Polmic - FB

indeks osób (V)


VI Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy – Łódź, 26–29 IV 2021


Organizator:  Katedra Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Fundacja „Muzyka do Potęgi”

Organizatorem VI Międzynarodowego Akademickiego Konkursu Oboistów i Fagocistów im. Józefa Ciepłuchy, który odbędzie się w dniach 26-29 kwietnia 2021 roku, są Katedra Instrumentów Dętych Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Fundacja „Muzyka do Potęgi”. Termin zgłoszeń mija 30 marca 2021.

Ideą Konkursu jest promowanie najlepszych instrumentalistów z polskich i zagranicznych uczelni muzycznych; rozgrywany jest w dwóch oddzielnych kategoriach: oboju i fagotu. Konkurs przeznaczony jest dla studentów studiów licencjackich i magisterskich klas oboju i fagotu wszystkich narodowości którzy w momencie rozpoczęcia Konkursu nie ukończyli 26 roku życia. W Konkursie mogą brać udział także utalentowani uczniowie szkół średnich spełniający wymagania konkursowe/programowe.

Eliminacje – I etap konkursu będzie przeprowadzony wyłącznie w Internecie online zaś przesłuchania konkursowe II i III etapu oraz koncert laureatów odbędą się w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W programie obowiązkowym Konkursu znalazły się utwory Aleksandra Tansmana, Michała Spisaka, Zdzisława Szostaka, Jerzego Bauera, Grażyny Bacewicz i Macieja Zielińskiego.

Konkurs ma swoje wieloletnie tradycje. Historię swoją rozpoczął na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego stulecia we Włoszakowicach – miejscu urodzenia Karola Kurpińskiego. Jego organizatorem był Ludwik Kurkiewicz – wieloletni kierownik Katedry Instrumentów Dętych w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 90. XX w. impreza odbywała się w Sieradzu jako Ogólnopolski Konkurs Oboistów i Fagocistów (1996), następnie jako Międzynarodowy Akademicki Konkurs Oboistów i Fagocistów (1999). Pod tą samą nazwą kolejne cztery edycje odbyły się w Łodzi (2002, 2005, 2008, 2011). Od 2014 roku konkurs nosi imię Józefa Ciepłuchy. Był wybitnym polskim oboistą, pedagogiem i dyrygentem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, w klasie oboju Antoniego Olejnika. W 1959 roku rozpoczął pracę w Orkiestrze Państwowej Filharmonii w Łodzi. W kolejnych latach grał w Orkiestrze Opery Łódzkiej, Orkiestrze Filharmonii Narodowej i w latach 1965-1992 ponownie w Orkiestrze Filharmonii Łódzkiej, pełniąc funkcję pierwszego oboisty.

Regulamin dostępny jest na stronie: http://www.amuz.lodz.pl/pl/wydarzenia/vi-miedzynarodowy-akademicki-konkurs-oboistow-i-fagocistow 


Kontakt:

oboebassooncompetition@amuz.lodz.pl 

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.