Polmic - FB

indeks osób (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Jerzy Knetig, śpiewak (tenor) i pedagog; ur. 18 listopada 1950, Warszawa. W 1973 ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. W 1977 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Warszawie w klasie śpiewu solowego Eugenii Szaniawskiej. W tym samym roku rozpoczął prywatną naukę śpiewu pod kierunkiem Mieczysława Saleckiego, później kontynuował u Stanisławy Zawadzkiej. Studia wokalne w klasie Heleny Łazarskiej odbył w Akademii Muzycznej w Krakowie (dyplom z wyróżnieniem). W latach 1983-84, dzięki stypendium Rządu Austriackiego, doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem Kurta Egniluza w Wiedniu.
Od 1981 współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie (śpiewał pod batutą m.in. Kazimierza Korda, Jana Krenza, Krzysztofa Pendereckiego, Jerzego Semkowa, Witolda Rowickiego, Stanisława Wisłockiego, Jerzego Salwarowskiego), od 1982 z Operą Krakowską, a od 1986 jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. Koncertował na takich festiwalach, jak Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Festiwale Mozartowskie w Warszawie i Madrycie, Festiwal Oper Barokowych w Warszawie, Berliner Festwochen, Carinthische Sommer w Villach, Salzburger Festspiele (udział w światowej prapremierze opery Luciano Berio Un Re in Ascolto), Festiwal Muzyki Europejskiej w Berlinie, Festiwal Muzyki Oratoryjnej w Palermo, a także w Japonii (tournée w 1999 z Weselem Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta) i Izraelu. Ponadto występował w Teatro alla Scala w Mediolanie, Wiener Staatsoper, Theater an der Wien, Opera Comique w Paryżu, w filharmoniach – w Berlinie i Tokio.
W repertuarze artysty znajduje się kilkadziesiąt oper, głównie Mozarta, około 110 dzieł oratoryjnych (w tym obie pasje Johanna Sebastiana Bacha) i ponad 300 pieśni. Dokonał wielu nagrań dla radia oraz wytwórni fonograficznych, m.in. wszystkich pieśni Ignacego Jana Paderewskiego.
Od 1991 Jerzy Knetig prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Warszawie. W 1999 otrzymał tytuł profesora. Od 2005 kieruje ponadto Katedrą Wokalistyki warszawskiej uczelni. Od 1996 uczy śpiewu również w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w latach 1998-2007 pełnił jednocześnie funkcję zastępcy dyrektora, a obecnie jest kierownikiem Wydziału Wokalnego.

aktualizacja: kwiecień 2008