Polmic - FB

indeks osób (K)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U V W Y Z

Gajusz Kęska,
pianista; ur. 27 września 1979, Przemyśl. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula w 2002 z wynikiem celującym. Kontynuował swoją edukację na studiach podyplomowych w klasie mistrzowskiej prof. Willema Bronsa w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie, które ukończył w 2005 z wyróżnieniem. Wielokrotnie uczestniczył w kursach mistrzowskich takich pedagogów, jak Halina Czerny-Stefańska, Pnina Salzman, Paul Badura-Skoda, Dmitry Bashkirow, Emanuel Krasovsky, Solomon Mikowsky, Victor Derevianko, Vadim Monastyrsky, Kevin Kenner, Jose Ribera, Dominique Merlet, Rudolf Buchbinder. Otrzymał prestiżowe stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające wyniki w nauce (1999 i 2001), Stypendia Maestro Hansa Vonk'a w Amsterdamie (2002, 2003 i 2004). W 2010 nadano mu stopień doktora sztuki.
Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów, wśród których: Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny EPTA w Krakowie, Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów w Gaillard we Francji, Ogólnopolski Festiwal „Tydzień Talentów” w Tarnowie, Konkurs im. Tadeusza Żmudzińskiego w Krakowie, Międzynarodowy Kurs Mistrzowski w Tel-Hai w Izraelu (Nagroda za najlepsze wykonanie muzyki romantycznej), International Pacific Piano Competition w Vancouver w Kanadzie, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Ciutat de Mallorca” na Majorce.
Występował z różnorodnym repertuarem jako solista i kameralista w wielu krajach Europy, a także w Kanadzie, Japonii i Izraelu. Brał udział w festiwalach międzynarodowych w Polsce – Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Kompozytorów Polskich w Zakopanem, w Niemczech – Festiwal Chopinowski w Lipsku, w Czechach – Festiwal „Dni Polskie w Pradze”, w Holandii – Holland Music Session, Vriendenkrans Music Festival, w Austrii – International Woche w Grazu, w Chile – Festiwal Las Semanas Musicales de Frutillar. Gajusz Kęska promował muzykę polską również podczas recitali w Funadcji Jutting Stendal w Niemczech, w Ambasadzie Polskiej w Tokyo w Japonii, w Edynburgu (katedra St. Giles) i Inverness w ramach obchodów Roku Chopinowskiego w Szkocji, w Gateway Theater w Vancouver, w Teatro Oriente z Orkiestrą Symfoniczną Providencii w Santiago de Chile, podczas Galowego Koncertu promującego Polskę jako jeden z krajów ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w Bosendorfersall we Wiedniu.
Jego debiutancki album, zawierający komplet sonat fortepianowych Karola Szymanowskiego, został wydany przez wytwórnię płytową DUX w 2012 i otrzymał nominację do International Classical Music Award 2013 w kategorii solowej, nominację do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii recital solowy oraz nagrodę „Excepcional Scherzo”, przyznawaną przez hiszpański magazyn poświęcony muzyce klasycznej „Scherzo”.
Pełni obowiązki adiunkta w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie obecnie prowadzi klasę fortepianu. Wykłada równiez poza granicami kraju, prowadząc kursy mistrzowskie w Chile, Peru, Chinach, Hiszpanii oraz we Włoszech (Sycylia). Jest współtwórcą Kursów Mistrzowskich „Małopolska Akademia Talentów” w Łącku (wraz z Janem Kalinowskim i Markiem Szlezerem); w 2015 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Kursów. Od 2015 piastuje stanowisko dyrektora artystycznego Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Chopin pod Wawelem”, którego jest twórcą.
Za obszerną działalność koncertową i konkursową otrzymał Nagrodę Specjalną Fundacji Jűtting Stichting w Stendal w 2001 r (Niemcy); Nagroda Specjalna Fundacji „Schumann-Schimmel van Outeren” została mu przyznana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie promowania muzyki klasycznej w Holandii w 2005 roku. 

 
aktualizacja: kwiecień 2016 (wa)