotnie zmienił w tym czasie swą nazwę: w 1993 roku na Wojewódzki, w 2000 roku na Małopolski Ośrodek Kultury. Od roku 2002 opiekę nad festiwalem i konkursem sprawują Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu oraz Sądeckie Towarzystwo Muzyczne. W 1994 roku zmarł twórca i dyrektor artystyczny wydarzenia Czesław Droździewicz. Śmierć ta spowodowała dwie zasadnicze zmiany administracyjne: odpowiedzialność za artystyczną oprawę spoczęła na wychowanku inicjatora festiwalu, jednocześnie laureacie krakowskiego konkursu - Adamie Zalasie; festiwal i część konkursowa w 1995 roku zyskały patrona - Czesława Droździewicza. Od 2020 roku funkcję dyrektora artystycznego pełni Zbigniew Dubiella.

W ramach festiwalu odbywają się wykłady, lekcje mistrzowskie przeznaczone dla uczestników konkursu oraz koncerty zaproszonych przez organizatorów gości. Formuła przewiduje zakup karnetu dla uczestnika biernego, który zostanie uprawniony do partycypowania w formie obserwatora we wszystkich wydarzeniach towarzyszących.

aktualizacja: 2021 (af)