Polmic - FB

kalendarium konkursów ()

A C E F G I K M N O P R S T V W X Z

‘Renewable Music. V4 Composers for Sustainability’ - otwarty konkurs dla kompozytorów 2023


Organizator:  Związek Kompozytorów Polskich

Renewable call 23

OTWARTY KONKURS DLA KOMPOZYTORÓW
‘Renewable Music.
V4 Composers for sustainability’
Creative Europe 2023-2025

Związek Kompozytorów Polskich (Polska)
w porozumieniu z
Berg Orchestra (Czechy)
Waves Bratislava (Słowacja)
UMZE Association (Węgry)

zaprasza kompozytorów z krajów Grupy Wyszehradzkiej do udziału w projekcie „Renewable Music. V4 Composers for sustainability” w ramach programu Kreatywna Europa na lata 2023-2025.

  1. Opis projektu

Głównym celem projektu jest ożywienie współpracy międzynarodowej po pandemii COVID-19 oraz podniesienie świadomości na temat narastającego kryzysu klimatyczno-energetycznego poprzez wypracowanie proekologicznych praktyk w sektorze muzycznym. U wybranych kompozytorów reprezentujących kraje Grupy Wyszehradzkiej zamówione zostaną cztery nowe utwory muzyczne inspirowane ideą „odnawialności”. Zamówione utwory zostaną wykonane podczas czterech różnych koncertów (w Warszawie, Pradze, Bratysławie i Budapeszcie) przez lokalne zespoły, których skład zostanie powiększony o muzyków z krajów partnerskich w ramach międzynarodowego programu wymiany artystów. Koncerty odbędą się w lokalizacjach, które zostaną dostosowane do unikalnych warunków plenerowych miejsc koncertowych, odzwierciedlając więź każdej lokalizacji z otaczającym ją środowiskiem. Koncertom towarzyszyć będą warsztaty, lekcje mistrzowskie, próby otwarte i wykłady. Podsumowaniem projektu będzie międzynarodowa konferencja poświęcona ideom ekologii i zrównoważonego rozwoju w muzyce.

Miejsca koncertów i zespoły

  1. Wytyczne dotyczące naboru

W konkursie mogą brać udział kompozytorzy do 35 roku życia (urodzeni po 1 marca 1988) reprezentujący kraje Grupy Wyszehradzkiej (obywatele Polski, Czech, Słowacji i Węgier, mieszkający w kraju i za granicą).

Nowe utwory na zespół kameralny złożony z 7 do 10 instrumentów do wyboru z poniższej listy:

flet, obój, klarnet, fagot / waltornia, trąbka, puzon / małe instrumenty perkusyjne / skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas
z opcjonalnym wykorzystaniem elektroniki

zostaną zamówione u wybranych kompozytorów. Przewidywany czas trwania ok. 15-20 minut, termin składania partytur i głosów to 31 marca 2024.

Wynagrodzenie: 4000,00 EUR.

Wybrani kompozytorzy zostaną zaproszeni do udziału w cyklu warsztatów z ekspertami w dziedzinie muzyki i ekologii. Program warsztatów uwzględnia wizyty w miejscach koncertów we wszystkich krajach partnerskich oraz spotkania z przedstawicielami lokalnych zespołów, co ułatwi kompozytorom pracę nad nowymi utworami.

Kompozytorzy poprowadzą kursy mistrzowskie we wszystkich krajach partnerskich, dzieląc się nowo zdobytą wiedzą i opisując swój proces twórczy. Wezmą także udział w próbach i koncertach we wszystkich krajach partnerskich, nadzorując lokalne premiery swoich utworów.

Organizatorzy pokrywają wszystkie koszty podróży (bilety kolejowe/autobusowe, zakwaterowanie, wyżywienie). Honorarium za poprowadzenie kursów mistrzowskich zostało uwzględnione w wynagrodzeniu.

Partytury zamówionych utworów zostaną udostępnione online w otwartym dostępie po zakończeniu projektu.

  1. Wymagane dokumenty
  • nota biograficzna (zawierająca imię i nazwisko, datę urodzenia, wykształcenie, dorobek artystyczny, nagrody i wyróżnienia, spis kompozycji),
  • 2 przykładowe utwory kompozytora w postaci partytur (pliki PDF) i nagrań (pliki mp3) – pierwszy uznany przez kompozytora za najlepszy w jego dorobku, drugi o instrumentacji możliwie najbardziej zbliżonej do wymaganej w konkursie,
  • szczegółowa koncepcja nowego utworu i jego wykonania plenerowego (m.in. forma, instrumentacja, ustawienie muzyków, techniki kompozytorskie, nawiązania do ekologii i zasobów odnawialnych),
  • własna definicja muzyki odnawialnej („renewable music”).

Wszystkie wymienione dokumenty należy przesłać za pośrednictwem Formularza Zgłoszeniowego do 15 czerwca 2023 do godziny 23:59 CET.

  1. Proces selekcji kandydatów

Proces selekcji zostanie podzielony na dwa etapy. W pierwszym etapie jury z krajów partnerskich dokona wstępnej selekcji kandydatów na podstawie nadesłanych zgłoszeń. Drugi etap będzie oparty na rozmowach online z wybranymi kandydatami, przeprowadzonych przez przedstawicieli konsorcjum projektu. W konkursie zostanie wybranych czterech kompozytorów, po jednym z każdego kraju.

Skład Jury

Polska: Zygmunt Krauze, Jerzy Kornowicz, Aleksandra Demowska-Madejska
Czechy: Peter Vrábel, Slavomír Hořínka, Ondřej Adámek
Słowacja: Jana Kmiťová, Matej Sloboda, Adrian Demoč
Węgry: László Tihanyi, Balázs Horváth, Péter Tornyai

Konsorcjum projektu: Mieczysław Kominek, Eva Kesslova, Ol’ga Smetanova, Béla Simon

  1. Harmonogram naboru

Termin nadsyłania zgłoszeń: 15 czerwca 2023
Proces selekcji kandydatów: 15 czerwca – 15 listopada 2023
Rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami: 1-14 lipca 2023
Ogłoszenie wyników: 15 lipca 2023
Warsztaty dla wybranych kompozytorów: sierpień/wrzesień 2023
Termin nadsyłania partytur i głosów: luty 2024
Kursy mistrzowskie, próby otwarte i koncerty: lipiec-wrzesień 2024
Międzynarodowa konferencja: listopad 2024

  1. Spotkanie informacyjne online

Wszystkich zainteresowanych kompozytorów zapraszamy do udziału w spotkaniu online z przedstawicielami projektu, które umożliwi zapoznanie się ze szczegółami konkursu oraz będzie okazją do zadania szczegółowych pytań dotyczących jego warunków.

Termin: maj 2023 (konkretna data zostanie ogłoszona na stronie projektu)
Forma: spotkanie online na platformie Zoom (wymagana wcześniejsza rejestracja)

  1. Dalsze informacje

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w naborze w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności.

Więcej informacji na temat projektu: www.renmus.eu


Kontakt:

office@renmus.eu  

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.