polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXVII Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych
8–25 października 2017 roku, Katowice
„Mózg Festival”
XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych
Recital wokalny w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
25 października 2017 roku, Warszawa

orkiestra (O)

A B C E F G H I K L M N O P S T W Ł

Orkiestra Akademii Beethovenowskiej (Beethoven Academy Orchestra)


kontakt: Marcin Klejdysz

Kraków

tel. (+48) (0) 505 014 962

fax

tel./fax

e-mail: info@akademiabeethovenowska.pl

www: www.akademiabeethovenowska.pl


Najmłodsza obecnie w kraju profesjonalna orkiestra symfoniczna. Tworzą ją pasjonaci - najwybitniejsi studenci i absolwenci europejskich uniwersytetów muzycznych takich, jak Akademia Muzyczna w Krakowie, Hochschule Für Musik Und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, Hochschule für Musik w Karlsruhe, Royal Music Conservatoire w Brukseli, Conservatoire International de Musique w Paryżu oraz Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu.
Zespół zawiązał na stałe współpracę w 2003 roku, po sukcesach na 53 festiwalu Jünger Künstler Bayreuth. W 2005 roku, za sprawą Elżbiety Pendereckiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, zadebiutowała na IX Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie, gromadząc wyśmienite recenzje w prasie oraz otrzymując wiele zaproszeń do udziału w prestiżowych festiwalach w kraju i zagranicą. W tym samym roku nagrana zostaje pierwsza studyjna płyta z muzyką polską dla wytwórni DUX. Artystyczną pieczę nad zespołem pełni od samego początku koncertmistrz Marcin Klejdysz - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, wychowanek Roberta Kabary.
Akademia Beethovenowska pracuje pod dyrekcją wybitnych dyrygentów - Krzysztofa Pendereckiego, Piotra Sułkowskiego, Macieja Tworka, Pawła Przytockiego, Marka Pijarowskiego, Łukasza Borowicza, Fausto Nardiego oraz współpracuje z solistami młodego pokolenia - Wojciechem Pławnerem, So-Ock Kim, Bartoszem Koziakiem, Katarzyną Dudą, Franco Fiagiollim, Janem Krzeszowcem i innymi.
W opinii telewizji, radia i prasy, zaistnienie zespołu zostało zaliczone do najciekawszych wydarzeń kulturalnych 2005 roku. W lipcu 2006 zespół nagrał kolejną płytę dla amerykańskiej wytwórni Centaur Record na zaproszenie saksofonisty Gregory Banaszaka.