Polmic - FB

indeks osób (B)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Aleksandra Batog,

altowiolistka; ur. 8 maja 1974, Katowice. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie altówki prof. Zygmunta Jochemczyka w 1998 r. W tejże uczelni odbyła także studia podyplomowe w klasie kameralistyki Marka Mosia. Swoje umiejętności doskonaliła podczas mistrzowskich kursów interpretacji muzycznej, m. in. w Łańcucie, Gorlicach i Nowym Yorku.

Pasją Aleksandry Batog jest kameralistyka. Artystka występuje od 1997 roku w składzie kwartetu „Akademos”, z którym wykonała ponad pięćset koncertów w kraju i za granicą oraz brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach i konkursach muzycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wraz z tym zespołem koncertowała w ośrodkach muzycznych Austrii, Czech, Niemiec, Litwy, Słowacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Finlandii i USA, m.in. wystąpiła w Carnegie Hall w Nowym Jorku w ramach cyklu „Emerson String Quartet Young Artists Concerts”. Wraz z kwartetem nagrała kilka płyt CD.

Od 2004 roku wraz z flecistką Alicją Lizer-Molitorys oraz harfistką Agnieszką Kaczmarek-Bialic współtworzy Lorien Trio. Oryginalny zespół składający się z altówki, fletu i harfy, prowadzi aktywną działalność koncertową, zamawiając utwory, prezentując prawykonania współczesnej muzyki polskiej na rozmaitych festiwalach w kraju (IV Festiwal Muzyki Nowej, Festiwal Muzyki Znanej i Nieznanej, Festiwal Arcydzieł Kameralistyki, XI Festiwal Muzyczny w Nysie) i odbywając tournée zagraniczne (Litwa, Turcja).

Koncertuje w duecie z pianistami Marcinem Sikorskim (wyróżnienie na Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi, 1995), Zofią Antes. Współpracuje również z Orkiestrą Muzyki Nowej. Wraz z mężem, altowiolistą Krzysztofem Batogiem, tworzą znany duet małżeński artystów Bytomia. Aleksandra wspiera również męża w realizacji projektów artystycznych, m.in. Festiwalu Gorczycki Antico e Moderno.

Zgodnie ze swoim przekonaniem o wielkiej wartości muzyki i kultury, a także konieczności zabiegania o należne im miejsce poprzez edukację i realizację pogłębionych przedsięwzięć, organizuje cykle koncertów dla dzieci („Dom muzyki”, „Muzyka jest ważna”), prowadzi koncerty, wygłasza wykłady, pisze eseje na tematy związane z muzyką i sztuką. Jest także współautorką cykli koncertów kameralnych i festiwali, takich jak „Nie dla Elizy – Beethoven i arcydzieła XX wieku” (w latach 2017 i 2018 zostały zaprezentowane przez Kwartet Akademos wszystkie kwartety smyczkowe Beethovena), „Haydn 2.0”, „Otium musicum”, „Letni Festiwal Arcydzieł Kameralistyki”, „W pałacu księcia Razumowskiego” oraz „Schubert & Mandelsztam – moje pieśni na zawsze zachowaj”. Z okazji jubileuszu 20-lecia działalności kwartetu Akademos Aleksandra Batog przygotowała w 2017 roku w Muzeum Górnośląskim i w Pałacu w Rybnej cykl 5-ciu jubileuszowych koncertów pod nazwą Estrema Belezza.

Należy do Śląskiego Towarzystwa Muzycznego, w którym pełniła funkcję wiceprezesa.

Przez Ligę Kobiet Nieobojętnych została uhonorowana tytułem Bytomianka Roku 2016 i otrzymała medal Bytomianki Wiosny 2016.

aktualizacja: 2016, 2024 (wa)