Polmic - FB

zespół (T)

{ A B C D E F G H I J K L Ł M N O P Q R S T V W Z

Trio Polskie


Kontakt: Arkadiusz Dobrowolski
ul. Piotrkowska 44/11

80-180 Gdańsk

tel. (+48) 606 786 843

fax (+48 58) 304 72 99

e-mail: triopolskie@eranet.pl

www: www.triopolskie.pl


Trio Polskie zostało założone pod koniec 1999 roku przez skrzypka Sebastiana Gugałę i wiolonczelistę Arkadiusza Dobrowolskiego. Do maja 2001 roku zespół współpracował z Marcinem Sikorskim. Od czerwca 2001 roku Trio występuje z pianistą Tomaszem Bartoszkiem.
W 2000 roku Trio Polskie czterokrotnie brało udział w międzynarodowych konkursach odnosząc duże sukcesy. W kwietniu zespół zdobył I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona konkursu. Nagrodę tę przyznał prof. Detlef Kraus w imieniu Międzynarodowego Towarzystwa Brahmowskiego w Hamburgu. Zaledwie miesiąc później zespół brał udział w Międzynarodowym Konkursie Interpretacji im. Pierra Lantiera w Paryżu, gdzie otrzymał I nagrodę - Grand Prix i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Pierra Lantiera. Wkrótce potem kameraliści zaleźli się w gronie laureatów VII Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Portschach (Austria), gdzie otrzymali III nagrodę. W październiku tego samego roku muzycy uczestniczyli w 51. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. G. B. Viottiego, gdzie otrzymali III nagrodę oraz nagrodę publiczności.
Pomiędzy konkursami, w sierpniu 2000 roku, Trio Polskie zostało zaproszone na kurs mistrzowski w klasie Isaaca Sterna. To wyróżnienie spotkało tylko cztery zespoły. Jednak z powodu choroby mistrza kurs odbył się pod kierunkiem Kwartetu Smyczkowego Miró z Juilliard School of Music w Nowym Jorku.
Zespół występował na ważnych koncertach w Lucernie (Szwajcaria), Paryżu, Lyonie, Vercelli (Włochy), Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Bydgoszczy, Sopocie, Bytomiu, jak również wziął udział w festiwalach: Gdańska Wiosna 2000, Musica Nos Unit (Gdańsk), X Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych (Katowice), XVIII Ogólnopolskim Festiwalu "Tydzień Talentów" (Tarnów), Ogólnopolskiej Sesji Artystyczno-Naukowej w 25 rocznicę śmierci D. Szostakowicza, Krośnieńskiej Wiośnie Muzycznej oraz Radomskich Spotkaniach Młodych Kameralistów.
Po udanym występie podczas "Tygodnia Talentów" w Tarnowie Trio Polskie uzyskało od znanych krytyków muzycznych rekomendacje do promocji ogólnopolskiej.
Zespół dokonał nagrań dla Polskiego Radia w Studio S1 w Warszawie.
Na przełomie maja i czerwca 2001 roku Trio Polskie brało udział w kursie mistrzowskim "Stern Music Workshop", który odbył się w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Trio uczestniczyło w zajęciach pod kierunkiem takich profesorów jak: Isaack Stern, Henry Meyer, Emanuel Ax oraz muzyków kwartetów: Guarneri Quartet, Juliard Quartet, Emmersson Quartet. Kurs zakończył się koncertem Tria Polskiego w Carnegie Hall.
W sierpniu 2001 roku podczas Międzynarodowego Kursu Muzyki Kameralnej prowadzonego przez Henry Meyera i Josepha Kalichsteina Trio wystąpiło w sali KKL w Luzernie. W 2002 roku Trio Polskie koncertowało w Japoni , Austrii i Norwegii, biorąc udzial m.in. w Międzynarodowej Akademii Muzycznej Prag-Wien-Budapeszt w Reichenau (Austria) oraz w Miedzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Trondhaim (Norwegia) i Festiwalu Muzyki Współczesnej w Szczecinie.
Zespół doskonalił swoje umiejętności u takich profesorów jak - Maria Szwajger-Kułakowska, Marian Lapsansky i Frans Helmerson, a także u muzyków Grieg Trio i National Enseble z Londynu.
W sierpniu 2002 roku zespól dokonał nagrania dla austriackiego Radia ORF w Wiedniu.
W 2002 roku Trio Polskie uzyskało stypendium Ministra Kultury.
W 2003 muzycy nagrali wraz z francuskim klarnecistą J. M. Fessardem Kwartet na Koniec Czasu Oliviera Messiaena dla wytwórni DUX. Brali także udział w festiwalach muzycznych w Polsce , Norwegii i Tunezji.