Polmic - FB

wykonawcy (Z)

A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S T U W Z

Jan Miłosz Zarzycki,

dyrygent; ur. 27 kwietnia 1966, Gliwice. Jest absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa skrzypiec, dyplom w 1990). W 1994 ukończył także studia w zakresie dyrygentury pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (dyplom z wyróżnieniem) w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ukończył też Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Seiji Ozawę, Kurta Masura, Claudia Abbada.

Jan Miłosz Zarzycki w 1994 zdobył ex aequo I miejsce oraz otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe, w tym nagrodę orkiestry, na I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Rezultatem konkursu był także roczny staż dyrygencki w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Artura Toscaniniego w Parmie, której konsekwencją było tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. Artura Toscaniniego.

W 1988 roku został dyrygentem i kierownikiem artystycznym Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach. Zespół ten pod jego kierownictwem brał udział w wielu festiwalach muzycznych, na których otrzymywał prestiżowe nagrody.

W latach 1992-93 współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu, gdzie dyrygował m.in. takimi dziełami, jak: Der Freischütz Carla Marii von Webera, Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Madame Butterfly Giacomo Pucciniego.

W 2004 roku wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży.

Dyrygował wszystkimi polskimi orkiestrami filharmonicznymi, a także współpracował z Sinfonią VarsoviąNarodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Warszawską Operą Kameralną i Warszawską Orkiestrą Kameralną „Concentus pro arte”.

Pod jego batutą odbyły się koncerty z udziałem m.in. z Krzysztofa Jakowicza, Konstantego Andrzeja Kulki, Lidii Grychtołówny, Janusza Olejniczaka. Koncertował w Niemczech, Francji, Austrii, Holandii, Czechach, Rosji, Włoszech, Macedonii, USA, Portugalii, Meksyku, Libanie, Hiszpanii, Norwegii, Belgii, na Ukrainie, Litwie i Białorusi.

Jan Miłosz Zarzycki od 1999 roku prowadzi zajęcia dyrygentury i propedeutyki dyrygowania na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie; pracował również na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2014 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych. Pełni także obowiązki kierownika artystycznego Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Muzycznych w Szczecinie (od 1999).

Jan Miłosz Zarzycki ma w swoim dorobku dwadzieścia dwie nagrane płyty CD. Wydany przez DUX album Polish Contemporary Concertos (Błażewicz, Łukaszewski, Czarnecki) w 2019 roku zdobył nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyk" w kategorii album roku muzyka symfoniczna i koncertująca. Nagrał także płytę DVD Vistula Landscapes. Był członkiem jury międzynarodowych konkursów muzycznych m.in. European Union Conducting Competition (2018), International Conducting Competition Città di Brescia-Giancarlo Facchinetti (2019, 2021), Arthur Nikisch Conducting Competition (2020), I Concurso Internacional de Dirección de Orquesta „Universidad de Almería” (2021).

W 2008 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, w roku 2011 – dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina, w roku 2013 – Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał też Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz Nagrodę Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury (2016). Laureat statuetki Muzycznego Orła na II Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły” w kategorii VI – Dyrygent za wybitne osiągnięcia w dyscyplinie artystycznej sztuki muzyczne zrealizowane w 2021 roku. W roku 2023 zastał odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

aktualizacja: 2006, 2009 (Małgorzata Kosińska), 2024 (Wiktoria Antonczyk)

literatura wybrana

Kosińska Julita Mówi Jan Miłosz Zarzycki, „Ruch Muzyczny” 2005 nr 22, s. 5