Polmic - FB

indeks osób (N)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Bartłomiej Nizioł,

skrzypek; ur. 1 lutego 1974, Szczecin. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku pięciu lat, a w wieku 10 lat po raz pierwszy wystąpił z orkiestrą. Otzymał stypendium Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W 1993 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu, gdzie studiował w klasie skrzypiec Jadwigi Kaliszewskiej. Kształcił się również pod kierunkiem prof. Pierre Amoyal`a w Conservatoire de Lausanne.

Uczestniczył w krajowych i zagranicznych kursach mistrzowskich, prowadzonych przez Pierre’a Amoyala, Zachara Brona, Michaela Frischenschlagera, Mauricio Fuksa, Ruggiero Ricciego, Hermana Krebbersa.

Bartłomiej Nizioł jest zwycięzcą międzynarodowych konkursów skrzypcowych: w 1988 zdobył I nagrodę na konkursie w Lublinie, w 1991 – I nagrodę na konkursie w Adelajdzie, w tym samym roku – mając 17 lat - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 1992 roku otrzymał I nagrodę na konkursie w Pretorii oraz Grand Prix VI Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w Brukseli, zaś w 1993 – I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Marguerite Long i Jacquesa Thibauda w Paryżu.

Z powodzeniem koncertuje na całym świecie. Występował w tak prestiżowych salach koncertowych, jak Salle Pleyel w Paryżu, Barbican Center w Londynie, Berliner Philharmonie, Konzerthaus w Wiedniu, Wielka Sala Konserwatorium Moskiewskiego, Santory Hall w Tokio.

W roli solisty występował z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego RadiaSinfonią Varsovią, Berlińską Orkiestrą Symfoniczną, SWR w Keiserslautern, Englisch Chamber Orchestra, London Symphony Orchestra, Orchestre Philharmonique de Radio France, New Japan Philharmonic Orchestra, Norddeutscher Rundfunk-Sinfonieorchester, Tonhalle Orchester Zurich, New Tokio Philharmonic, Edmonton Symphony, Sinfonia Helvetica.

Bartłomiej Nizioł jako kameralista grał z tak wybitnymi artystami, jak Elisabeth Leonskaja, Pinchas Zuckermann, Sol Gabetta, Martha Argerich (na Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie).

W dorobku fonograficznym artysty są płyty wydane przez takie wytwórnie, jak DUX, CD Accord, REM, Sonoris. Czterokrotnie otrzymał nagrodę Akademii Fonograficznej "Fryderyk": 1996 - za płytę Wieniawski (Album Roku Muzyka Kameralna), 2005 - za płytę BACEWICZ: Utwory na skrzypce i fortepian (Album Roku Muzyka Kameralna), 2010 - za album Bartłomiej Niziol. 6 sonat na skrzypce solo op. 27 Eugène Ysaÿe (Album Roku Muzyka Solowa), 2013 - za płytę Karol Lipiński – Works for Violin & Piano (Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej). Owocem współpracy Nizioła z wybitnym twórcą muzyki filmowej Vladimirem Cosmą jest nagranie Concerto de Berlin pod batutą kompozytora. Wraz z Spyros Piano Trio nagrał płytę Luise Adolpha Le Beau, za którą muzycy otrzymali prestiżową nagrodę Echo Klassik (2015).

Bartłomiej Nizioł od 1995 mieszka w Szwajcarii.

W latach 1997-2003 był koncertmistrzem Tonhalle Orchestra w Zurychu. Od 2003 jest jednym z koncertmistrzów Orchester der Oper Zürich. Był prymariuszem działającego od 2007 roku Stradivari Quartett, którego wszyscy muzycy grali na instrumentach Antonia Stradivariusa. Obecnie jest prymariuszem powstałego w 2010 roku Valentin Berlinsky Quartet.

Trzykrotnie był jurorem Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006, 2011, 2022). Również w 2011 roku wszedł w skład jury konkursu Instrumentalmusik-Wettbewerb, Migros-Kulturprozent w Zurychu. Zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu im. T. Wrońskiego na skrzypce solo (2015) oraz odbywającego się w Genui Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Premio Paganini. W 2018 roku artysta przewodniczył sekcji skrzypiec na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Od 2008 pełni funkcję profesora skrzypiec w Hochschule der Künste w Bernie.

Artysta gra na skrzypcach Giuseppe Guarneriego (del Gesù) z 1727 roku.

aktualizacja: 2003, 2009 (Małgorzata Kosińska), 2024 (Wiktoria Antonczyk)

Strona internetowa artysty: http://www.bartekniziol.com/ 

literatura wybrana

Dziura Witold Nizioł Bartłomiej w: Encyklopedia Muzyczna PWM (część biograficzna pod red. Elżbiety Dziębowskiej), t. „n-pa”, PWM, Kraków 2002
Erdman Magdalena Pomóc talentom, "Twoja Muza" 2003 nr 1, s.31