Polmic - FB

kursy aktualne (I)


IX Ogólnopolski Kurs Interpretacji Muzyki Chóralnej, poświęcony renesansowej muzyce chóralnej – Poznań, 26 marca 2015


Organizator:  Katedra Chóralistyki Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu

Katedra Chóralistyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu uprzejmie informuje, że w czwartek, 26 marca 2015 roku odbędzie się IX Ogólnopolski Kurs Interpretacji Muzyki Chóralnej, poświęcony renesansowej muzyce chóralnej.

W roku Jubileuszu 95-lecia Akademii Muzycznej w Poznaniu uczelnia gościć będzie Petera Phillipsa, światowej sławy dyrygenta, założyciela i dyrektora artystycznego zespołu The Tallis Scholars.
 

Plan Kursu przedstawia się następująco:
godz. 10.45 – powitanie i otwarcie Kursu
godz. 11.00 – wykład Petera Phillipsa Plainsong and Polyphony - a guide to singing 16th century choral music
przerwa
godz. 14.00 – warsztaty praktyczne z zespołem dla praktyk studenckich studiów magisterskich (przyg. dr hab. Tomasz Dzięcioł )
Program:
G. P. Palestrina – Alma Redemptoris Mater oraz W. Byrd – Laudibus In sanctis (fragm.)

Peter Phillips – dyrektor artystyczny The Tallis Scholars
Peter Phillips osiągnął wielką, wręcz niespodziewaną, sławę w świecie muzycznym poświęcając swe życie zawodowe badaniu i wykonywaniu polifonicznej muzyki renesansu. Po uzyskaniu stypendium na Oxfordzie w 1972, Peter Phillips rozpoczął studia nad muzyką renesansową pod kierunkiem Davida Wulstana i Denisa Arnolda, zyskując doświadczenie w prowadzeniu małych zespołów wokalnych. Już wtedy wprowadzał do ich repertuaru eksperymentalne rzadko wykonywane kompozycje. W 1973 Phillips założył Tallis Scholars. Aż do dnia dzisiejszego zespół ten wykonał prawie 2000 koncertów i nagrał ponad 60 płyt rozbudzając na całym świecie zainteresowanie muzyką polifoniczną. Dzięki zaangażowaniu Petera Phillipsa wyrażanemu przez organizowane koncerty, zrealizowane nagrania, napisane artykuły, przyznane nagrody i wydane płyty, muzyka renesansowa poczęła być akceptowana w świecie jako część ogólnie przyjętego repertuaru klasycznego. W 2013 zespół Tallis Scholars obchodził swoje 40-lecie istnienia i uczcił je 99 koncertami na całym świecie.
Poza działalnością w Tallis Scholars, Peter Phillips współpracuje także z innymi specjalistycznymi zespołami. Związany był z BBC Singers, Collegium Vocale Gent i Niderlandzkim Chórem Kameralnym, a obecnie współpracuje z Chórem Kameralnym Namur oraz zespołami Intrada z Moskwy, Musica Reservata z Barcelony, El Leon de Oro z Oviedo (Hiszpania). Każdego roku Peter Phillips prowadzi liczne kursy mistrzowskie i warsztaty chóralne na całym świecie – m.in. w Rimini (Włochy), w Evorze (Portugalia) i Barcelonie (Hiszpania). Ponadto jest dyrektorem artystycznym Szkół Letnich Tallis Scholars, czyli kursów poświęconych chóralistyce, jakie odbywają się rokrocznie w Uppingham (Wielka Brytania), Seattle (USA) i Sydney (Australia). Kursy te poświęcone są odkrywaniu spuścizny renesansowej muzyki chóralnej i kształtowaniu odpowiedniego stylu wykonawczego, zapoczątkowanego przez Tallis Scholars.
Peter Phillips jest znany nie tylko jako dyrygent, lecz także jako pisarz. Przez 32 lata publikował artykuły w magazynie "Spectator" – regularnie w jego muzycznej sekcji, a sporadycznie także i w sekcji sportowej, gdy pisał o krykiecie. W roku 1995 został właścicielem i wydawcą magazynu "Musical Times", najstarszego bez przerwy wydawanego muzycznego magazynu na świecie.
Peter Phillips wielokrotnie gościł na antenie radia i telewizji. Oprócz występów z Tallis Scholars (wśród których znalazły się transmisje na żywo z Koncertów Promenadowych BBC organizowanych w latach 1988, 2001, 2003, 2007, 2008, 2011, 2013 i 2014), Phillips pojawiał się także kilkukrotnie w BBC Music Weekly i BBC World Service, w audycjach Kaleidoscope (na BBC Radio 4), Today (także na BBC Radio 4), w amerykańskim National Public Radio oraz w niemieckich, francuskich, włoskich, hiszpańskich i kanadyjskich rozgłośniach, gdzie ujawniała się jego miłość do języków obcych.
W 1990r. w South Bank Show nadawanym przez ITV pojawiła się „osobista odyseja” Petera Phillipsa oraz Tallis Scholars, a w roku 2002 BBC nakręciło film dokumentalny o życiu i czasach Williama Byrda. Niedawno Peterowi Philipsowi nadany został tytuł Dyrektora Muzycznego Rubinowego Stroika oraz Kawalera Bodley na oxfordzkim Merton College. Swego czasu Phillips pomagał tam założyć nowy zespół chóralny, który w 2008 rozpoczął swą działalność liturgiczną, a w październiku 2011 po raz pierwszy pojawił się na żywo w audycji radia BBC pt. Three Choral Evensong. W 2005 Minister Kultury Francji nadał Peterowi Phillipsowi tytuł Chevalier de l’Ordre des Arts et des Lettres, którym odznaczane są wybitne osobistości szczególnie zasłużone dla szerzenia kultury francuskiej w świecie.

Kontakt:

Uwaga: Podane są tu wybrane, podstawowe informacje, mające dać Państwu w każdym przypadku ogólny obraz wydarzenia - nie są one wystarczające do zgłoszenia udziału. Każdy chętny może zwracać się bezpośrednio do organizatorów.