polmic logo 2009 250

newsletter
FB 50
XXV Festiwal Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”
15–26 listopada 2017, Katowice
XII Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego
17 listopada - 3 grudnia 2017
Jubileuszowy AŻ Festiwal
24 listopada – 10 grudnia 2017, Łódź
Nadzwyczajny koncert z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego „Profesor Mieczysław Nowakowski in memoriam”
24 listopada 2017, Warszawa
I Międzynarodowy Konkurs Duetów Organowych „Per organo a quattro mani”
15–20 kwietnia 2018, Nowy Sącz

wykonawcy (D)

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z Ł

Barbara Drążkowska,

pianistka specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej, ur. 31 lipca 1981, Chojnice. W 2005 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie prof. Grzegorza Kurzyńskiego. Następnie - uhonorowana prestiżowym stypendium Rządu Niemieckiego (DAAD) - kontynuowała naukę w Kolonii i w Lubece pod opieką Pierre'a-Laurent Aimard oraz Jamesa Tocco.

Zdobycie Grand Prix oraz Sound New Award na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2009) umożliwiło jej dalsze poszukiwania w zakresie muzyki nowej i zaowocowało współpracą z wieloma kompozytorami.

Mieszkając w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i obecnie w Belgii - Barbara Drążkowska zyskała mocną pozycję w europejskim środowisku muzycznym. Współpracowała z Pawłem Mykietynem, Szymonem Brzóską, Bartoszem Smorągiewiczem, Rafałem Zapałą, Wimem Henderickx, Jorritem Tamminga, José María Sánchez Verdú, Cesarem Camarero, Manuelem Anon. Występowała w najpoważniejszych salach koncertowych Europy, Stanów Zjednoczonych, Azji oraz Australii. Często dokonuje prawykonań utworów, niejednokrotnie dla niej skomponowanych, m.in. przez takich twórców, jak Paweł Mykietyn (Klavierstück, Wax Music), Szymon Brzóska (Koncert na fortepian, smyczki i prekusję, Septem, Miniatury na wiolonczelę i fortepian), Bartosz Smorągiewicz (Homo Permeabilis), Rafał Zapała (Miniatury na fortepian i live electronics), Manuel Anon (Strela do dia, dla Drazkowska – Torner Piano Duo).

Jest zapraszana przez festiwale – m.in. „Warszawska Jesień”, Sound New Contemporary Music Festival w Canterbury, Holland Festival, „Ars Musica” w Brukseli, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku,„Poznańska Wiosna Muzyczna”, teatry – jak m.in. Sydney Opera House, Cedar Lake Contemporary Ballet w Nowym Jorku, Salder's Wells Theatre w Londynie, Het Ballet w Amsterdamie, DeSingel w Antwerpii, orkiestry – m.in. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Holland Symphony Orchestra, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Kameralna „Hanseatica” i zespoły – m.in. Zahir Ensamble, Taller Sonoro, Eastman Company. Współpracuje również z wybitnymi choreografami takimi, jak Sidi Larbi Cherkaoui, David Dawson, Maria Pagés, Sjoerd Vreugdenhil, Kaya Kołodziejczyk, wykonując na żywo muzykę do ich spektakli.

Nagrała 5 płyt CD: album z muzyką Piotra Bosackiego Mały zwój, ćwiczenia z kontrapunktu (2007), album z muzyką młodych, hiszpańskich kompozytorów (Zahir Ensamble, Creacion Injuve, Madryt 2010), płytę z dziełami kameralnymi Szymona Brzóski The Wanderer (2011) oraz dwie płyty Genesis i Dunas (2014) z muzyką ze spektakli o tych samych tytułach.

aktualizacja: marzec 2015 (ai)