Polmic - FB

indeks osób (G)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Zbigniew Sylwan Grzybowski,

pianista; ur. 11 lutego 1911, Błonie k. Warszawy; zm. 27 grudnia 1992, Cardiff (Wielka Brytania). Absolwent Liceum im. Stefana Batorego, studiował na Uniwersytecie Warszawskim filozofię i filologią francuską. W 1937 roku ukończył ze złotym medalem Wyższą Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego w klasie fortepianu prof. Józefa Śmidowicza.

W lutym 1937 roku brał udział w III Konkursie Chopinowskim; wg informacji od rodziny, najwyżej sklasyfikowany z Polaków po I etapie, w II etapie przerwał na pewien czas występ i ostatecznie został sklasyfikowany na 17 pozycji. Przysługiwał mu jednak tytuł laureata.

Przez krótki czas wykładał w Wyższej Szkole Muzycznej. Ukończył także w stopniu podporucznika – radiotelegrafisty Szkołę Podchorążych w Zegrzu.

Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku walczył w VI Batalionie Łączności. Wzięty do niewoli sowieckiej w Verbie koło Włodzimierza był wieziony w Kozielsku. W obozie wykonał jeden koncert, podczas którego zagrał także (nielegalnie) hymn polski. Na początku maja 1940 roku został wywieziony z Kozielska do Pawliszczew-Boru, a później do Griazowca. W obozie tym prowadził chór, ćwiczył na fortepianie, dał koncert 25 grudnia 1940 roku dla współwięźniów. Po utworzeniu Armii Andersa wykonał kolejny koncert z okazji przyjazdu Sikorskiego do Tockoje 11 grudnia 1941 roku. Figuruje na liście Sudopłatowa.

Skierowany został następnie do Ambasady Polskiej w Kujbyszewie. Spotkał tam m.in. Ewę Curie, córkę Marii Skłodowskiej-Curie, pianistkę i reporterkę (wspomniała go w swojej książce Podróż wśród wojowników). Grzybowski mieszkał w Kujbyszewie m.in. z Władysławem Broniewskim. Ewakuowany do Persji, służył w II Korpusie gen. Władysława Andersa jako porucznik rezerwy w Dowództwie Armii, w dziale Oświaty i Kultury. W tym okresie odbywał również szereg koncertów, z których część była transmitowana przez Polskie Radio w Bagdadzie i Kairze. W 1943 roku jeden z nich stał się kanwą napisanego w Jerozolimie wiersza Mazurek Chopina Władysława Broniewskiego. Być może grał koncert dla uczestników Konferencji Teherańskiej. Po zwycięskiej kampanii PSZ we Włoszech brał udział w transmitowanym na cały świat koncercie w Rzymie 11 listopada 1944 roku.

W 1945 roku zamieszkał w Egipcie, gdzie dzielił pokój znów z Broniewskim. Poznał tam pracownicę Misji Amerykańskiej Marię Dziwott, z którą wziął ślub. W Egipcie urodził się ich syn Jan. W 1947 roku Grzybowscy przenieśli się do Anglii. W 1949 roku Zbigniew Grzybowski objął posadę profesora w Camp Town w RPA. Jednocześnie wielokrotnie występował z koncertami. W 1950 roku przyjął propozycję objęcia klasy w Royal Welsh Colleg of Music and Drama w Cardiff w Wielkiej Brytanii. Przeniósł się tam i pracował, aż do przejścia na emeryturę w połowie lat 80-tych. Krótko przed świętami Bożego Narodzenia 1992 roku miał niegroźny wypadek samochodowy. Zmarł nagle 27 grudnia, w swoim domu na przedmieściach Cardiff. Pochowany na Powązkach w grobie rodziców, kwatera 92.

Otrzymał brytyjskie odznaczenia: War Star 1939-1945, Italy Star, War Medal 1939-1945 i Defence Medal 1939-1945 oraz Złoty Krzyż Zasługi za krzewienie kultury i muzyki polskiej (od Rządu RP na uchodźctwie).

W 1955 roku jego studentka Mary Rees wzięła udział w V Konkursie Chopinowskim. On sam przyjechał do Polski na zaproszenie wiceprzewodniczącego Jury jako gość Konkursu Chopinowskiego w 1965 roku. Odnowił wtedy kontakty m.in. z prof. Zbigniewem DrzewieckimBolesławem Woytowiczem, Mirosławem Dąbrowskim (kierownikiem muzycznym Polskiego Radia, działaczem SPAM).

Zbigniew Grzybowski starał się kilkakrotnie o koncerty w Polsce. Mirosław Dąbrowski zorganizował mu transmitowany na żywo w radiu recital w sierpniu 1969 roku. Drugi koncert - recital w Żelazowej Woli – miał miejsce 24 sierpnia 1969 roku.

Fragmenty wspomnień Zbigniewa Grzybowskiego z Kozielska reżyser Marcel Łoziński zamieścił w filmie Las katyński z 1990 roku.

Royal Welch College of Music and Drama przyznaje wybitnym dyplomantom – wyróżniającym się chopinistom – nagrodę „The Zbigniew Grzybowski Memorial Prize (The Chopin Prize).

(Anna Sawicka, październik 2013)

literatura wybrana

Dybowski Stanisław Słownik pianistów polskich, Selene, Warszawa 2003
Sawicka Anna Pianiści rocznik 1911. Przyczynek do losów polskich pianistów (B. Młodziejowski, Z. Grzybowski, F. Portnoj, B. Młynarski) w: "Muzyka Fortepianowa", Akademia Muzyczna w Gdańsku, Gdańsk 2012
Sawicka Anna Pianiści w Starobielsku i Kozielsku, "Ruch Muzyczny" Rok LV, nr 7 z 3 kwietnia 2011