Polmic - FB

kursy aktualne (I)


I Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Dawnej - Dwór Sarny, 24-30 lipca 2015


Organizator:  Stowarzyszenie Musica Humana

Wykładowcy:
  • Piotr Kusiewicz (Akademia Muzyczna, Gdańsk) tenor
  • Jakub Burzyński (La Tempesta) kontratenor
  • Martyna Pastuszka (Orkiestra Historyczna) skrzypce
  • Arno Paduch (Johann Rosenmüller Ensemble) cynk
  • Wim Becu (Oltremontano) puzon

________________________________________

W dniach 24-30 lipca 2015 roku w Dworze Sarny położonym pomiędzy Górami Stołowymi a Sowimi odbędą się muzyczne kursy mistrzowskie w specjalności śpiewu solowego, cynku, skrzypiec barokowych i dawnego puzonu. Tematem Letniej Szkoły jest muzyka pierwszej połowy siedemnastego wieku, w szczególności twórczość Claudio Monteverdiego.

Jego monumentalne Gloria in excelsis, obok solowych występów uczestników szkoły, zabrzmi na koncercie finałowym, wykonane wspólnymi siłami wszystkich uczestników.

Wykładowcami kursów będą uznani specjaliści wykonawstwa muzyki dawnej: Piotr Kusiewicz i Jakub Burzyński (śpiew solowy), Martyna Pastuszka (skrzypce barokowe), Arno Paduch (cynk) oraz Wim Becu (puzon barokowy).

Zajęcia i koncerty odbywać się będą w otoczeniu Dworu Sarny (niem. Schloss Scharfeneck) – obiektu w trakcie intensywnej rewitalizacji, położonego w miejscowości Ścinawka Górna w powiecie kłodzkim.

Program Letniej Szkoły 2015 obejmuje lekcje indywidualne w poszczególnych klasach wokalnych i instrumentalnych, pracę w zespołach kameralnych, koncert wykładowców kursu w Pałacu Letnim oraz koncert finałowy uczestników w dworskiej Kaplicy św. Jana Nepomucena.

Uczestnicy, oprócz udziału w wykonaniu Glorii Monteverdiego, będą mogli zaprezentować podczas koncertu finałowego utwory kameralne przygotowane podczas zajęć z wykładowcami. Będzie to niepowtarzalna okazja do pracy w ramach oryginalnego instrumentarium nad repertuarem niezwykle rzadko w Polsce wykonywanym.

Dodatkową atrakcją Szkoły będzie wycieczka do pobliskiego, niedawno odrestaurowanego obiektu klasztornego w czeskim Broumovie.

Uczestnicy oraz wykładowcy rozlokowani będą w okolicznych obiektach zabytkowych i gospodarstwach agroturystycznych, z zapewnionym całodziennym wyżywieniem.

Zajęcia indywidualne odbywać się będą na terenie Dworu Sarny oraz Pałacu Letniego. Do dyspozycji uczestników będą kompetentni korepetytorzy: Barbara Świderska (pozytyw), Anna Fijałkowska (pozytyw), Andrzej Zawisza (klawesyn).

Bezpośrednie sąsiedztwo Gór Stołowych oraz Gór Sowich zapewni niezwykłe warunki pracy, sprzyjające skupieniu na doskonaleniu umiejętności.

Działająca w czasie trwania Szkoły kawiarnia ułatwi integrację uczestników, stanowić będzie naturalne miejsce do odbywania swobodnych dyskusji na temat muzyki barokowej przy filiżance kawy, lampce wina czy kuflu lokalnego piwa.

________________________________________

Program Letniej Szkoły 2015
24-25 lipca Przybycie wykładowców i uczestników kursu
25 lipca Powitanie uczestników – inauguracja Letniej Szkoły
25-28 lipca Zajęcia indywidualne
26 lipca Koncert lektorów
28 lipca Wycieczka do Broumova
29-30 lipca Próby muzyczne Gloria in excelsis
30 lipca Koncert finałowy

________________________________________

Kurs przeznaczony jest dla studentów i absolwentów uczelni muzycznych, posiadających pewne doświadczenie oraz biegłość techniczną w swojej dziedzinie. Główny nacisk podczas zajęć położony będzie na interpretację i stylowe wykonanie muzyki kameralnej wczesnego baroku, ze szczególnym uwzględnieniem pracy w małych zespołach, w ramach interakcji wokalno-instrumentalnej. To jedyna w swoim rodzaju okazja do wykonania rzadko spotykanego repertuaru z udziałem cynku, skrzypiec, puzonu i głosów.
Z uwagi na określony profil repertuarowy tegorocznej Szkoły, zachęcamy uczestników do skupienia się na twórczości kompozytorów pierwszej połowy XVII wieku. Wybrane utwory kameralne z tej grupy będą zaprezentowane podczas koncertu finałowego.

________________________________________

KOSZT UCZESTNICTWA W KURSIE WYNOSI 1000 PLN
Powyższa suma obejmuje opłatę za kurs, noclegi w dwuosobowych pokojach oraz całodzienne wyżywienie (trzy posiłki) przez okres trwania Szkoły.
Zainteresowanych udziałem w kursach prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego (kliknij tu) oraz wpłatę 1.000 zł na konto organizatora:
Stowarzyszenie Musica Humana z siedzibą w Warszawie
PL76 2030 0045 1110 0000 0396 5940 Bank BGŻ SWIFT: GOPZPLPW najpóźniej do 15 lipca 2015 r.
W tytule wpłaty prosimy wpisać: „Opłata za kurs”

 
Więcej informacji - na stronie: www.dworsarny.pl/i-letnia-szkola-muzyki-dawnej/

Kontakt:

Anna Fijałkowska (koordynator)
tel. +48 605 105 426
mail@latempesta.pl

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.