Polmic - FB

indeks osób (P)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Jan Podbielski, kompozytor działający w połowie XVII w. na północno-wschodnim Mazowszu. Dotąd nie odnaleziono żadnych pewnych informacji o jego życiu i muzycznej aktywności. Prawdopodobnie należał do rodziny organistów, znanych z działalności w Prusach Wschodnich na przełomie XVII i XVIII w.
W Warszawskiej Tabulaturze Organowej, pochodzącej z II połowy XVII wieku (ok. 1660) i powstałej przypuszczalnie w okolicy Ostrołęki, znalazło się Praeludium, jedyny utwór podpisany nazwiskiem kompozytora – Joh[annis] Podbielsky. Pozostałe to anonimowe preludia, capriccia, canzony, toccaty i fugi oraz opracowania pieśni z tekstami polskimi. Być może część z tych utworów była również dziełem Podbielskiego.
Warszawska Tabulatura Organowa do wybuchu II wojny światowej przechowywana była w Bibliotece Narodowej w Warszawie. W czasie Powstania Warszawskiego została zniszczona. Odpis Praeludium znajduje się obecnie w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jego mikrofilm dostępny jest w Bibliotece Narodowej.
Praeludium Jana Podbielskiego z uwagi na fakturę należy bardziej do repertuaru klawesynowego niż organowego.