Polmic - FB

wykonawcy (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Mateusz Borowiak,

pianista; ur. 1988, Londyn (Wielka Brytania). Jest absolwentem Uniwersytetu Cambridge, który ukończył z wyróżnieniem w 2009 roku. Naukę gry na fortepianie i kompozycji pobierał w Guildhall School of Music and Drama - Junior School w Londynie. Studia pianistyczne kontynuował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem w 2011 roku.

Jest laureatem nagród Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Królowej Elżbiety w Brukseli w 2013 roku (III miejsce i nagroda publiczności radia Musiq'3), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Maria Canals w 2011 roku (złoty medal i I nagroda, nagroda dla najmłodszego finalisty oraz nagroda dla najlepszego wykonawcy muzyki Isaaca Albeniza), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Rina Sala Gallo w 2010 roku (I nagroda oraz nagroda publiczności), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland w 2011 roku (nagroda za najlepsze wykonanie dzieła współczesnego), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe w 2011 roku (I nagroda), Konkursu Harriet Cohen Memorial Award w 2010 roku (I nagroda), Konkursu Pianistycznego Royal Over-Seas League w 2006 roku (I nagroda) oraz Konkursu Pianistycznego Christopher Duke w 2006 roku (I nagroda). Otrzymał nagrody Rima Alamuddin Prize (2008) i Sir Arthur Bliss Prize (2010) za kompozycję oraz nagrodę Donald Wort Award (2008 i 2009) za najlepsze wyniki w nauce na Uniwersytecie w Cambridge.

W Wielkiej Brytanii występował jako solista w renomowanych salach koncertowych takich, jak: Barbican Hall, Birmingham Symphony Hall, Cadogan Hall, Purcell Room, St Martin-in-the-Fields, St James’s Piccadilly, Snape Maltings, West Road Concert Hall i King's College Chapel - Cambridge i na festiwalach w King’s Lynn, Lower Machen, Northern Aldborough i Stratford-upon-Avon. Za granicą koncertował między innymi w Salle Gothique, Flagey i Palais des Beaux Arts (Bruksela), Salle Cortot (Paryż), L'Auditori i Palau Nacional (Barcelona), Kulturkreis Gasteig (Monachium) i Real Academia de España (Rzym). Występował także w Polsce, między innymi na Festiwalach Pianistyki Polskiej w Słupsku (2011 i 2012) i Królewskiego Miasta Krakowa oraz w Czechach, na Łotwie, na Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych. Współpracował z takimi orkiestrami, jak Royal Philharmonic, London Mozart Players, Orquestra Simfònica del Vallès, Cambridge University Musical Society Symphony Orchestra, European Union Chamber Orchestra, Ślaską Orkiestrą Kameralną, Cambridge University Chamber Orchestra, Sinfoniettą Cracovia, Bilbao Orkestra Sinfonikoa, Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, Orchestre National de Belgique, London Octave, orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Częstochowskiej, Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Bałtyckiej i Filharmonii Dolnośląskiej, oraz z Kwartetem Śląskim.

Jego liczne koncerty były transmitowane przez krajowe i lokalne stacje radiowe i telewizyjne w Polsce, Hiszpanii, Belgii i na Słowacji. Jego nagranie płytowe Trzynastu Preludiów i Fug amerykańskiego kompozytora Louisa Pelosiego zostało wydane w Nowym Yorku, przez wytwórnię KASP records w 2012 roku. Dokonał również nagrania na żywo dla Polskiego Radia Wariacji na temat Paganiniego Witolda Lutosławskiego z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jego nagranie płytowe z 15 sonatami Padre Antonio Soler zostanie wkrótce wydane przez wytwórnię Naxos.

Najbliższe występy artysty obejmują między innymi koncerty z orkiestrami w Granadzie, Madrycie i Na Teneryfie, tournée koncertowe w Belgii, tournée recitalowe w Chinach, koncerty w polskich filharmoniach oraz recitale w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych.

aktualizacja: czerwiec 2013 (ai)