Polmic - FB

opera/teatr (T)

G K M N O P S T W

Teatr Muzyczny


ul. Północna 47/51

91-425 Łódź

tel. (+48 42) 678 35 11

fax (+48 42) 678 26 12

tel./fax (+48 42) 678 19 01

e-mail: info@teatr-muzyczny.lodz.pl

www: www.teatr-muzyczny.lodz.pl


Teatr Muzyczny w Łodzi jest jedną z najpopularniejszych scen w kraju i najstarszym teatrem muzycznym w Łodzi. Swój początek datuje w roku 1945, kiedy to zespół artystów i pracowników sceny wileńskiej „Lutnia”, pod wodzą wspaniałego artysty i człowieka – Władysława Szczawińskiego – zawitał do Łodzi i pokonawszy trudności lokalowe i finansowe, dał w listopadzie 1945 roku pierwsze przedstawienie komedii muzycznej pt.: Podwójna buchalteria. W marcu 1946 roku „Lutnia” – bo taką nazwę teatr wówczas nosił – zaprezentowała publiczności Króla włóczęgów Rudolfa Frimla i tym samym rozpoczęła działalność artystyczną. W 1963 roku „Lutnia” przeniosła się do nowego gmachu przyjmując nazwę Teatr Muzyczny, także ze względu na mający się wkrótce poszerzyć zakres repertuaru.
W ciągu prawie sześćdziesięciu lat istnienia Teatr Muzyczny w Łodzi zrealizował ponad dwieście premier z klasycznego repertuaru operetkowego, musicalowego i komedii muzycznej. Wielkim wydarzeniem artystycznym stała się polska prapremiera słynnego musicalu Jerry’ego Bocka Skrzypek na dachu w 1983 roku, w realizacji Marii Fołtyn i ówczesnego dyrektora Rajmunda Ambroziaka.
Na scenie łódzkiego Teatru Muzycznego występowali najznakomitsi artyści polscy, m.in.: Jadwiga Kenda, Beata Artemska, Bernard Ładysz, a spektakle realizowali wybitni twórcy – reżyserzy, scenografowie i choreografowie. Obecnie młody, ambitny i utalentowany zespół artystyczny sprawia, że realizowane pozycje charakteryzuje wysoki poziom wykonawczy, świeżość i młodzieńcza ekspresja.
W ostatnich latach Teatr Muzyczny w Łodzi jest częstym gościem scen zagranicznych (Niemiec, Danii, Austrii i Szwajcarii), a podczas kilkudziesięciu zagranicznych tournées zaprezentował setki przedstawień (m.in.: Barona Cygańskiego, Zemstę nietoperza, Mistrza walca, Galę), zawsze spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i dużym uznaniem krytyki. Potwierdziły to kilkukrotne zaproszenia do Filharmonii Berlińskiej i Międzynarodowego Centrum Kultury ICC w Berlinie. Teatr Muzyczny w Łodzi jest też stałym gościem krajowych festiwali, m.in.: w Krynicy, Sanoku i Wrocławiu.