Polmic - FB

sesje aktualne (I)


II Forum Gitary i Akordeonu "Skład instrumentalny gitara i akordeon” – Gdańsk, 9-10 maja 2015


Organizator:  Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku

Tegoroczna edycja Forum poświęcona jest historii i teraźniejszości artystycznej koegzystencji dwu instrumentów – gitary i akordeonu – w różnych gatunkach muzyki.

W gronie prelegentów konferencji znajdą się artyści, którzy znaczną część swojej działalności artystycznej poświęcili duetowi gitara i akordeon bądź bandoneon. Będą to więc głównie relacje z pierwszej ręki dotyczące ich repertuaru i problemów wykonawczych specyficznego składu, który dopiero od lat 80-tych XX wieku utorował sobie drogę na estrady koncertowe. Oba instrumenty dość późno zaistniały w muzyce XX wieku, zaś ich duet to zjawisko jeszcze nowsze.

Dla Krzysztofa Celińskiego i Zbigniewa Koźlika pisali utwory m.in. tacy twórcy jak Zbigniew Wiszniewski, Zbigniew Bargielski, Jacek Rabiński, Edward Sielicki; Bogdan Dowlasz wraz z gitarzystą Jerzym Nalepką i flecistą Antonim Wierzbińskim tworzyli Trio Łódzkie, które koncertowało w Polsce i zagranicą, m.in. dokonując prawykonań dzieł Jerzego Bauera, Bogdana Dowlasza, Bronisława Kazimierza Przybylskiego. Marcela Halmova zaprezentuje czeską literaturę z udziałem gitary i akordeonu z lat 70-tych i 80-tych XX wieku, m.in. utwory Vaclava Trojana, Petra Fiali, Jana Truhlara, które należą do klasyki tego składu wykonawczego. Monika Dżuła-Radkiewicz, która poświęciła swoją pracę doktorską twórczości gitarowej Mario Castelnuovo-Tedesco, przedstawi jego mniej znany utwór Morning in Iowa' op.158 na klarnet, akordeon, gitarę, kontrabas i perkusję, jedno z pierwszych w historii zestawień gitary i akordeonu. Michał Nagy opowie i tradycji i współczesności repertuaru na duet bandoneonu i gitary, muzyki, którą propaguje wraz z bandoneonistą Klaudiuszem Baranem. Wystąpienie Elżbiety Rosińskiej poświęcone będzie muzykom działającym w XIX wieku na Wyspach Brytyjskich, którzy w swojej działalności koncertowej, pedagogicznej czy kompozytorskiej wykorzystywali gitarę oraz koncertinę – nowy instrument wynaleziony przez Wheatstone'a, który w krótkim czasie zyskał wielką popularność. Marcin Kozioł i Szymon Jabłoński tworzący zespół 69 Duo opowiedzą o swojej drodze do budowania repertuaru na duet gitary i akordeonu. Uzupełnieniem głównej tematyki konferencji będzie prezentacja twórczość gitarowej Edwarda Bogusławskiego (Wojciech Gurgul), wykład Jakuba Niedoborka poświęcony roli muzyki flamenco w rozwoju kreatywności gitarzysty oraz rozważania Mikko Luomy dotyczące roli czynnika nowości w naszym postrzeganiu muzyki współczesnej.  

W programie Forum - oprócz wystąpień prelegentów z Polski i zagranicy - zaplanowano także koncerty studentów i zaproszonych gości. 9 maja 2015 roku o godz.18.00 w Sali Kameralnej S-2 Akademii Muzycznej w Gdańsku wystąpi duet Michał Nagy (gitara) i Klaudiusz Baran (bandoneon). Artyści wykonają obok utworów Astora Piazzolli także muzykę innych twórców z kręgu tanga argentyńskiego: Anselmo Aieta (1896-1964), Tomas Gubitsch (ur.1957). Pierwszy z nich to bandoneonista, drugi – jest gitarzystą. Program koncertu 10 maja 2015 roku o godz.17 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku wypełni muzyka dawna i najnowsza w wykonaniu fińskiego duetu Petri Kumela (gitara) i Mikko Luoma (akordeon) . Artyści wykonają muzykę Carla Philippa Emanuela Bacha, Domenico Scarlattiego, a także Sinistro Jukki Tiensuu oraz najnowsze dzieło Harri Suilamo na gitarę i akordeon. Będzie to prawykonanie światowe. Oba duety tworzą prawdziwi mistrzowie swoich instrumentów, artyści koncertujący na całym świecie, mający w swoim dorobku fonograficznym wiele płyt. Wszyscy też aktywnie współpracują z kompozytorami.

 

II Forum Gitary i Akordeonu w Gdańsku
Skład instrumentalny gitara i akordeon. Historia-repertuar-problemy wykonawcze
Akademia Muzyczna w Gdańsku, 9-10 maja 2015
program

 
sobota 9.05.2015, Sala S-2

12.30 otwarcie II Forum Gitary i Akordeonu

12.45 muzyczny wstęp – 69 Duo (Marcin Kozioł – gitara, Szymon Jabłoński - akordeon)

13.00 Akordeon, gitara - powinowactwo dusz
Zbigniew Koźlik (UMFC, Filia w Białymstoku)

14.00 Repertuar na gitarę i akordeon w kontekście naszch doświadczeń
Szymon Jabłoński, Marcin Kozioł (studenci AM, Gdańsk)

14.30 Mario Castelnuovo-Tedesco - ,,Morning in Iowa'' op. 158 na klarnet, akordeon, gitarę, kontrabas i perkusję
Monika Dżuła-Radkiewicz (AM, Gdańsk)

14.50 przerwa obiadowa

15.30 Gitara w twórczości Edwarda Bogusławskiego
Wojciech Gurgul (student AM, Katowice)

16.20 How new is New Music?
Mikko Luoma (Turku University of Applied Sciences)

18.00 koncert duetu Klaudiusz Baran- bandoneon, Michał Nagy – gitara
w programie: Anselmo Aieta, Tomas Gubitsch, Fritz Kreisler, Astor Piazzolla


niedziela, 10.05.2015, Sala S-2

10.30 muzyczny wstęp – B.Dowlasz – Bagatella, Damian Król - gitara

10.45 Gitara i akordeon - garść asocjacji, refleksji i facecji z własnej perspektywy twórcy, wykonawcy i nauczyciela
Bogdan Dowlasz (AM, Łódź)

11.30 Flamenco – droga do kreatywnego myślenia muzycznego
Jakub Niedoborek (UMCS, Lublin)

12.30 Gitara i koncertina w wiktoriańskiej Anglii
Elżbieta Rosińska (AM, Gdańsk)

13.00 Duet gitary i bandoneonu - tradycja i współczesność
Michał Nagy (AM, Kraków)

13.45 przerwa obiadowa

14.45 muzyczny wstęp – J.Feld – Miniatury na skrzypce, gitarę i akordeon
Joanna Deptuła – skrzypce, Konrad Ingielewicz – gitara, Wojciech Bakłażec - akordeon

15.00 Česka akordeonova škola
Marcela Halmova (Konserwatorium Muzyczne, Ostrawa)

15.30-16.30 dyskusja panelowa

17.00 Sala Koncertowa - koncert duetu Petri Kumela-gitara, Mikko Luoma–akordeon (Finlandia)
w programie: J.M. Sánchez-Verdú, C.P.E. Bach, H. Suilamo (prawykonanie), D.Scarlatti, J.Tiensuu

Patronat medialny nad Forum objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Kontakt:

prof.Elżbieta Rosińska elzbietarosinska@gmail.com

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.